• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Arılardan gelen doğal koruma

Arılardan gelen doğal koruma

Tıbbi ve Aromatik Tümör Uzmanı Yeliz Yaman, arıların bitki filizleri ve tomurcuklarından topladıkları propolis hakkında açıklamalarda bulundu.

Aksu Vital Tıbbi ve Aromatik Ur Uzmanı Yeliz Yaman arıların bitki filizleri ve tomurcuklarından topladıkları propolis hakkında data verdi. Yaman, propolisi, arıların bitki filizleri ve tomurcuklarından topladıkları en çokta kozalaklı ağaçlardan topladığı reçinemsi bir madde olarak tanımlayarak, “Arılar propolisi, kovanın hijyen kalması için ve kovanda oluşan çatlakların kapatılmasına bununla birlikte zararlı bakteri, virüs ve mantarlara karşısında kovanın korunması, haşere ve öteki hayvanların kovana girişini engellenmesi nedeniyle kullanmaktadır. Arılar kovanlarına propolis ile dolgun bir kanaldan geçerek girerler. Bu Nedenle ayrıca kendilerinin ayrıca de kovanlarının hijyenini sağlamış olurlar. Propolis ismi Yunanca ‘pro’ giriş ve ‘polis’ büyük kasaba kelimelerinden oluşur. Yani propolis, kovan bir şehir halkı olarak düşünüldüğünde propolis kent kalkanı anlamını taşımaktadır” dedi.
Sarımsı-kahverengi tonlardaki sert propolis maddesinin kovandaki balı aldıktan daha sonra kovan duvarından kazınarak toplandığını bildiren Yaman, “Bir Takım temizleme işlemlerinden geçirildikten sonradan kullanıma hazırlanmış ışık halkası getirilir. Flavonoidler ve fenolik maddeler bakımından zengindir. Bileşiminde polifenoller, vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Propolisle ilgili yapılan araştırmalarda, zararlı mikroorganizmalara karşısında yüksek oranda koruma sağladığından dolayı antibiyotik özelliği taşımaktadır. Keza, irin gidermeye, soğuk algınlığından korunmaya, karoser direncini arttırıcı önemli etkileri ile birlikte antiseptik, antidiyabetik etkileri de ortaya çıkmıştır. Antiosteoporoz etkisi bulunmaktadır ve menopoz, andropoz sonrası dönemlerde kullanılması önerilir. Kozmetik amaçlı kullanımında antiaging etkisi ile bilinmektedir. Ağız ve diş sağlığının korunması konusunda manâlı etkileri olduğu görülmüştür” ifadelerini kullandı.

Propolisin tarih boyunca insan sağlığı açısından değişik amaçlarla kullanıldığını aktaran Yaman şunları kaydetti: “Eski Darı, Yunan, Roma gibi uygarlıkların çare nedeniyle kullandığı tanıdık bu arı ürünü Eski Mısırlıların ölülerin mumyalanması işlemlerinde kullanıldığı bilinmektedir. Günümüzde ise kapsül, tablet ve akıcı şeklinde kullanılmaktadır. Vücut göre emilimi pozitif olması sebebiyle propolisi sıvı formunda kullanmanın kana daha süratli karışarak daha kısa zamanda etki ettiği görülmektedir. Damla formuna getirmek için su, içki vb. maddeler kullanılmaktadır. Genel Olarak helal olmasına dikkat edilirse, bitkisel gliserinde çözüleni cümbür cemaat göre rahatlıkla ve güvenle tercih edilmektedir. Hem propolis, herhangi bir bağlı etkisi bulunmamakla birlikte 2 yaş altı çocukların ve arı ürünlerine karşısında hassasiyeti olanların kullanmaması önerilmektedir”.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın