• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Basur Nedir, Basura Ne iyi Gelir

Basur Nedir, Basura Ne iyi Gelir

Basur Nedir, Basura Ne iyi Gelir

Basur makat etrafındaki toplardamar yumağının gevşemesi ve meme biçiminde aşağı sarkmasıdır. Bu  gevşeme, çoğunlukla ansızın olmayıp belli bir vakit geçmesi gerekmektedir. Bu yüzden hemoroidli şahısların şikayetleri uzun zamandan beri vardır.

Ama ara sıra hiçbir şikayeti olmayan kişiler ya da hemoroidi olduğu aşina fakat fazla rahatsız olmayan kişiler, makatlarında aniden ortaya meydana çıkan ağrılı bir şişlikten nedeniyle başvururlar. Akut tromboze basur (boğulmuş mayasıl) dediğimiz bu durum şiddetli sızı nedeniyle anında tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Sebepleri Nelerdir?

Aralıksız kabızlık,  ıkınma makat çevresindeki damarlarda basıncın artmasına yol açar; memelerin büyümesine  yani hemoroide sebep olur.Bu sebeble tedavide dışkı yumuşatıcıların etkisi önemlidir. Ailevi yatkınlık da bir sebeptir. Anne ya da babasında mayasıl olan kişilerde basur öteki insanlara göre daha sık görülür. Acılı ve baharatlı gıdaların çokça yiyilmesi de dışkılama sırasında ıkınmaya ve tahrişe yol açtığından basur oluşumuna sebep olur.

Belirtileri nedir?

Hemoroit hastalığının genel belirtileri kanama, şişlik, sancı, kaşıntı ve akıntıdır. Hastalığın derecesine göre bu belirtilerden biri veya hepsi bir arada görülebilir.

Mayasıl hastalığının dört derecesi vardır. Birinci derece hemoroidde hastanın dışkılama sırasında az miktarda kanama şikayeti olur. Gözle muayenede hemoroidler görülemez. Aletle(anoskop)  makattan içeri bakılınca büyümüş hemoroid memeleri(şişlikler) görülür.

İkinci derece hemoroidde, dışkılama esnasında memeler dışarı çıkıp kendiliğinden içeri girerler. Kanama, kaşıntı gibi rahatsızlıklar olur.

Üçüncü derece hemoroidde, memeler dışkılama sonrasında ama el ile içeri itilebilir. Kanama, şişkinlik, kaşıntı gibi şikayetler de artmıştır.

Dördüncü derece hemoroidde, memeler artık en ince ayrıntısına kadar dışarıdadır, içeri gitmezler. Kanama, akış, kaşıntı, akış ve makatta rahatsızlık hissi olur.

İç-Dış mayasıl nedir?

Mayasıl yastıkçıkları genellikle içte yerleşirler fakat makatın dışarıda, kenarlarda da damar yumakları vardır. Hastalığın ilk evrelerinde iç hemoroidlerde problem varken zamanla çoğalma ve sarkma sonucunda iç ve dış hemoroidler birleşirler, birbirinden net ayrılamazlar.

Ne zaman çare olmam gerekir?

Maalesef ahali hemoroidin şikayetlerini önemsemediklerinden hekime geç gelirler, dolayısıyla  fakat ileri evrede tedavi için yardım isterler. Bu sebeple daha hastalığın başında hemoroid çare edilmelidir fakat ilerleyip şikayetler artmasın, ilaçlarla düzelebilecek hastalık ameliyat gerektirmesin.

Ayrıca makatta, şikayetleri aynı olup tanı ve tedavileri öbür hastalıklar da mevcuttur. Bu ayırımı gerçekleştirmek için kesin bir hekime belirmek gerekir.

Ne gibi tedavi yöntemleri var?

Hemoroidde evrelerine kadar değişik tedaviler vardır. Birinci derece hemoroidde ilaç tedavileri, barsak alışkanlıklarının düzenlenmesi, acılı yiyeceklerden kaçınmak, kabızlığın giderilmesi genellikle yeterlidir.

İkinci derece hemoroidde de; ilaç tedavileri, infrared koagülasyon (ışın tedavisi), lastikle bağlama tedavileri uygulanır. Lastik band ile bağlama yöntemi demin ameliyat aşamasına gelmemiş iç hemoroidler için fazla yerinde bir yöntemdir. Kısa süreli (5-10 dk) ve sızısız bir işlemdir. Operasyon sonrası bayağı hayata hemencecik dönülür.

Üçüncü derece hemoroidde, lastikle bağlama ve ameliyat tedavileri;  dördüncü derecede hemoroidde ise yalnızca ameliyat tedavileri uygulanır. Ameliyatta hastalığı yaratıcı memeler alındığı için hastalık anında ortadan kaldırılmış olur. Bu tedaviler aralarında uzun vadede en etkilisi ve tekrarlama ihtimali en düşük usul, halen ameliyattır.

Çare olmazsam ne olur?

Basur tedavisi şikayetleri gidermek için yapılır. Tedavi edilmezse hastalık ilerler, şikayetler artar.

Makat civarda hassasiyet çok pozitif olduğundan bu bölgedeki yaralanmalar çok ızdırap vericidir. Tedavi edilmemiş basur memeleri bu ızdırabın devam etmesi demektir. Çare edilince hastanın rahatı sağlanmış olur.

Kanama bu hastalarda manâlı bir şikayettir.Çare edilmezse bıktırıcı kanamalar sürer gider; fazla miktarda kan kaybı olduğunda, kansızlık gelişebilir.

Tedavi edilmemiş hemoroidler boğulma (akut tromboze hemoroid) dediğimiz şiddetli ağrılı şişkinlik gelişebilir. Bu durum hemoroidin birincil şikayeti olarak da görülebilir.

Ameliyattan sonraki dönem nasıldır?

Ameliyat sonrası birincil dışkılama sırasında birazcık ağrı ve kanama normaldir. Sonrakilerde bu durum azalır. Kabızlığın olmaması, ilaçların düzenli kullanılması ve sıcak su lastiğine oturmak keza ağrıyı keser ayrıca de iyileşmeyi hızlandırır.

Ne süre işime dönebilirim?

Ameliyat sonrası sıradan bir haftalık istirahat ardından adi hayata dönülür. Oturma sırasında oluşacak ağrılar için sıcak su lastiği kullanmaya devam edilir.

Tekrar eder mi?

Tüm hemoroid memelerinin alındığı bir ameliyattan daha sonra yineleme görülmez. Ancak bere iyileşmesinin tam olmadığı durumlarda hastalar sızı ve kanamadan şikayet edebilirler. Bu, hastalığın tekrarı değil, iyileşmemiş yaranın yaptığı rahatsızlıktır.  Bir Takım mayasıl ameliyatlarında da bütün hemoroid memeleri değil, yalnızca problem çıkaran memeler alınırsa hiç dokunulmamış bölgelerden sonra basur gelişebilir. Bu da, hasta tarafından hemoroidin tekrarı olarak algılanabilir.

Hemoroid başka bir hastalığa döner mi?

Mayasıl başka bir hastalığa dönmez. Ama ara sıra diğer hastalıklarla birlikte görülebilir. Mesela rektum (kalın barsak son kısmı) kanseri olan bir hastada hemoroid de varsa hastanın şikayetleri hemoroidle karıştırılabilir; mayasıl tedavi edilirken kanser gözden kaçabilir. Bu sebeple hastanın durumuna tarafından mayasıl tedavisi öncesi kalın barsak kontrolü(kolonoskopi)  gerekebilir.

Makatta ve çevresinde çoğu kez görülen diğer hastalıklar, çatlak (anal fissür), fistül (tünel), kıl dönmesi, siğiller de hemoroid hastalığı ile karıştırılabilir. Itinalı bir tetkik ile bu hastalıklar teşhis edilip tedavi edilebilirler.

Op.Dr.Alaattin Öztürk
Genel Cerrahi Uzmanı
Sema Hastanesi / Maltepe / İstanbul

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın