• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Anne Sütüne En Yakın Süt Hangisidir

Anne Sütüne En Yakın Süt Hangisidir

Farklı Alanlara Yönlendirilmiş sebeplerle bebek anne sütü alamayabilir. Bu durumda yapılması gereken; anne sütüne en yakın süt ile bebeği doyurmak ve gelişimini ve bağışıklık sisteminin oluşmasını sağlamaktır.

Süt; tüm kadınsı memelilerin laktasyon döneminde memelerinin içinde bulunan süt bezlerinden süt kanalları aracılığı ile gelen ve yavrunun beslenmesi ve bağışıklık sisteminin oluşması açısından fazla yüksek değerde olan bir sıvıdır. Her memeli için yavrusunu besleyecek değerdeki süt ya kendi sütü yada kendi sütüne eşdeğer yapıdaki başka bir canlının sütüdür.

ANNE SÜTÜ NIÇIN KAYDA DEĞER?

Tüm memelilerde olduğu gibi, anne sütü bebekler açısından da fazla önemlidir. Dünya Afiyet Örgütü ve dünyadaki tüm doktorların tavsiyesi  bebeğin bağışıklık sisteminin dinç oluşabilmesi için birincil 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi yönündedir. Ancak farklı alanlara yönlendirilmiş sebeplerle bebek anne sütü alamayabilir. Bu durumda yapılması gereken; anne sütüne en yakın süt ile bebeği doyurmak ve gelişimini ve bağışıklık sisteminin oluşmasını sağlamaktır. Bu konuda annelere tezgâhtar olan bebek devam sütleri ve mamalar, gerçekten hayat kurtarıcı ürünlerdir. Ama her ne dek organik olsalar da içlerinde bir takım katkı maddesi maddeleri bulunabilir. bu nedenle yapılan bilimsel araştırmalara tarafından anne sütüne en yakın süt olan keçi ya da eşek sütü kullanmak, bebek için daha yardımcı olacaktır.

ANNE SÜTÜNE EN YAKIN SÜT

Anne sütünün 100 gr.ında 70 kcal. bulunur. 100 gr. inek sütünde bulunan 60 kcal. bebeği besleyemez bir yapıdayken, koyun sütünün 100 gr.ında bulunan 108 kcal. bebeğin boşu boşuna kilo almasını ve yağlanarak şişmanlamasını sağlayacaktır. Keçi sütünün 100 gr.da bulunan 69 kcal. ve 4 gr. yağ ise anne sütüne en yakın değerlerdir. Ayrıca keçi sütü yapısı itibariyle anne sütüne fazla benzer homojen yapıdadır. Sodyum ve kalsiyum açısından da varlıklı olan keçi sütünün hazmedilmesi fazla kolaydır, laktoz toleranssızlığı olan bebeklere bile kolaylıkla ve güvenle verilebilir. Keçi sütü ayrıca anne sütünün bebeği besleyemediği veya eksik kaldığı durumlarda ve inek sütüne aleyhinde alerjisi olan bebeklerde de kullanılabilir.

Anne Sütüne En Yakın Süt Tercihleri

Eşek sütü ise, 6 olan laktoz değeri ile, laktoz değeri 7 olan anne sütüne en yakın sütlerden birisidir. Hem anne sütünde yer alan protein değeri 1.5 iken, eşek sütünde bu bedel takriben 2.5 dur. Keza eşek sütünde vücuttaki mikroorganizmaları parçalayan lizozim enzimi de bulunmakta, bu enzim ile bebeğin bağışıklık sistemi fazla güçlenmekedir.

Anne Sütüne En Yakın Süt

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın