• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Baş Ağrısını Hafife Alınacak Bir Durum Değil

Baş Ağrısını Hafife Alınacak Bir Durum Değil

Baş Ağrısını Hafife Alınacak Bir Durum Değil

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Belli Başlı Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aslan Tekataş, baş ağrısı ile ilgili tedavinin en manâlı aşamasının kişinin sosyal hayatındaki bazı değişikliklere gitmesi olduğunu söyledi.

Tekataş, “Bir baş ağrısı ayda 2’den fazla ise ve şiddetli bir baş ağrısı ise bunun tedavi edilmesi gerekiyor” dedi. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimliği görüşme salonunda gerçekleştirilen ‘Baş Ağrıları’ konulu basın toplantısında konuşan Nöroloji Başlıca Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aslan Tekataş, bugün için bilenen 300 değişiklik baş ağrısı çeşidinin olduğunu belirtti. Tekataş, baş ağrısı vakalarında şahısların bilinçsiz ilaç kullanımının hatalı olduğunu dile getirerek, ‘”Benim baş ağrımı x bir ilaç kesiyor’ çağrıda bulunmak yanlış bir şey. Bir baş ağrısı ayda 2’den pozitif ise ve şiddetli bir baş ağrısı ise bunun çare edilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“BAŞ AĞRISI İÇİN MUTLAKA HEKİME BAŞVURUN”

Bir baş ağrısının günler içerisinde, haftalar içerisinde ya da aylar içerisinde giderek şiddetlendiği veya hiç geçmediği takdirde kişilerin mutlaka hekim yardımına başvurması gerektiğini vurgulayan Nörolog Tekataş, “Gün içerisinde hiç düzelmesi olmuyorsa bu kişi mutlaka bir yardım edinmek zorunda. Kişini şikayetleri, hapşırmakla, aksırmakla, öksürmekle, cinsel ilişkiyle veya efor ile ortaya çıkıyorsa tekrar bu durumda bir afiyet kuruluşuna başvurması gerekiyor. Baş ağrısına diğer durumlar tesir ediyorsa örneğin yüksek ateş, şuur durumunda değişiklikler, kafa karışıklığı gibi durumlar oluyorsa bir menenjit, beynin iltihabı veya zarların iltihabı gibi durumlar sonucunda yine hekime başvurması gerekiyor” biçiminde konuştu.

10 YAŞ ALTI VE 50 YAŞ ÜSTÜNDE BULUNANLAR UYARI!

Tekataş, baş ağrısının genel bir başlangıç yaşı olduğunu 10 yaş altı ve 50 yaş üzerindeki baş ağrılarının ciddi sonuçları olabileceğine değinerek, “Bir diğer önemli konu ise baş ağrısının başlama yaşı. Baş ağrısının genel bir yaşı vardır. Genel Olarak bayanlarda çok sık gözükür ve üreme çağının hastalığıdır. Bu çağların dışındaki baş ağrıların açık havada mutlaka tekrar bir sağlık durumu kuruluşuna başvurulması gerekiyor. Örneğin 10 yaş altında ve 50 yaş üzerinde ancak baş ağrılarında mutlaka ilgili branştan bir hekimle görüşülmesi gerekiyor” diye konuştu.

MİGREN BAŞ AĞRISI 4 İLA 72 SAATARARINDA SÜRER”

Migren baş ağrısının diğer baş ağrısı çeşitlerinden manâlı olduğunu, ayırt edilmesi ve çare edilmesi gerektiğini belirten Tekataş, “Altını çizmemiz gereken bir diğer kayda değer konu migren baş ağrısının diğer baş ağrılarından ayırt edilmesi. Çünkü çok sık rastladığımız bir şey. Diğer baş ağrıları çoğunlukla tek taraflı baş ağrılarıdır, migren baş ağrıları ise genellikle zonklama karakterinde, kalp atar gibi bir baş ağrısına sahiptir. Onun dışında şiddeti hafif ya da orta şiddetlidir. Genel Olarak bulantı ya da kusma ikisi beraberde olabilir, tek başına birisi de olabilir ve baş ağrısına eşlik eder. Migren baş ağrıları ataklar halinde gelir. Kayıtlı bir süresi vardır. Ortalama 4 ila 72 saat aralarında sürer” dedi.

“BAŞ AĞRISIYLA MÜCADELEDE EN ÖNEMLI ADIM GÜNLÜK HAYAT ŞEKLİNİ BAŞKALAŞTIRMAK” Tekataş, baş ağrısına sahip olan kişilerin çare sürecinde atabilecekleri ilk ve ön önemli adımın jurnal hayat tarzlarını başkalaşmak olabileceğini belirterek, “Baş ağrısına sahip olan şahısların hayat şekillerini değiştirirlerse baş ağrılarından kurtulma şansları var. Mesela, bir gerilim tipi baş ağrısı gerginlik; sıkıntıyla ortaya çıkıyor. Kişiler o ortamlardan kendilerini uzakta tutabiliyorlarsa, baş ağrılarından kurtulabilirler. Mesela, baş ağrısına sahip olan kişiler, mevsimler geçişlerde kendilerine uyari edebilirlerse baş ağrısından kurtulabilirler. Örneğin, lodoslu havalarda dışarı çıkmamak, çok sıcak havalarda dışarı çıkmamak gibi yöntemlerle kişiler baş ağrısının önüne geçebilir. Baş ağrıları bazı yiyeceklerle de ilgili olabilir. Bir Takım migren hastaları çok enteresandır şarapla, çikolatayla, domates gibi yiyecek ve içeceklerle baş ağrılarının tetiklendiğini söylerler. Bir Takım hastalar da uykusuzluk ya da fazla uyku veya açlıkla veya fazla yemeyle baş ağrılarını tetiklediklerini söylerler. Şahısların günlük yaşam şekillerini değiştirmesi baş ağrıların tedavisinde bir numaralı ve en manâlı aşamadır” şeklinde konuştu.

“BİR BAŞ AĞRISI AYDA 2’DEN FAZLAYSA TEDAVI EDİLMESİ GEREKİYOR”

Bilinçsiz ve hatalı ilaç kullanımlarının tatsız sonuçlar doğurabileceğini vurgulayan Nörolog Tekataş, “Ağrı kesiciye ağrıyla karşılık verebiliyor. Onun için bilinçsiz bir şekilde ağrı kesici kullanılmaması gerekiyor. ‘Benim baş ağrımı x bir ilaç kesiyor’ demek hatalı bir şey. Bir baş ağrısı ayda 2’den pozitif ise ve şiddetli bir baş ağrısı ise bunun çare edilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın