• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Andropoz Nedir Belirtileri nelerdir

Andropoz Nedir Belirtileri nelerdir

Kadınların menopoz öncesi ve sonrasındaki dönemlerde yaşadıkları hakkında cümbür cemaat bir şeyler bilir. Andropozdan ise pek laf edilmez.

Yılların ağır ağır tırmanan etkilerini ve sonuçlarını, erkekler kendi aralarında bile o kadar konuşmazlar. Yine De kadınlarda adetten kesilme belirlenmiş bir eşiktir. Erkeklerde ise böyle bariz bir çizgiden bahsedemeyiz. Ama gerçi bu konunun öyle gündeme gelmemesinin nedenleri arasında, sanırım birazcık ‘erkeklik gururu’ var.

Erkeklerin çoğunluğu 30 ile 45 yaşları aralarında vücutlarında bazı şartların değişmesi olduğunu ayrım ederler. Bu belirtiler, yaşlanma başlangıcı ya da ‘olgunlaşma’ belirtileri gibi görülerek böylece önemsenmez. Fakat sayısız araştırmaya konu olan bu değişimlerin aşağıda hormon dengesinin gitgide artarak bozulması yatar. Bu, 45 yaşından sonradan da artarak devam eder.
İşte bazı belirtiler

Testislerde küçülme ve sertleşme ( testosteron azalmaz )
Ereksi yonda zorluk, olduğunda uzama
Yavaş ve zayıf meni tümdengelim

Bu değişimleri etkileyen en önemli faktörler ise söyle sıralanabilir ;
Cisim değişimleri, kas gücünde azalma, ivedi yorulma
Kalp-damar hastalıkları
Solunum sistemi hastalıkları
Seker hastalığı
Dejeneratif eklem hastalıkları
Prostat hastalıkları, operasyonlar
Kullanılan bazı ilaçlar ( tansiyon, bunalım vb.)
Alkol, sigara
Basarisizlik korkusu
Cinsel ilişki sırasında ölme korkusu
Monotonluk
Beklentilerin azalması
Toplumun yaslı cinselliğini yok farz etmesi
Kendine ait bir mekana sahip olamama
Sosyo-hesaplı güçlükler
Hanımlarda olduğu gibi hormon tedavisine gerek yoktur çünkü imal azalmamıştır. Fakat genel afiyet sorunlarının yanına bilhassa damar hastalıklarına tabi olarak gelişen sertleşme problemi ve prostat büyümesine emrindeki idrar sıkıntıları nedeniyle düzenli doktor kontrolleri gereklidir.

Eğer sertleşme olamıyorsa, günümüzde fazla çeşitli ve güvenli penim protezler (sevinç çubuğu) basit operasyonlar ile uygulanabilmektedir.

Prostat büyümesi önemlidir çünkü idrar yolunu tıkayarak çok rahatsız eder. Bu durumda kolay fakat özenle gerçekleştirilen operasyonlar basari ile yapılmaktadır. Bu operasyonlardan sonradan sertleşme biraz güçleşmekte, meni çıkarma işlevi son bulmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın