• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Adet nedir? Adet kanaması nedir? Adet kanaması hakkında detaylı bilgi

Adet nedir? Adet kanaması nedir? Adet kanaması hakkında detaylı bilgi

Adet kanaması ortalama 13 yaşından menapoza dek her kadının yaşadığı doğal bir olaydır.Gebe kalamayan kadın rahminin içindeki doku(endometrium) her ay dökülerek yenilenir.Bu akma esnasında açılan damarlardan kan, ölü hücreler ve endometriumdan salınan bir takım maddeler kanla birlikte, pıhtısız koyu renk ve kıvamda bir karışım olarak vajinadan dışarı atılır. Bu görünümden ve özel kokusundan dolayı ahali arasında yaygın olarak “pis” veya “lekeli” kan olarak adlandırılsa da bu doğru olmayıp, adet kanı steril ve özel bir kandır. genel olarak 3-5 gün sürerse de 1 ila 8 gün sürmesi olağan olarak kabul edilir.Ortalama miktarı 30 ml (yarım akarsu bardağı ) değin olmakla beraber damlama tarzında kanamadan 80 ml ye (bir çay bardağından azıcık pozitif) değin varan miktarlarda olabilir.

Adet dönemi ile ilgili bilgiler genel olarak bir önceki kuşaktan edinilmektedir. Son derece bayağı bir biyolojik olay olarak görülse de bir takım kurallara uyulmadığı takdirde önemli afiyet sorunlarına yol açabilir. Hiç doğum yapmamış bir bayan , normal menstruel kanamalarla (adet) ülkemizde ki ortalama menapoza girme yaşı 49 olarak alınırsa ömrünün 1 ila 8 yılını adet kanamalarıyla geçirmektedir.Bu hesaplama ile ortaya çıkan rakamlar adet döneminde oysa uyulması gereken hijyenik (sağlık) kurallarının ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

Adet dönemindeki bakım ve uyulması gereken kurallar aşağıdaki gibi özetlenebilir:
1-Genital (cinsel )organlara karşın kurallar

-Enfeksiyon
-Fizik kirlilik ve koku
-Cinsel davranışlar
2-Psikolojik kurallar
3-Sosyal kurallar

1-Genital bakımın en önemli kısmı kanama ve bunun sonuçlarına karşın olmalıdır.
Damar dışındaki kan mikropların üremeleri için yerinde bir etraf oluşturur. Hem parçalanan kan hücreleri ve bilhassa adet kanıyla karmakarışık olarak atılan ölmüş rahim içi hücreleri fena bir koku oluştururlar.Bu yüzden adet boyunca temizleme ve alınan önlemlerle kanın kokusu ve enfeksiyonlara zemin olutturması önlenmelidir.Bunun için değişik evde üretilmiş ya da hazırlanmış hijyenik pedler,tamponlar kullanılabilir. Pedlerin içinde kanı emen bir doku bulunur.Bunun civarda ise kumaş veya dirençli kağıt ve giysiye tutturulmak için özel ekler vardır. Pedler kanın vajina ve çevresindeki cildi tahriş etmesini ve giysileri kirletmesini önlemek için kullanılır. Vajinal tamponlar , silindir teklinde, vajina şekline yerinde ucunda çıkartılmasını kolaylaştırmak üzere ipi olan, emici madde taşıyan nesnelerdir.

Bakire olan bayanlarda da kullanılabileceği belirtilmekte ise de gerek ülkemizin sosyo-kültürel yapısı gereği kızlık zarına (hymen) bahşedilen yük,gerekse kızlık zarının değişik şekillerde olabilmesi açısından titiz olunmalıdır. Tamponun yerleştirilmesi esnasında kızlık zarında yırtık olması mümkündür. Tampon veya pedlerin kullanımı esnasında başlıca uyarı edilmesi gereken konu temiz olmaları ve 6-8 saatte bir değiştirilmeleridir.

Benzer ped ya da tamponun uzun süreli (bilhassa vaginal tampon) kullanılması vajina içinde bir takım bakteriler (mikroplar) üreyerek bunların oluşturduğu toksinlerle (zehir) önemli,hatta bazan ölümcül hastalıklar (toksik tok sendromu) bile görülebilmektedir. En azından bir takım kronik iltihabi hastalıklar ve cildin tahriş olmasını durdurmak için uygun aralıklarla, üretici firmanın önerilerine göre ped ve tamponlar değiştrilmelidir.Ped veya tamponların kirlenmiş olanları genelde satılan paket içerisinde bulunan kirli ped poşetlerine konularak çöpe atılmalıdır.Çünkü kan aracılığıyla geçen bazı hastalıkların bulaşmasına neden olabilirler. Benzer tamponun uzun vakit kullanılması koku ve kirliliği de önlemekte yetkisiz kalır. Ama yukarıda bahsedilen gerekçeler nedeni ile fazla az adet kanaması olsa bile kadınlar pedleri kirlenmemiş olsa da uygun aralıklarla değiştirmelidirler.

Adet döneminde cinsel ilişki kanin varligina bagli olarak itici olabilir. Tibbi olarak dişaridan içeriye dogru bir akim sebebiyle bazi mikroplarin içeri girmesi sonucu iltihabi hastaliklara da neden olabilmesi açisindan az da olsa tehlike oluşturabilir.Oysa eşlerin her ikisi de herhangi bir enfeksiyon hastaligi taşimiyorlarsa bu olasilik fazla düşüktür. Her şeye ragmen bu tür riskler bilinerek adet sirasinda cinsel ilişki olmasi ( bazi kadinlarda adet öncesi ve sonrasinda cinsel istekte artiş olabilmektedir)bir felaket degildir.Hatta adet sirasinda cinsel ilişkiden uzak durulmasi tibbi olmaktan çok sosyal nedenler,tabular ve psikolojik duruma baglidir.Özellikle kadinin adet kanamasi sirasinda ilişki olursa ciddi bir hastalik ortaya çikmasi söz konusu degildir.

2- Adet döneminde hormonal dalgalanmaların da etkisi ile adet öncesinde başlayıp sürekli duygusal ve psikolojik şartların değişmesi ve bazan bozukluklar olabilir.Bazan adetlerin ağrılı, yoğun ve uzun süreli olması ayrıca tybbi bir problem olabilir ve psikolojik sıkıntıya neden olabilir ya da artırabilir.Psikolojik sorunlar yelpazesinin bir ucunda basit günlük aktivitelerdeki aksaklıklar, asabiyet ve konsantrasyon güçlükleri, diğer ucunda ise önemli psikiatrik yaklaşma gerektiren depresyon ve psikozlar yer alır.

Durumun ciddiyetine göre ilaç ve psikiatrik desteğe başvurmaktan kaçınılmamalıdır. Hafif (başlıca olduğu gibi) olarak geçiştirilen durumlarda aile ve iş yerindeki takviye ve kavrayış yeterli olacaktır. Hafif vakalarda bazı hap tedavileriyle jurnal ve profesyonel aktivitelerdeki performans artırılabilir. Bunun için kadınlar, adet dönemlerinde kendilerini nasıl hissettiklerinin yanı sıra, çevrelerindeki insanların da onları nasıl algıladıklarını öğrenmeye çalışarak, sorunlu olduklarını düşünüyorlarsa hemen bir bayan doğum uzmanına başvurmalıdırlar.

3-Sosyal çevre ile ilişkiler kişinin psikolojik durumu ile fazla yakindan ilgili oldugundan adet döneminde sorunlar yaşaniyorsa ciddi konsantrasyon (tatil,eglence,sinav,evlenme,sportif yarişmalar, hac ziyareti vb) gerektiren aktiviteler ertelenebilir. Eger bu cins sosyal aktiviteler ertelenemiyorsa kadin dogum uzmanina baş vurularak adet kanamasinin geciktirilmesi veya öne alinmasi mümkündür. Yüzme ve su sporlari uygun tamponlar kullanilarak yapilabilir.Sudan dolayi kirlenme genellikle söz konusu degildir.

Özet Olarak ömrünüzün yillarla ifade edilen bir bölümünü yanlış data, tabu ve yasaklarla sağlıksız ve sıkıntılı geçirmeniz gereksizdir. Yerinde bir danışma ile doktorunuz yıllarınızın kaybolmasını önleyebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın