• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bebeklere püre yedirmek zararlı mı bütün anneler bunu yapıyor lakin çok zararlı

Bebeklere püre yedirmek zararlı mı bütün anneler bunu yapıyor lakin çok zararlı

Anne süründen sonradan bebekler nasıl beslenmelidir? Bebeklere hangi yiyecekler verilmelidir? Bebeklere verilen zararlı yiyecekler nelerdir? Bebeklerin içerik yönünden varlıklı ve kolay yemesi için püre haline getirilen yemeklerin gelişimlerine hasar verdiğine dikkat çeken uzmanlar, bu gıda tarzının tıpkı “fast food” gibi kolay, hızlı ama zararlı olduğunu vurguluyor. Uzmanlara kadar, bebeği kolaya alıştıran bu usul; tat farkındalığı, çiğneme, etkin dil hareketleri ve yutmanın dinç gerçekleşme süreçlerinin takibinde sorun yaşamasına yol açıyor. Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı İbrahim Yaşa, bebeklerin beslenmesinde bol miktarda tercih edilen püre şeklindeki “ezilmiş yemek yemek” şeklinin yutma bozukluklarından çiğneme ve etkin dil hareketlerinin öğrenilmesine kadar böylece çok soruna sebep olduğuna dikkat çekti.

 FAST FOOD KADAR ZARARLI

Püre haline getirilen yiyeceklerin tüketimini fast food beslenmeye benzeten İbrahim Yaşa, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Tüketimi oldukça çabuk ve kolay olan fast food gıda şeklinin sağlığımız için epeyce zararlı olduğu bundan böyle bilinen bir hakiki. Kendimiz için seçim etmediğimiz bu beslenme şeklini bebeklerimiz için uygulamakta sakınca görmüyoruz. Bebeklerimizi sağlıklı besleme nedeniyle fast food tüketimi değin zararlı olabilecek kolay beslemeye yöneltmek gelecekte ciddi sorunlarla karşılaşmasına davetiye çıkarabilir: Blender’dan bahsediyorum.

 PÜRELERE DIKKAT

O Kadar çok katı gıdayı çarçabuk püre kıvamına getirip bebeklerimizi beslemek son dönemde bilinçli anneler kadar fazla tercih ediliyor. Öbür birçok besini bir arada ve çok basit bir şekilde yutulacak şekilde yedirmek son dönemde bebekli ailelerin vazgeçilmezi. İki dilim peynir, birkaç parça salatalık, domates, ekmek, 2 kaşık bal ve hemen hemen hiç sütle öğün kolayca püreye dönüştürülüyor. İçerik olarak epeyce besleyici. Besleyici olması bireyin gelişimini de yeteri dek destekleyici olduğu anlamına gelir mi, tartışılır.”

TÜKETME BİÇİMİ SON DERECE ÖNEMLI 

Sağlıklı bilişsel gelişim için tüketilen gıda çeşitliliği değin tüketme biçiminin de epeyce önemli olduğunu vurgulayan Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı İbrahim Yaşa, “Püre haline gelmiş bir karışım için 9 ayını doldurmuş bir bebeğin tek yapması gereken, ağzının içinde yer alan bu karışımı tek hamlede yutkunmak! Tat almaya lüzum yok, ağız içerisinde lokmayı (bollus) çevirmeye, çiğnemeye, dil köküne dürüst itme hareketine gerek değil, yalnızca dilinin üstünde tut ve yutkun. Bu kadar kolay! Kolay olması etkin gıda için yeterli olmamakta, basit tüketim ilerleyen yaşla beraber bebeğin edinmesi gereken tat farkındalığı, çiğneme, etkili dil hareketleri ve yutmanın sağlıklı gerçekleşme süreçlerinin takibinde sorun yaşamasına niçin olmaktadır” uyarısında bulundu.

YUTMA SORUNU ORTAYA ÇIKIYOR 

“Bu duruma annelerin en büyük bahanesi, ‘yemiyor’, ‘ne verirsek dili ile çıkartıyor’ yakınmaları ile gelen ‘iştahsızlık’ şikayetine sığınmak oluyor” diyen İbrahim Yaşa, “Bahaneler ne değin geçerli de olsa blender kullanılarak hazırlanan fast food gıdaların tüketimi ile 6 ay sonrası ek gıda ile desteklenen bebekler ileride ciddi çiğneme ve yutma bozuklukları temelli olarak beslenme problemleri yaşayabilmekte ve sürece müdahale önem taşımaktadır” diye konuştu.

 ILAVE GIDAYA GEÇİŞ DÖNEMİNDE… 

6 ay sonrası peşine düşüp takip edilen ek gıdaya geçiş sürecinin an be an peşine düşüp takip edilmesi gerektiğini vurgulayan İbrahim Yaşa, “Katı gıdalar ezilerek küçük lokmalar ile beslenmeli. Bebekte çeşitli lezzet duygularının kazanımı sağlanmalı, çiğneme becerisi pekiştirilmeli ve fazla ısrarcı tavır yerine ortak noktada buluşturan oyunlar ile ikna edici süreçlerin takibi yük kazanmaktadır ve anne-bebek arasındaki uyumsuzluğun iştahsızlığa sebep olabileceği unutulmamalıdır” uyarısında bulundu.

UZMANA DANIŞIN

Dil ve Söylev Bozuklukları Uzmanı İbrahim Yaşa, katı gıdaya geçişte gıda süreçlerinde ve çiğneme yutma güçlüğünden şüphelenilmesi durumunda uzmandan destek almanın çocuğun sağlıklı gelişiminde kritik bir öneme sahip olduğunun da unutulmaması gerektiğini vurguladı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın