• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Alzheimer Nedir ?

Alzheimer Nedir ?

Alzheimer Nedir ?

Hafıza Kaybı o kadar çok insanın şikayetçisi olduğu bir koşul. Fazla unutkan kişilerin gündelik hayatlarından pek de hoşnut olmadıkları umulan. Oysa bu bellek yitimi eğer kronikleşirse, gündelik hafızanın ötesine geçerse işte o süre güvenli olmayan demektir.

Uzmanlara kadar yaşın ilerlemesiyle ortaya meydana çıkan Alzheimer hastalığı, 65 yaş üstünde her 10, 85 yaş üzerinde ise her 2 kişiden birinde görülüyor, dünya genelinde takriben 20 milyon Alzheimer hastası bulunuyor.

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Zülküf Önal, yaptığı açıklamada, unutkanlığın, kişinin sosyal yaşamını önemli derecede etkilediğini, bunun senaryo kazanması halinde ise rahatsızlık durumunun söz konusu olduğunu söyledi.

Zaman vakit herkesin bir şeyleri unutabildiğini ama kimi süre unutkanlığın kişinin günlük yaşamını negatif etkileyecek duruma kadar gelebildiğini açıklayan Önal, “Hatta kimi zaman durum konsantrasyon güçlüğü, buhran, hafıza kaybı, tavır bozukluğu, tanınma yeteneğinde kötüleşmeye dek gidebilir” dedi.

Yaşın ilerlemesiyle unutkanlıkla kendini belirten nörolojik bir rahatsızlık olan Alzheimer’ın, sinsi şekilde ilerlediğini ve zamanla ağırlaşabildiğini vurgulayan Prof. Dr. Önal, tedavide erken tanının çok tartı taşıdığını belirtti ve tedaviye geç kalındığında, hastanın zamanla yakın çevresinden uzaklaşabildiğini, anılarının hafızasından silinebildiğini ve artan bir şekilde yalnızlaşabildiğini açıklama ederek, tedaviyle rahatsızlık ortadan kaldırılamasa da ilerlemesinin yavaşlatılabildiğine dikkati çekti. Önal, hastalığa ait olumsuz bulguların azaltılarak, kişinin yaşam kalitesinin artırılabildiğini söyledi.

EN SIK BUNAMA TİPİ GÖRÜLÜYOR

Beyin hücrelerinin hasarına ve kaybına yol açan hastalıkların belirtisi olarak tanımlanan ve millet aralarında “bunama” olarak aşina “demans” ile sık karşılaşıldığının altını çizen Önal, “Alzheimer’ın demans tipi adeta hastaların yarısında ortaya çıkıyor. Bu hastaların beyni küçülür, beyindeki gözenekli olan sayısı, hücreler arası haberleşmeyi sağlayan kimyasallar azalır.” dedi.

Prof. Dr. Önal, bu hastalarda us ve tavır bozukluğu, kelime bulmada zorlanma, önceden yapabildiklerini yapamama, cisimleri ve kişileri tanımakta zorlanma gibi sorunların görüldüğünü dile getirerek, şunları kaydetti:

“Bunlarla birlikte şahsiyet ve davranış değişiklikleri gibi keskin belirtileri olan bu hastalıkta, bilişsel felaket dereceli olarak artma gösterir. Genellikle yaşlılıkta ortaya çıkan Alzheimer hastalığının görülme sıklığı yaşla birlikte artar. Alzheimer 65 yaş üzerinde her 10 kişiden birinde, 85 yaş üzerinde ise her 2 kişiden birinde görülür. Tüm dünyada 20 milyona yakın Alzheimer hastası bulunuyor. Kadın ve erkeklerde görülme oranı ise az daha aynıdır. Bulaşıcı ve ırsi bir hastalık yok oysa bir takım ailelerde düşük oranda genetik yatkınlık söz konusu olabilir.”

Hastalığın erken dönemde anımsama, sözcük bulma, problem çözme, hesaplamalarda bozukluk gibi belirtilerle ortaya çıktığını belirten Prof. Dr. Önal, bu dönemde hastaların konuşulanların ayrıntılarını ve ilaçlarını unutmaya başladığını, karışık hobileri, araba kullanmayı, parasal işleri ve mesleklerini yerine getirmekte zorlandıklarını bildirdi.

Kaynak:AA

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın