• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Antraks Nedir Ve Nasıl Bulaşır

Antraks Nedir Ve Nasıl Bulaşır

Antraks Nedir Ve Nasıl Bulaşır

Antraks nedir ve nasıl gelişir ?
Antraks basilleri yoluyla çok bulaşıcı bir hayvan hastalığı olup insanlara doğrudan doğruya ya da vasıtalı şekilde bulaşabilir. Genellikle keçilerde, koyunlarda, atlarda ve domuzlarda olur. Bu Nedenle, bu gibi hayvanlarla temasları olan insanların bu hastalığa tutulma oranları daha artı olur.

Antraks insanlarda nasıl gelişir ?
Yukarıda adı geçen hayvanlarla günlük temasları olan insanların ellerinde çizik, yara bere olursa antraks mikrobu buralardan insanın derisine girer. Keza nefes alınca solunum aracılığıyla da antraks mikropları akciğere girebilir. Veya bu hasta hayvanlardan mikroplanmış materyal yutulursa bu kez bağırsaklar etkilenmiş olur.

Antraksın tedavisi nasıl yapılır ?
Yerel yaralara antiseptik bandajlar ve antibiyotikler konmalıdır. bununla beraber büyük dozajlarda anti-antraks serumları verilmelidir.

Antraks gelişmişse iyileşme oranları nedir ?
İyi tedavi yöntemleri dilekçe edildiği takdirde beş hastadan dördü kurtarılabilir.

Antraks yaygın bir hastalık mıdır ?
Bundan Böyle değil. Günümüzde hayvanlarla uğraşan kişiler bu enfeksiyonu yakalanma tehlikesini bildiklerinden hayvanlarda böyle belirtiler gördükleri vakit alınması gereken korunma tedbirlerine başvurmasını bilmektedirler. Hasta hayvanlarla temasları olan insanlar için koruyucu bir aşı hemen şimdi geliştirilmemiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın