• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
ALS Motor Nöron Hastalığının Sebepleri Nedir

ALS Motor Nöron Hastalığının Sebepleri Nedir

ALS Motor Nöron Hastalığının Sebepleri Nedir

ALS MNH, motor nöronların tedrici ve ilerleyici bir şekilde fonksiyonlarını kaybetmesiyle oluşur. Motor nöron olarak adlandırılan sinir hücreleri, kas hücrelerine elektrik sinyaller gönderen hücrelerdir. Motor nöronlar beyinde ve omurilikte bulunur.

Motor nöronlar beyinden kaslara sinyal ilettiklerinde kaslar hareket eder. Motor nöronlar bununla beraber yutma ve nefes alma gibi otomatik hareketlerimizi de sağlar.

 

Bilim adamları motor nöronların niçin fonksiyonlarını yitirmeye başladığından belli değildirler. Aşağıdaki birbiri ile ilişkili birkaç faktörün niçin olduğuna inanmaktadırlar.

 

 

 

Glutamat fazlası- Glutamat,  hücreden hücreye data ileten bir kimyasal habercidir (nörotransmitter)  Bir Takım çalışmalar MNH hastalarının fazla pozitif glutamata sahip olduğunu gösterir. Anormal seviyede yüksek glutamat toksik olabilir ve iyi bir sinir işlevi için zorunlu olan kimyasal haberleşmeyi bozabilir.

 

Hücre metabolizması- Her hücrede besinleri ve kimyasal bileşikleri hücreye getiren ve bununla beraber atıkları götüren nakliye sistemleri vardır. Bilim adamları MNH`nin ilk aşamalarında, bu taşıma sistemlerinin bozulduğuna dair belirtiler olduğunu söyler; bu da bozuk asap fonksiyonlarına yol açar.

 

Kümelenmeler- Motor nöron hastalarının motor nöronlarında olağan dışı protein molekül yığınlarının biriktiği bulunmuştur. Bilim adamları bu kümelenmelerin motor nöronların sıradan fonksiyonlarını bozduğuna inanmaktadır.

 

Antioksidan Üretim Azlığı- Araştırmalar MNH hastalarının motor nöronlarının hücresel aktivitelerinin doğal bir emrindeki ürünü olarak ortaya meydana çıkan özgürlük radikalleri nötralize edecek tatmin edici antioksidan üretmediğini gösterir. Oksijensiz radikaller hücrelerin ürettiği bir çeşitlilik toksik atıktır- antioksidanlar bunları temizler.

 

Motor Nöron Mitokondrisi- Çalışmalar MNH hastalarında yer alan motor  nöron hücrelerindeki mitokondrilerin olağandışı olduğunu saptamıştır. Mitokondri,  hücrelerin olağan fonksiyonlarını yapmaları için zorunlu enerjiyi sağlar. Mitokondriler, hücrelerde enerji üretiminden sorumluluk sahibi yapılardır.

 

Nörotrofik Etkiler- Bunlar asap hücrelerinin büyümesi ve yenilenmesini karşılayan, çoğunlukla protein olan moleküllerdir. MNH hastalarında nörotrofik faktörlerin içten üretilmediği bulunmuştur, bu da motor nöronların hasara daha açık olmasına yol açar.

 

Glia Hücreleri-Bu hücreler nöronları sarar, onlara destek ve arasında yalıtım sağlar. Bunlar aynı zamanda motor nöronlara besin sağlar ve hücreden hücreye data iletir. Bazı durumlarda glia hücreleri ile ilgili problemler motor nöronları etkiler.

Kaynak : www.als.org.tr

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın