• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bebeklerde diş Çıkarma Nedir

Bebeklerde diş Çıkarma Nedir

Süt dişlenme yaklaşık olarak 6 aylıkken ağızda birincil süt dişinin görülmesiyle başlamakta; 2,5-3 yaş arası süt dişlerinin tümünün ağızda görülmesiyle tamamlanmaktadır. Birincil süren süt dişleri çoğunlukla daha alçak süt ön dişlerdir. sonradan üst yan kesici dişler sürmektedir. aniden birdenbire artı dişin çıkması da mümkündür. Süt dişlerinin sürmesi tamamlandığında alt ve üstteki çenede 10’ar diş olmak üzere toplam 20 diş bulunmaktadır.

6 yaşından sonradan ise süt dişlerinin arkadaki kısmından toplam 4 adet olmak üzere 1. daimi büyük azı dişleri sürmeye başlamaktadır. Süt ve daimi dişlerin bir arada görüldüğü bu döneme karışık dişlenme dönemi denmektedir ve 6-13 yaş arasında görülmektedir.
Bazı dişler çıkarken diğerlerine kıyasla daha ağrılı olabilir. Ilk çıkan diş bazen en kötüsü olabilir. Bazen daha büyük azı dişleri de sorun çıkartabilir.

Diş çıkarma esnasında büyüyen tükürük, uyku düzensizliği, iştahsızlık, rahatsızlık, ellerini ağzına götürmesi ve ağız çevresinde döküntü gibi belirtiler oluşabilir. Alev, ishal gibi bulgulara rastlanılmakla birlikte diş sonuç dönemiyle ilgili olup olmadığı henüz ispatlanamamıştır. Diş çıkarma çok olağan bir şart olduğundan ve ateş, ishal tedirginlik da sık görüldüğünden, birçok vakit aynı dönemde karşımıza çıkabilirler. Böyle bir durumda başka bir hastalığın alev, ishal ve huzursuzluğa neden olması daha olasıdır. Bu ya da sizi endişelendiren diğer belirtiler laf konusu olursa doktorunuza başvurmanızda fayda vardır.
Diş sonuç döneminde; sıkıntı çeken bebeğinizin diş etine hafif basınç uygularsanız başlıca rahatlar. bu nedenle ellerinizi yıkadıktan sonradan parmağınızı o bölgeye hafifçe bastırmanız ya da temiz bir bezi ısırmasına müsade vermeniz yerinde olacaktır. Soğuk nesneler diş etindeki kızarıklık ve şişliği azaltabilir. böylece su taşıyan dişlikler buzdolabında hafifçe soğutularak kullanılırlar. aynı zamanda diş etlerine uzun süreli aşırı soğuk tatbik önerilmez. Unutmayın, bebeğinizin boğulmasına neden olabilecek herhangi bir şeyi ağzına götürmesine izin vermeyin.

Kaynak: http://www.pedodontiturkanegilmezozdemir.com/bebeklerde-dis-cikarma.html

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın