• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Akciğer Kanseri Risk Faktörleri Nedir ?

Akciğer Kanseri Risk Faktörleri Nedir ?

Bütün kanser çeşitleri arasında günümüzde toplumuz insanının en sık yakalandığı kanser türlerini başında, akciğer kanseri gelmektedir. Akciğer kanserini oluşturan risk faktörleri başında ise, sigara yer almaktadır.

Akciğer kanseri gelişimini tetikleyen böylece çok risk faktörü bulunur. Bu tehlike faktörlerinin arasında sigaranın akciğer kanserini tetikleme ihtimali %80-90’dır. En manâlı tehlike faktörü sigara olan akciğer kanserinde, diğer tehlike faktörleri bakın neler.

Aktif sigara içiminden sonra akciğer kanserinin en kayda değer ikinci tehlike faktörü faizsiz sigara içiciliği ya da duman altı olmaktır. Edilgen sigara içiciliğinin tek başına ortalama 1.2-1.3 kat akciğer kanseri olma riskini arttırdığı bildirilmektedir.

Sigara kullanımının dışarıda kalıtımsal bazı faktörler, yani ailede (birinci derece yakınlarda) akciğer kanseri olması akciğer kanserine yakalanma riskini 2,4 kat arttırmaktadır. Ailesinde akciğer kanseri olan bireylerde akciğer kanseri görülme olasılığı daha fazladır. Bilhassa ailede akciğer kanseri öyküsü ile birlikte sigara kullanımı, riski daha da arttırmaktadır.

Ailede akciğer kanseri olan ve hiç sigara içmemiş bir kadının akciğer kanseri riski 2.8 kat artmış iken; ailede akciğer kanseri olmayan ve sigara içen bir kadında bu tehlike 11.3 kat artmıştır; ailede akciğer kanseri olan ve sigara içen bir kadında ise bu riskin 30 kat arttığı gösterilmiştir.

Ayrıca amyant denen, kimyasal maddelere fazla dirençli lifsel yapıda kanserojen bir mineral; akciğer, özelikle de göğüs zarı kanseri (Mezotelyoma) oluşumunda etkilidir. Halk Müziği arasında ak toprak, çorak toprak, gök toprak, çelpek, höllük ya da ceren toprağı gibi isimlerle bilinir. Asbestos Anadolu’nun birçok yöresinde bulunmakta ve halkımız kadar bilinçsizce kullanılmaktadır. Köylüler, asbesti evlerinin damlarına sermek, evlerini badana gerçekleştirmek için ve küçük çocuklarda pudra yerine kullanırlar. Amasya bölgesinde ve Kayılar yörüklerinde ise bebekler, höllük toprağı olarak bilinen ısıtılmış asbestle sarılmaktadır. Bu uygulamalar esnasında havaya karışan amyant lifleri yoğun şekilde solunur. Asbestos, onu topraktan çıkaran ve kullanan köylülerden diğer, asbestin kullanıldığı endüstri alanlarında (gemi, uçak, otomobil sanayiinde) çalışan işçiler için de çok zararlıdır.

Diyarbakır’ın Çermik ve Çüngüş, Eskişehir’in Mihalıççık, Kaymaz ve Çifteler, Denizli’nin Tavas, Kütahya’nın Aslanapa ve Gediz, Konya’nın Ereğli, Ayrancı ve Halkapınar, Sivas’ın Yıldızeli ve Şarkışla, Şanlıurfa’nın Siverek Elazığ’ın Maden ve Polu köyleri ülkemizde asbeste alt hastalıkların sık görüldüğü yerlerdir.

Amyant, kadmiyum, nikel, krom gibi mesleki etkenler ve radyasyon akciğer kanseri riskini artırır. Asbest maruziyetinde bu tehlike 5 iken, sigara ile birlikte olduğunda tehlike 50-100 kat artar. Mesleki radon maruziyetinde tehlike 20 kat artmaktadır. Tütün kullanımıyla beraber bu çoğaltma daha fazladır. Konut içi radon maruziyetinin akciğer kanserlerinin % 10’unun nedeni olduğu varsayım edilmektedir.

Bazı metal ve kimyasal maddelere mesleksel maruziyet,
Radon gazı,

Radyasyon,

Evvelden geçirilmiş bir takım akciğer hastalıkları (akciğer tüberkülozu, interstisyel fibrozis, büllöz amfizem ve doku harabiyeti ile seyreden öteki bazı akciğer hastalıklarında ortaya çıkan nedbe dokusu akciğer kanseri gelişimi için bir zemin oluşturabilir.)

Gıda alışkanlıkları: Yüksek yağlı diyetle beslenen sigara tiryakilerinde akciğer kanseri riskinin arttığı gösterilmiştir. Çay (özellikle yeşil nehir) tüketimi de koruyucu etki gösterir.

Ayrıca motorlu taşıtlara, fabrika bacalarına bağlı hava kirliliklerinin, Hava kirliliğinin akciğer kanseri riskini arttırabileceği düşünülmektedir fakat riskin derecesi belirlenememiştir.

Evlerde uygunsuz şekilde odun-kömür yakarak ısınmanın kanser yapıcı maddelerin oluşmasına neden olduğu gösterilmiştir.

Akciğer Kanseri Risk Faktörleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın