• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Arı Sokması Durumunda Neler Yapılmalıdır

Arı Sokması Durumunda Neler Yapılmalıdır

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte piknik alanlarında, ağaçlık ve yeşillik alanlarda yaşamış arılar, risk yaratabilir. Arı sokması durumunda yapılması gerekenler nelerdir, arı sokmasında ilk destek önerileri uzmanlarımızdan geldi.

haricen bulunduğumuz zamanlar çeşitli sebeplerden dolayı arı sokmasına maruz kalabiliriz. Arı sokması durumunda hemencecik oradan yürüyüp gitmek gerekir. Çünkü arılar kendilerini tehlikede hissettikleri anlarda koku yayarlar ve bu koku diğer arıların o bölgeye gelmesine neden olabilir. Eğer ikinci bir arı sokması vakası yaşamak istemiyorsanız, o bölgeden uzaklaşın.

Arı sokmasında yapılacaklardan bir tanesine de, eğer arının iğnesi hala vücudunuzda ise, onu derhal çıkartın. İğnenin derinize daha artı girmemesine .ok uyarı etmelisiniz. Çivi ucunuzla veya bir cımbızlı iğneyi çekip çıkarın. İğne ne değin uzun zaman deride kalırsa vücudun tepkisi daha da şiddetlendirir ve şişkinlik artabilir.

Arı sokması anında ağrının şiddeti epeyce fazladır ve gün geçtikçe de azalacaktır. Daha çabuk sürede bu ağrıyı rahatlatmak için buz torbası ile 20 dakika kompres uygulayın. ağrı kesici ilaçta kullanabilirsiniz.

Kaşıntı için ise diş macununu deneyin. Parmağınızın ucuyla bir miktar diş macununu arının soktuğu bölgeye sürün. Diş macunu yerine bal da kullanabilirsiniz. Bal, şişliği de alacaktır.

Arı sokması alerjisi olanlar eczaneden antihisamin merhemler almalıdır.

Arı Sokması Durumunda Ne Yapılır?

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın