• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bel Fıtığı Ameliyatında Yeni Adımlar Atıldı

Bel Fıtığı Ameliyatında Yeni Adımlar Atıldı

Bel Fıtığı Ameliyatında Yeni Adımlar Atıldı

Yetişkinlerin %80’i, bel bölgesinde yaşadıkları dağıtılmış ağrılardan şikayetçi oluyor.

Çoğu vakit hayat şartları, engebeli alıştırma şartları ve değişik somut kazalar ya da hatalı duruş bozuklukları bel ağrısına niçin olabiliyor. Bu sıhhat sorununun gelişmesinde, kuşkusuz masa başı işlerde çalışmakta da büyük rol oynuyor.

Emsey Hospital’dan Op. Dr. Salih Okumuş, kronikleşen bel ağrılarında en son noktanın bel fıtığı olarak karşımıza çıktığını belirtiyor. Çoğunlukla 30-60 yaş aralığında daha sık görülmesine rağmen bel fıtığı, diğer yaş gruplarında da ortaya çıkabiliyor. Uzmanlar, bel fıtığı konusunda en tehlikeli gurubu, masa başı işlerde çalışan kişiler olarak tanımlıyor.

Bel fıtığını misafir etme ettiğinizin farkında mısınız?

Günümüzde sportif faaliyetlerin azalması, masa başı işlerin ve sigara kullanımının artması, edilgen bir hayat sürülmesi gibi unsurlar disk aralığını bozup, erken yaşta da bel fıtığının görülmesine sebep olabiliyor. Bel ve bacak ağrılarının manâlı bir nedeni olan bel fıtığı, hastalarda ilerleyen yaşla birlikte yükselme gösteriyor.

Emsey Hospital’dan Op. Dr. Salih Açık Fikirli, konuyla ilgili görüşlerini şu şekilde paylaşıyor: “Bilinenin aksine, vücudumuzun yükünü içeren yalnızca omurgamız değildir. Boyun, sırt, bel kasları ve karın kasları da kayda değer görevlere sahiptir. Spordan uzaktan ve dingin bir yaşam biçimi, kasların taşıması gereken tüm yükün omurgaya binmesine neden olur. Kaslar kuvvetli olmadığından, bu siklet sebebiyle, diskler üstünde fıtıklar meydana gelir. Bunun yanında, kişide fazla kilo problemi de varsa, durum daha sıkıntılı bir ışık halkası gelmektedir. Ama, yaşam tarzınızı değiştirerek bu sorunu hayatınızdan uzaklaştırabilirsiniz.

Bel fıtığında cerrahi yönteme ne süre başvurulmalı?

Konservatif tedavi yöntemleri olarak belirtilen; fizik çare, ilaç tedavisi istirahat ve benzeri tedaviler uygulanmasına rağmen hastanın iyileşmediği durumlarda veya keskin, ilerleyici nörolojik bulgular varsa, mesela ayağında düşüklük olması, ürolojik problemler, ağrılarının tedaviye karşın düzelmemesi gibi durumlarda cerrahi tedaviyi dikkate almak gerekiyor.

Başarısız ameliyatlarda bel fıtığı her yerde nüks ediyor

Bel fıtığı ve bele karşın cerrahi müdahaleler hasta için son derece hassas operasyonlar olarak kendini gösteriyor. Bunların sonucunda kişiye, aniden artı ameliyat yapılması gerekebiliyor. Op. Dr. Salih Aydınlatılmış, Türkiye’yi bir revizyon cenneti olarak tanımlıyor ve bu ameliyatların doğru kriterlere uygun olarak yapılmasının önemine dikkat çekiyor. Açık Fikirli, “Hastaya içten tanı ayarlamak, dürüst zamanda ve gereken ameliyatın yapılması durum. Her branş sınırı iyi tahsis etmeli. Eğer bu kritere uyulmazsa ‘başarısız bel cerrahisi’ dediğimiz koşul gerçekleşir ve ağrıları geçmeyen hastalar olur. Bu hastalar ara sıra ikinci, hatta bazen daha artı ameliyat yapılmasına gereklilik duyabilirler.” diye belirtiyor.

Bel fıtığı ameliyatında yeni “Altın Standart”

Op. Dr. Salih Kültürlü, konuyla ilgili görüşlerini şu şekilde sürdürüyor: “ Günümüzde cerrahi yöntemler iki şekilde yapılmaktadır. Posterior açık sistem ve perkütan adı bahşedilen ciltten yapılan yöntem. Mikroskobik mikro cerrahi şu belli başlı kadar bu işin altın standardıydı. Açık mikro diskektomi 20. yüzyılın başlarında kullanılmaya başlanmıştı. Günümüzde ise endoskopiyle yaşanan heyecanın aynısı mikroskobik disk cerrahisi başladığı zaman yaşanmıştı. Omurganın stabilizasyonu dediğimiz hareket kabiliyetinin sabitliğini bozmadan bu işi yapmak fazla önemliydi. Mikroskobik mikrocerrahi sistem, şu lahza endoskobik yöntemle kıyasladığınız vakit invaziv bir yöntemdir. Endoskopik disk cerrahisinin yeni altın standart olduğu kabul edilmelidir.”

Endoskopik ameliyatlarda skopi (görüntüleme cihazı) aşağıda kontroller yapılarak fıtık bölgesi bütün tespit edilir. Skopi ile omurganın hangi mesafede fıtığı var, neresinden alınacak, tek tek basamak basamak işaretleyip fıtığın olduğu bölgeye dek girilebiliyor. Fıtık alınarak ayak siniri rahatlatılıyor. İçeride de radyofrekans yöntemi ile diskin basıncı azaltılıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın