• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Akromegali: kontrolsüz Büyüme hastalığı Nedir

Akromegali: kontrolsüz Büyüme hastalığı Nedir

Akromegali: kontrolsüz Büyüme hastalığı Nedir

Tanım
Akromegali, hipofiz bezinin fazla artış hormonu salgılaması sonucunda oluşan bir hastalıktır. Buluğ Çağı öncesinde ortaya çıkışı epeyce nadirdir ve bu durumda hastalığa jigantizm (devlik) ismi verilir. Genelde 30-60 yaş arasındaki erişkinlerde görülür. Hastalık erkeklerde ve kadınlarda eşit oranda görülür. Artma hormonu fazla salgısı sonucu yüz görüntüsü değişir, kabalaşır, hastalar baş ağrısı, terleme, el-ayaklarda çoğaltma ve yorgunluktan şikayet ederler. Artı salgılanan büyüme hormonu; kalp, solunum sistemi, hormonal sistem ilk önce elde etmek üzere böylece fazla organı etkiler ve vefat riskini 2-4 kat arttırır.

Akromegali sebepleri
Hastaların % 90′ında sebep hipofiz bezindeki tümördür. Hipofiz bezi beyin tabanında yer alan, yükselme-gelişme, üreme ve metabolizma ile ilgili yaşamsal hormonların salındığı ufak bir bezdir. Artma hormonu da hipofiz bezinden salınan ve isiminden de anlaşılacağı üzere büyümeyi karşılayan bir hormondur. Akromegaliye sebep olan tümörler çevredeki sağlam beyin dokusuna baskı yaparak baş ağrısı ve görme bozukluklarına neden olurlar.

Akromegali teşhisi
Akromegali bulgularının çok yavaş ilerlemesi nedeniyle tanı rahatsızlık başladıktan yıllar sonradan konulmaktadır. Şüphenilen durumlarda; artma hormonunun vücutta etkisini gerçekleştiren, insülin yarı çoğalma faktörlerinin düzeyi, şeker yükleme sırasında artış hormonu, prolaktin ve diğer hipofiz bezi hormonlarının tayini yapılır. Hastanın eski fotoğraflarının yenileriyle karşılaştırılması da tanıyı destekler.Akromegaliye sebep olan bitkiler çok yavaş büyüdüğü için şikayetler uzun zaman içinde yavaşça ortaya çıkar. Sık karşılaşılan yakınmalar aşağıdaki gibidir:

– Ellerde ve ayaklarda yükselme, pabuç numarasında yükselme,
– Yüzüklerin parmağa gizli gelmesi
– Yüz hatlarında kabalaşma, çenenin uzaması
– Ciltte kalınlaşma ve / ya da esmerleşme,Terlemede çoğaltma
– Seste kalınlaşma
– Dil, dudaklar, burunda çoğalma
– Eklem ağrısı
– Genişlemiş kalp
– Diğer organların büyümesi
– Kollarda ve bacaklarda bitkinlik
– Horlama
– Takâtsizlik ? halsizlik
– Baş ağrısı
– Görmede daralma
– Kadınlarda adet bozuklukları
– Kadınlara göğüsten süt gelmesi
– Erkeklerde iktidarsızlık

Akromegali tedavisi
Tedavinin amacı artmış olan büyüme hormonu seviyelerini normale indirmek, büyüyen tümörün sebep olduğu baskıyı ortadan kaldırmak, adi hipofiz fonksiyonlarının devamının sağlanması ve hastanın şikayetlerinin giderilmesidir. Tedavi seçenekleri cerrahi ile tümörün çıkarılması, ilaç tedavisi ve radyoterapidir. Rahatsızlık tedavisiz bırakıldığında, diabetes mellitus, yüksek tansiyona sebep olmakta, hastaların kardiovasküler hastalıklardan ve çeşitli kanserlerden ölümleri, kendi yaş grupları ile karşılaştırıldığında artmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın