• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bebeklerde Ve Çocuklarda İshal Nasıl Önlenir? Öneriler

Bebeklerde Ve Çocuklarda İshal Nasıl Önlenir? Öneriler

Günlük hayatımızda biz; yetişkinleri bile bitkin düşürebilen ishale yakalanan bebeklere ve çocuklara özel bir bakım şarttır. Dışkılama sayısındaki ve miktarındaki ani artış anlamına gelen ishal, vücutta su kaybına niçin olduğundan, çocukların ve bebeklerin bakımı ve tedavisi büyük ağırlık taşır.

İshalin en büyük tehlikesi vücudun fazla akıcı kaybına tabi olarak kurumasıdır. İshal tedavisinin temel amacı bu değişken kaybını önleyerek kurumanın önüne geçmektir.

İshal tedavisinde hepimizin bildiği gibi su ve sulu gıdaların verilmesi birincil kuraldır. İshale bulantı ve kusma da eşlik ediyorsa daha da tedbirli olunmalıdır. Besinler gitgide ve sıkça verilmelidir! Eğer bebeğiniz varsa ve emziriyorsanız emzirmeye devam edebilirsiniz. Oysa biberonla beslenen bebekler için ishali geçene değin ishal mamalarını tercih etmeniz gerekir.

İshal boyunca uyarı etmeniz gereken oysa bilmediğiniz öyle çok şey var. Uyarı etmeniz gerekenler Daha İyi Yaşam’da!

Temizliğe dikkat edin!

Sağlık için temizliğe dikkat etmek büyük yük taşıyor. Çocuğunuza mama veya yemek hazırlamadan önce ellerinizi sabunla yıkayın. Ufak bebeğin biberonlarını ve gıda takımlarını kaynatın.

ishal_bebek_tuvalet_klozet

Su kaybını telafi edin!

Bol bol istikrarsız almasına itina gösterin. Su ve tuz kaybının yerine konması için ishal tozları hazır bir şekilde bulunmaktadır. Bunun elde edilememesi halinde evde uygulayabileceğiniz tarif şöyle:

5 su bardağı dolusu su, 2 çorba kaşığı şeker ve 1 çay kaşığı tuzu karıştırın. Eğer çocuk iki yaşından küçükse her bir ishal veya kusma başına bir akarsu bardağı, 2 yaşından büyükse her bir ishal veya kusma başına bir su bardağı bu sıvıdan içirin. Çocuklara bu sıvıyı ansızın içirmek şiddet olabilir. böylece bir dakikada bir tatlı kaşığı içirmeniz daha uygun olacaktır.

Bu besinleri yedirin

Şeftali, elma, muz gibi meyveler verebilirsiniz. Pirinç lapası, patates püresi, yoğurtlu çorbalar da verebilirsiniz. Çay, ayva, fındık, limon da ishale iyi kazanç.

ishal_beslenme_bebek_muz

Bunlardan uzaktan tutun!

Kola, fanta gibi asitli içecekler, şeker çikolata gibi tatlı ve yağlı gıdalar vermeyin. İshal olan büyük çocuğa süt vermeyin.

bebek

Ivedi koşul!

Çocuğunuzun ishali 6 saatten uzun sürerse, dışkısında kan varsa, su kaybı belirtileri gösteriyorsa hemencecik doktorunuza başvurmanız gerekir! Çocuklarda ishal kesici ilaçlar kullanılmaz. İshalin nedeninin araştırılması ve o nedene kadar çare uygulanması gerekir.

Su kaybı belirtileri: Ağız ve dudaklarda kuruma, idrarda koyu renk ve yoğunluk, altı saat baştan başa idrara çıkmama, gözlerin çukurlaşması, bıngıldağın çökmesi, fazla uyku hali ve halsizlik.

anne_bebek

Yaşa yan sık ve sulu ishal tedavisi

İshalin tedavisinde akıcı alımının artırılır ve çocuğun yaşına tabi olarak perhiz tedavisi uygulanır.

Mama ile beslenen 1 yaşından ufak çocuklar:

Mamaları süt şekeri içermeyen sindirimi basit mamalara değişken. Bunu doktorunuza danışmalısınız.

ishal_beslenme_bebek

Su yerine, dengeli elektrolit solüsyonu olarak tanıdık ve eczanede satılan sıvılardan yeniden doktorunuzun önerisiyle yararlanabilirsiniz. Eğer çocuğunuzun ağır derecede ishali varsa ve koyu renkli, az miktarda idrar yapıyorsa, kilosu başına en düşük 10 ml olacak şekilde bu solüsyonlardan içebilir. Sıvı miktarını hiçbir vakit kısıtlamayın.

2 yaşından büyük çocuklar:

Sık ve sulu ishali olan çocukların, sofra yemekleri yiyebildikleri için mamayla beslenmeleri gerekmez. Bu durumda pirinç, ekmek, kraker, havuç, patates, muz, elma püresi, kızarmış ekmek gibi besinler yerinde olacaktır. Hem tuzlu krakerler de çocuğunuzun ihtiyacı olan tuz miktarını karşılamasına yardım eder.

ishal_karın agrisi_cocuk

Değişken kaybı varsa, doktorunuzun önereceği oral elektrolit ve şeker solüsyonlarını verebilirsiniz.

cocuk_ishal_bez

İkinci günde süt ve su verebilirsiniz. Meyve suları ishali arttırabilir! Ayrıca çocuğunuz katı besinleri reddediyorsa da ona süt verebilirsiniz.

Emzirilenler:

Dünyaya geldiği birincil 3 haftasında anne sütü bölge bebeğin, her emzirilmesinden sonra bir dışkılaması olur. Dışkının bazen dışkı rengi yeşil, kıvamı sulu olabilir. Dışkıda sümük, kan ya da fena koku duyulana değin bu durum bayağı sayılmalıdır. Bebeğin dışkılama sayısı artarsa güçlü bir olanak ishali vardır. Bebeğiniz emmeye isteksiz, hasta görünümlü ve ateşli olabilir. Bebek ishal olursa daha sık aralarla emzirmeye çaba göstermelisiniz. Mamayla beslenen bebeklere katı gıdalar ekleyin.

ishal_bebek_bez

Ağır ishalde (sulu ve sık) bebeğinizin idrarı azalmışsa ve artı yorgunsa, damar yolundan akışkan gereksinimi olabilir. Bebeğin altı ishale alt olarak tahriş olabilir. Bunu önlemek için her ishal dışkısından daha sonra altını yıkayın ve koruyucu bir krem sürün. Bu bakımı geceleri de aksatmayın.

 

Bebeğiniz hasta da olacak iyileşecek de… Biz de böyle büyümedik mi? Moralinizi bozmayın. Siz yanındayken ona bir şey olmaz : )

Geçmiş olsun şimdiden..

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın