• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Anne Ölümleri Nedenleri ve Sebepleri

Anne Ölümleri Nedenleri ve Sebepleri

Hamilelik sonrası doğum yapan kadınların, doğumda ya da doğum sonrası birkaç saat içerisinde hayatını kaybetme riskinin nedenlerini, anne ölümleri sebepleri başlıklı konumuzda açıkladık.

Gebe kadınların doğum sırasında veya sonrası vefat riski tekrar tekrar vardır. Her geçen gün tıbbın ilerlemesi ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte anne ölümleri oranı da azalmaktadır. Artık sorunlar artan teknolojik aletler baştan sona önceden belirlenebiliyor ve tedbir alınabiliyor. Ancak yinede her vakada anneyi kurtarma ihtimali %100 olmuyor. Peki, anne ölümlerinin nedenleri nelerdir?

Kanama en büyük tehlike!

Yapılan incelemeler gösteriyor oysa, doğumda anne ölümlerinin sebepleri başında kanama geliyor. Doğumdan daha sonra kanamanın durdurulamaması sebebiyle, anne hayatını kaybedebilir. Bu risk, her doğum yapacak olan bayan için vardır. Kanama ardından ise enfeksiyon anne ölümü nedenlerinin ikinci sırasındadır. Bu nedenleri hamilelik zehirlenmesi, emboli ve anestezi komplikasyonları izliyor.

Yaş ilerledikçe risk artıyor!

Türkiye’de anne ölümleri nedenleri hakkında yapılan incelemeler neticesi 2006’da 100 binde 28,5 olan anne vefat hızı 2011’de 100 binde 14,8’e değin gerilediğini gösteriyor. Türkiye, anne vefat oranlarında dünyada en seri düşüş bildiren 10 ülke arasındadır. Yaşın ilerlemesi ile birlikte anne ölüm riski daha da yükseliyor. Anne ölümlerinin nedenleri arasında şeker hastalığı, yürek hastalıkları, anemi ve kazalarda yer almaktadır.

Anne Ölümleri Nedenleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın