• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ağız kokusu neden olur, gidermenin yolları nelerdir?

Ağız kokusu neden olur, gidermenin yolları nelerdir?

Ağız kokusu neden olur, gidermenin yolları nelerdir?

Kötü ağız kokusu bizleri çoğu vakit bizleri arkadaşımız, eşimiz yada iş yerindeki diğer kişilere karşı mahcubiyet yaşamamız durumunda bırakabiliyor. Sosyo psikolojik problemlere sebep olan ve hatta kimi zaman evliliklerin bile…

Kötü ağız kokusu bizleri çoğu zaman bizleri arkadaşımız, eşimiz yada meslek yerindeki diğer kişilere karşı mahcubiyet yaşamamız durumunda bırakabiliyor. Sosyo psikolojik problemlere sebep olan ve hatta kimi vakit evliliklerin bile sonunu getirebilen bu rahatsızlığın hayatımızı tamamıyla negatif yönde etkilediğini söyleyebiliriz.

Ağız kokusu sebeplerine baktığımızda başlıca sebeplerinden birisi olarak karşımıza ağız boşluğunda yaşayan bakterilerin artıkları olan sülfürlü bileşikler görülüyor. Bu sülfürlü bileşikleri ölü yada vefat etmek üzere olan bakteriler ortaya çıkartırken, bu bakteri tabakaları ve yiyecek artıkları dilin arkadaki tarafında birikmektedir.

Diş temizliğine ağız kokusunun giderilmesi için büyük tartı verilirken, bakterilerin en çok yaşadığı ve kokunun başlıca nedeni olan dilin temizliği de epeyce önemlidir. Diş etlerinde yaşanan rahatsızlıklarda kokuya yol açabilecekken, derin dişeti cepleri gibi böyle alanlar da fena kokuya sebep olur.

Yaşanan ağız kokusu rahatsızlıklarında tedavinin epeyce kısa vakit içerisinde sonuç vermesi ve problemin halledilmesi de epeyce uğurlu olduğumuzu gözler önüne sermektedir.

Tedavi yöntemlerine baktığımızda ise başlangıçta doktora gidip diş problemleriyle öteki patolojik nedenlerin çare edilmesi gerektiği belirtilirken, tam bir ağız muayenesi yaptırılması gerektiği belirtilir. Ağız kokusunu önlemek için başlıca ağız enfeksiyonlarının yok edilmesi gerekirken, sorunlu dişlerin çekilmesi gerektiği belirtilir.

Dişlerin sadece ön yüzleri yok arkadaki yüzlerinin de pak tutulması gerekirken, gargaralar ve diş macunlarının bunlara tezgâhtar olduğu belirtilmektedir. Tatsız sakız çiğneyerek tükürük salgısını hareketlendirebilecekken, bol bol su tüketiminin de faydalı olduğu belirtilmektedir.

Alkol ve sigara tüketimini adamak kuşkusuz gerekli bir ayrıntısıyla uğraşma olarak karşımıza çıkarken, sebze (domates, kereviz, pırasa) ve meyveleri (elma harikulade bir ilaçtır) tüketmeniz öneriliyor. Ağız kokusuna yararlı olduğu öne sürülen diğer besinlere baktığımızda ise kahve tanelerini çiğnemek ile portakal ve limon kabuğunu emmek olarak çıkmaktadır.

Ağız kokusu hangi hastalıkların habercisi olabilir?
Ağız kokusu sanıldığı gibi basite indirgenemezken, özellikle sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonların habercisi olabilir. Böbrek ve karaciğer yetmezliği de ağız kokusunun esas nedenleri arasında yer alırken, şeker hastalığının da habercisidir.

Ağız kokusunun diğer sebeplerine baktığımızda karşımıza; kronik bademcik iltihapları, kronik sinüzit, burun polipleri, kronik faranjit, sindirim sisteminde darlık, mide ülseri, helikobakter plori varlığı, reflü hastalığı, sindirim kanalındaki iltihabi hastalıklar ve akciğerin iltihabi hastalıkları çıkmaktadır.

Ağız kokusu neden olur, gidermenin yolları nelerdir?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın