• DOLAR
  5,3128
  % -0,08
 • EURO
  6,0875
  % -0,09
 • ALTIN
  209,1147
  % 0,08
 • BIST
  94.570,90
  % 1,02
Adet (Ay Hali) Olan Kadın Oruç Tutabilirmi

Adet (Ay Hali) Olan Kadın Oruç Tutabilirmi

Kadınlar ay hallerinde yani adet dönemlerinde oruç tutamazlar. Oruç tutmamalarının sebebi ellerinde olmayan zaruri bir durum olduğundan günah işlemiş sayılmazlar . Adet liyken oruç tutmadıkları gibi yeme içme eylemlerine devam edebilirler. Fakat ay halleri bittiğinde tutamadıkları oruçları da kaza etmekle mükelleftirler.

Oruçluyken Ay Hali Gören Kadın Ne Yapmalıdır

Oruç tutarken ay hali gören kadının orucu bozulur.Orucu bozulduğunda oruçluymuş gibi yemeden de devam edebilir, yeme içme eylemlerini de gerçekleştirebilir. Ancak kadın adet gördüğünde orucu bozulacağı için yemese de içmese de o Gün ki orucu kabul olunmaz, yukarıda da belirtiğimiz gibi adetlerinden sonra kaza edebilir.
Ramazan ayında Ay hali geciktirici hap kullanarak oruç tutulur mu?

Bilindiği gibi kadınların ay hali görmesi oruç tutmalarına engeldir. Kimi kadınlar ay hali geciktirici ilaç kullanarak kanamayı engelleyerek oruç tutma düşüncesine kapılmaktadırlar. Adet kanamasının sebebi vücut ta biriken pis kanın vücut dışına atılmasıdır, kanamayı geciktiren haplar kullanılabilir ve akıntı olmadığı sürece oruç tutulabilir. Ancak bilindiği gibi adet pis kanın dışarı atılmasıdır ve ay hali geciktirici haplar tavsiye edilmez. Pis kanın dışarı atılmaması ise kadın vücudunda, rahim ve yumurtalıklara olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Normal günlerde de olduğu gibi ay hali geciktirici haplar vücut da hormon bozukluğuna da neden olabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın