• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Alkol kansere yakalanma riskini arttıran Etkenlerden

Alkol kansere yakalanma riskini arttıran Etkenlerden

Alkol kansere yakalanma riskini arttıran Etkenlerden

Birleşik Krallık Kanser Araştırmaları’nın yaptığı ve Nature dergisinde yayınlanan bir çalışmada bilim adamları alkolün kök hücrelerdeki DNA’ya zarar vererek kanser riskini arttırdığını gösterdi.

Birleşmiş Krallık Kanser Araştırmaları’nın yaptığı ve Nature dergisinde yayınlanan bir çalışmada bilim adamları alkolün kök hücrelerdeki DNA’ya hasar vererek kanser riskini arttırdığını gösterdi.

 

 

Önceki araştırmalarda, alkolün kansere niçin olduğu gözenekli olan kültürlerinde belli yollara bakılmış ve yapılmıştır. Lakin bu çalışmada, araştırmacılar, alkol maruziyetinin yol açtığı kalıcı genetik hasarı uygulamak için fareler kullandı.

 

 

Cambridge Moleküler Biyoloji MRC Laboratuarı’ndaki bilim adamları, kimyasal olarak etanol olarak aşina seyreltilmiş alkolü farelere verdi. daha sonra, ceset alkolü işlerken üretilen zararlı bir kimyasal olan asetaldehidin neden olduğu kalıtımsal hasarı araştırmak için kromozom analizi ve DNA dizilimi analizini kullandılar.

 

 

Asetaldehitin, kan kök hücrelerindeki DNA’ya zarar verebileceğini ve bu hücrelerdeki DNA dizilerini daimi olarak değiştirdiğini keşfettiler.

 

 

Kök hücrelerdeki DNA modelinin nasıl zarar gördüğünü bilmek önemlidir çünkü sağlıklı kök hücreler hatalı ayla geldiğinde kansere niçin olabilirler.

 

 

Bu yeni bulgular, içki tüketiminin, göğüs ve barsak kanseri gibi yaygın türler de dahil olmak üzere 7 değişiklik kanser türünün gelişme riskini arttırdığını anlamamıza asistan olur.

 

 

Çalışma aynı zamanda vücudun alkolden kaynaklanan hasarlara karşısında kendisini nasıl koruma altına almaya çalıştığını inceledi. Birincil savunma hattı, aldehit dehidrojenazlar (ALDH) adı bahşedilen bir enzim ailesi. Bu enzimler, hücrelerimiz zararlı asetaldehiti, güç kaynağı olarak kullanabileceği asetata çevirmektedir.

 

 

Dünya genelinde milyonlarca insan, özellikle de Güneydoğu Asya’dan gelen ahali bu enzimden yoksundurlar ya da hatalı türlerini taşımaktadırlar. böylece içki içtikleri vakit asetaldehit oluşur ve bu da kızarmış bir deri oluşmasına ve ayrıca kendilerini fena hissetmelerine niçin olur.

 

 

Çalışmada kritik ALDH enziminden (ALDH2) mahrum farelere içki verildiğinde, tam fonksiyonlu ALDH2 enzimine sahip olan farelere kıyasla hücrelerinde dört kat daha pozitif DNA hasarı yarattığı görüldü.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın