• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Anne sütüne devam, sarf ettiğiniz çabaya değeceğine emin olun

Anne sütüne devam, sarf ettiğiniz çabaya değeceğine emin olun

Nedensiz yere emzirmeyi bırakmayın.

Öyle fazla anne, bebekleri henüz altı aylık bile olmamışken, anne sütünü kesiyor. Çok azı bir yaşına kadar emziriyor. İdeal olanı bebek kendi kesilene değin emzirmeye devam etmektir ki bu da bir yaşa tekabül eder. İki yaşma kadar emzir­menizi öğütleyen uzmanların sayısı azımsanamayacak değin çoktur. Bu süre size uzun gele­bilir ama bebeğiniz istediği sürece onu anne sü­tünden mahrum bırakmayın.

Bebeğinizle başarılı ve uzun süreli bir emzir­me ilişkisi kurarken sorunlar çıkacaktır. Bunlar­dan bazıları emzirme konusunda kararlı olma­nızla; bazılarıysa bundan zevk almanızla alakalıdır. Emzirmeye alıştıkça ne vakit bırakaca­ğınız konusunda daha az endişe edeceksiniz. Be­beğinizi erkenden sütten kesmeden önce, kararınızı ayrı açılardan gözden geçirmekte üstünlük var.

Böylece fazla araştırmada, sütten kesmenin en ön­de geleni yeterli süt olmamasıdır. Bu, emzirme hakkında data sahibi olan birine şaşılacak gele­bilir. Zira süt üretimi talep-istek prensibi ile ger­çekleşmektedir. Normalde, bebeğinizin içten ve dinç bir şekilde emdiğini varsayarsak, vü­cudunuz bebeğin emdiği kadar süt üretecektir. Ne değin fazla emerse göğsünüzde pek çok süt olacaktır. İki emzirme arasında, göğüslerini­zin her tarafta dolmasını ummak zorunda değilsi­niz. Ara Sıra daha dolu olduğunu hissettiğiniz za­manlar olsa da, göğüslerinizde defalarca süt vardır.

O halde niye fazla eksik sayıda anne emzirmede anatomik problemler yaşıyor, bu kadar çok an­ne yeterli sütü olmadığını düşünüyor? Öncelik­le, emziren çiçeği burnunda bir anne olarak, ken­di vücudunuza ve bebeğinize güvenmeyi öğren­melisiniz ki, bu her zaman basit olmaz. Bibe­ronla beslediğinizde içilen miktarı görürsünüz. Bunları topladığınızda eldeki arz, o kadar fazla anne gibi sizi de mutlu eder. Emzirme ile bebe­ğinizin ne değin süt aldığını ölçemezsiniz. Do­layısıyla tek yapabileceğiniz, bebeğin karnı doyana dek emdiğine inanmak ve acıkınca tek­rar emzirmektir.

Emzirmeye devam edip etmeyeceğinizi dü­şünürken, bebek çok sık emmek istediğinde so­run çıkacaktır. Çok acıktığını düşünürsünüz, lahza­cak muhtemelen mesele bu değildir. Şayet be­beğiniz büyümekte iken, sizin sütünüzden ala­bileceği daha pozitif enerjiye gereklilik duyuyordun Huzurlu hissetmek veya sizinle daha sık iletişi­me aşmak için de daha sık emmek istiyor ola­bilir. Eksik lakin sık öğünleri tercih edebileceği gi­bi, arada atıştırmalık istiyor da olabilir. Bebeği­nizi emzirirken sadece maddi açlığını yok, şehvetli açlığını da gideriyor olduğunuzu ak­lınızdan çıkarmayın.

Bebeğinizin yapısına birebir uyumlu olduğu için, anne sütü mamadan daha çabuk hazmedilir ve emen bebekler daha sık acıkır. Üç dört saat aralıklarla beslenmeyi öngören bebek diyetleri, mamayla beslenen bebekler için sorun teşkil et­mese de, anne sütüyle beslenen bebekler için çok yerinde değildir. Adi bir bebeğin, ilk ay­larda gün içinde sekiz ile on iki defa emzirilmesi gerekmektedir ve emzirme seansları belirli saat dilimlerine yayılmaz. Bebeğinizin acıktığını siz­den daha iyi kimse bilemez.

Bebeğinizin yeterli beslendiğinden kesin ol­mak için başvurabileceğiniz değişik yollar mevcut. ilk olarak, doğumdan ortalama beş gün daha sonra bebeğinizin kilosunu ölçün. Kirlettiği bezleri de atmadan önce gözden geçirmenizde avantaj var. Bebeğiniz doğduktan dört beş gün daha sonra, günde üç ile beş kez kakasını yapar. Bazı bebeklerin daha eksik kaka yapıyor olması, emme konusunda yeterince iyi olmadığının göstergesi olabilir. Çün­kü öğünlerin en sonunda göğsünüzden gelen yoğun kıvamlı süt, bebeğinizin bağırsak siste­mini güçlendirecek içeriğe sahiptir.
Bebeğinizi sık emzirmek, sütünüzü artırsa da bir süre sonra emzirme problemi haline gele­bilir. Bebeğiniz her acıktığında yanınızda olma­nız gerektiğinden, sütünüzü sağarak onu bibe­ronla besleme yoluna gidebilirsiniz. Hem evini­zin dışındaki hayata dâhil olup, keza bebeğinizi emzirebilirsiniz.

Bebeğinizi adeta baştan emzirebilir­siniz. Itinalı olursanız kimse ne yaptığınızı anlamaz, yine de yaptığınız işte utanılacak bir şey değil. Toplum içinde bebeğinizi daha sıcacık emzirebilmek için kanguru kullanabilirsiniz. Askılannı birazcık kısmak suretiyle bebeğinizin başını ve göğüslerinizi saklayabilirsiniz. Omuzun üzerin­den sarkan bir örtü de işe yarayabilir. Önceden evde ayna karşı veya bir arkadaşınızla de­neme yapabilirsiniz. Dışandayken bebeğiniz em­mek isterse onu susturmaya hedeflemek yerine, anında göğsünüzü önermenizi nasihat ederim. Bu sayede keza bebeğiniz, keza siz daha bakımlı ve huzurlu hissedersiniz.

Toplum içinde bebeğinizi emzirmeye alış­mak biraz vaktinizi alabilir. Lakin bir düşünün. Bayan göğüsleri baştan sergilenmiyor mu? Televizyondaki reklamlar, moda dergileri, plaj­lar… Kim, niye göğüslerinizi asıl amacına uy­gun kullanırken gözünü üstünüze diksin? Bir Takım­ları emzirmenin özel bir mesele olduğuna ısrar etse de, bebeklerin sıkça emme istekleri bu gö­rüşü boşuna çıkarır. Sürekli gizli gizli banyo köşele­rinde bebeklerini emzirmeye çalışan anneler, ikinci sınıf ırk olmak zorunda değiller.

İşe geri dönmek bile emzirmenin sonu ol­mak zorunda değildir. Siz yokken de anne sütü alabilmesi için, bebeğinize süt sağıp ayrılmak zorunda kalacaksınız. Ama böylelikle bebeği­nizi emzirmeye devam edebilecek ve onunla sı­cak, sarmaş dolaş vakitlerin tadını çıkaracaksı­nız.

Aileniz veya arkadaşlarınız emzirme konu­sunda öyle destekleyici değillerse, La Leche Lea-gue gibi anne ve bebeklerle alakalı değişik orga­nizasyonlar aranjör dernekleri takip etmek, yapacağınız en iyi şeydir. Öteki emziren anne­lerle birlikte elde etmek, emzirmenin doğal bir şey olduğunu ayrım etmenizi sağlayacaktır. Başka aileler ile zaman dinmek; emzirmenin, bebeğini­ze sıhhat ve iyi gıda sağladığı değin onun­la ilişkinize ağırlama ve yakınlık kattığım da anlamanıza yardımcı olacaktır. Çevrenizden emzirmeye karşı olumlu tepkiler görürseniz, karşınıza çıkacak bütün zorlukların üstesinden gelebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın