• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bebek Dışkısı Renginden Hastalık Nasıl Anlaşılır

Bebek Dışkısı Renginden Hastalık Nasıl Anlaşılır

Bebek Dışkısı Renginden Hastalık Tespit Etme: Yeni doğan bebek dışkısında kanlı dışkı ve renk bozuklukları olabilir. Bu tür durumlarda doktora gidip tetkik olmak önemlidir. Oysa telaş yapmamalısınız.

Bebek Dışkısı Renginden Hastalık Tespit Etme

Yeni doğan bebek dışkısında kanlı dışkı ve renk bozuklukları olabilir. Bu nesil durumlarda doktora gidip tetkik elde etmek önemlidir. Ama telaş yapmamalısınız.

Anne sütü içen bebeğin dışkısının rengi hardala benzeyen bir renktedir. Yani turuncu ile açık kahverengi arasında değişkendir. Bu ilk başta koyu renk dışkıdan sonradan hardal rengine dönüşen dışkıyı takip eder. Mama içen bebeklerde ise daha koyu renk dışkı vardır. Ve genelde benzer renktedir ve sabittir. Anne sütü ile beslenen bebeğin ise dışkısı biraz değişkendir.

Mesela yeşil zaman zamanda daha açık veya koyu kahverengi olabilir. Bu durum yedikle göre de belirlenebilir. Aynı vakit da 2 ve 6 ay arası bebeklerin bağırsakları yavaşlar bu durumda dışkı bağırsaklarda daha uzun süre durur ve bu durumda dışkının daha koyu bir renkte olmasını sağlar mesela daha koyu yeşil bir şart sergileyebilir. Dışkıda olağan olmayan durumlar, dışkının fazla beyaz olmasıdır. Dışkının beyaz olması hiç alışılagelmiş değildir hem dışkıda kan olması da güvenli olmayan bir durumdur.

Dışkıda yer alan meydana çıkan gibi sümük görülmesi de hiç bayağı değildir bu ve bunun gibi durumlarda anında hekim muayenesi gerçekleşmelidir. Yeni doğan bebeğin dışkısı ise sıvıya yakındır ve yine hardala aynı bir renktedir. Sümüksü bir yapıya sahiptir bu çok normaldir çünkü yeni doğan bebeklerde bu durum beklenir. Beze emilecek katılıkta olmaz ciddi bir kokusu olmaz. Yeni doğan dışkısında kıvam değişiklikleri annenin aldığı besinlerle dolayla da anne sütü ile ilgilidir. ara sıra katı zaman zaman da normaldir. Bebeğin dışkısı çok katı olmaz bu dönemlerde. Bezin emeceği şeklinde olduğu zamanda ise bebeğin ishal olduğu anlaşılabilir. ishal durumunda bol akışkan takviyesi yapılmalıdır çünkü ishal olduğunda bebek çok akıcı kaybeder.

 

Bebek Dışkısı Renginden Hastalık Tespit Etme

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın