• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Az Su İçmek Taş Hastalığına Yol Açtığını Biliyormuydunuz

Az Su İçmek Taş Hastalığına Yol Açtığını Biliyormuydunuz

Az Su İçmek Taş Hastalığına Yol Açtığını Biliyormuydunuz

Uzmanlar, yetkisiz akışkan alımının taş hastalığına yol açtığını söyledi.

Az su içmek taş hastalığına yol açıyor!

İdrar yolu taşlarının, böbrekte ya da idrar yollarının herhangi bir yerinde oluşan, idrarda çözülemeyen ve atılamayan kimyasal maddelerin zamanla kristalleşmesi ve birikmesi ile oluşan sert cisimlerdir. “Jurnal değişken alımı 1.52 lt’nin aşağı olanlarda, taş hastalığı riski daha fazladır. Perhiz yaparken; kalsiyum, oksalat, sodyum ve karbonhidratların gereğinden fazla alınması, eksik miktarda turunçgil tüketimi ve aşırı derecede güneş ışınlarına maruz kalmak taş hastalığı için risklidir” dedi.

Erkeklerde 23 Kat Daha Sık Görülür

Ailevi taş hastalığı olanlarda yüzde 25 risk , Atıl yaşam tarzı da taş hastalığında tetikleyici faktörlerdendir. Allah Vergisi böbrek ya da idrar kanalında anatomik bozukluğu olanlarda, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu geçirenlerde ve idrar yollarının herhangi bir bölgesinde darlık gelişen hastalarda daha artı görülür” diye konuştu.

BELİRTİLER

Taş hastalığında ağrı, genel olarak aylaklık olarak adlandırılan, kaburgaların altından başlayıp sırttan öne, kasıklara içten vuran şiddetli sızı şeklindedir. Genel Olarak hastayı kıvrandıracak kadar şiddetlidir. Genelde bulantı, bazen de kusma görülmektedir. Bazı hastalarda idrardan kan da gelebilir. İdrar yaparken yanma, sızlama, sık idrara çıkma, gece idrara gitmek için uyanma, acil idrara çıkma, tuvalete gidince az idrar yapma ya da hiç idrar yapamama gibi idrar yolu şikayetleri olabilmektedir. Taş hastalığı yeniden edebilen bir hastalıktır. bir kere taş oluştu ise 5 sene içinde yüzde 50 ihtimalle tekrar oluşacaktır. Bu yüzden idrarla ilgili en küçük bir şikayetiniz olduğunda, derhal bir bevliye uzmanına başvurmanız gerekir.”

İdrar yolu taş hastalığına karşısında alınacak önlemleri şöyle sıraladı: “Jurnal az daha 3 litreye yakın su içmek gereklidir. Bol çalışma ve hareketli bir yaşam biçimi oluşturmaya kastetmek önemlidir. Tuzlu yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Ailenizden herhangi bir bireyde idrar yollarında taş tespit edildi ise şikayetiniz olmasa bile kendiniz denetim ettirmeniz yardımcı olacaktır. Kalsiyumdan varlıklı gıdaları aşırı tüketmemeniz gerekir (süt, yoğurt, peynir ve dondurma gibi tüm süt ürünleri, fasulye, çikolata, brokoli ve beyaz ekmek).

Oksalattan varlıklı gıdaları aşırı tüketmek de içten değildir(kola, ıspanak, pancar, kakao tozu, çikolata, yeşil yapraklı ur, çerezler, koyu çay ve aşırı kahve). Diyetle birlikte turunçgilleri sık olmamak kaydıyla almaya çalışmakta menfaat vardır(portakal, limon, mandalina). Hazırlanmış sebze ve çorbalar, hazırlanmış yemekler, fastfood ürünleri gibi hazır ürünlerden uzaktan durmanız gerekir. Kırmızı et tüketiminde aşırıya kaçmayınız, çokça balık ve balık yağı ürünlerini tüketmeniz önerilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın