• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Adet Düzensizliği

Adet Düzensizliği

Kadınların çoğu 1 yıl içerisinde 11-13 kez adet (Ay başı) görmektedirler . Bu nedenle adet düzensizliği konusun da Birkaç konuya değinelim. Adet dönemleri Kadınlarda adet görmeye başladıkları yaştan sonra, düzensizlik göstermeye başlar. Adet dönemlerinin düzene binmesi için, kadınların hormonlarının düzene binmesi gerekmektedir. Aynı düzensizlikler adetin son bulduğu dönemlerde yani ‘menopoz’ döneminde de görülmektedir. Son adetin Üzerinden 12 ay geçtikten sonra Menopoz dönemi başlamış olur.
Adet Düzensizliği Neden Olur

 

Aşağıdaki Listede de belirttiğimiz gibi adet düzensizliğinin birçok nedeni mevcuttur. Ancak bu nedenler dışında da adet düzensizlikleri görülebilir, detaylı olarak düzensizliğin sebebini öğrenmek için sağlıklı bi tedavi görmeniz gerekmektedir

 

Aşağıda yazdığımız sebepler dışında adet görmeme durumu meydana gelebilir, hamilelik hastalık ve menapoz dışında uzun süreli adet görmeme (amenore ) durumları da meydana gelebilir. Herhan gibir hastalık durumu söz konusu degilse ve 90 gün adet görmeme mevcutsa amenore adet görmeme durumu olduğundan uzman bir hekime danışmanız tavsiye edilir.

 

Adet düzensizliğin de ki sebeler Şu sekilde sıralana bilir:

 

Stres: Aşırı kilo alma ve zayıflama, gündelik hayatımızı olumsuz etkileyen durumlar, düzensiz diyet programları ,düşük kalorili besinler tüketmek

Doğum Kontrol Hapları Ve Kontrol Yöntemleri: Doğum kontrol haplarının kullanımı adet düzensizliğine sebep olabilmektedirler, haplar kullanıma başlandığında ve kullanımı bırakıldığında bu düzensizlikler 6 ay boyunca devam etmektedir.

 

Uterin Polipleri veya Miyomları: Rahimde görülen zararsız olarak adlandırlan zararsız kanser adı altındaki miyom adet düzensizliğine sebep olabilmektedir, bu miyomlar adet kanamalarında süreklilik göstererek ilaç tedavisi gerektirmektedir.Kimi Miyomlar rahim duvarında hızla büyüme gösterdiğinden dolayı, kadın hastalıkları uzmanları tarafından operasyonla rahim alınmaktadır.

 

Adet Düzensizliğinin Diğer Nedenleri

 

Aşırı kilo alma veya kilo kaybı
Aşırı egzersiz
Endometrial hiperplazi (rahim astarının kalınlaşması)
Rahim kanseri
Tiroid sorunları
Diyabet
Karaciğer sirozu
Sistemik lupus
Gebelik Sorunları düşük veya dış gebelik
Östrojen takviyeleri
Kan inceltici ilaçların kullanımı
Doğum Kontrolü İçin rahim içi (Sprey)kullanımı
Steroidler
Antidepresan kullanımı

Adet Düzensizliği Ne Demektir?

Adet donemi genelde 4 ile 7 gün arasında devam etmektedir, kimi zaman 28 günde bir meydana gelirken kimi dönemlerde de 35 günde bir meydana gelmektedir, bu durum uzmanlar tarafından normal olarak karşılanmaktadır.

Anormal Yani düzensiz olarak kabul edilen bazı durumlar :
21 günden kısa ve 35 ile 40 günden fazla olan durumlarda
Art Arda 3 veya 4 kez adet görmeme
Kanamanın normalden az olması veya normalden fazla olması
7 günden fazla süren ve yanı sıra kusma, sancı ve mide bulantısı olan adetler de
Aylık yaşanan adet kanamaları dışında 2 ay arasında sık yaşanan kanamalar
İlişki sonrası kanama ve agrı,menapoz sonrası kanamalar

Renktum da meydana gelen kanamalar ishal,basur,hemoroid gibi sebeblerden meydana gelebilir.Emin olmak için Kısa süreli tampon yapıldıktan sonra müdahalede bulununuz.

Adet düzensizliğini belirlemek için;

Adetinizin hangi gün bittiğini ve hangi gün başladığını not alınız
Kullandıgınız ped sayısını not alarak hangi günlerde sıvı geldigini kontrol edebilirsiniz
Adet dönemleri arasında ve cinsel ilişkiden sonra kanama olup olmadığı kontrol edilmeli
Adetle ilgili Normalin dışındaki durumları not ediniz

Tampon veya ped enfeksiyon olmaması için gunde en az 2 defa değiştirilmelidir,Adet döneminiz ağrılı geçiyorsa doktorunuz kontrolünde ağrı kesici kullanabilirsiniz.Bu dönemde aspirin kullanıldığı taktirde kan akışını hızlandırdığı için tavsiye edilmemektedir…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın