• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bel Fıtığı Nedir? İnsanlarda Nasıl Oluşur?

Bel Fıtığı Nedir? İnsanlarda Nasıl Oluşur?

Bel Fıtığı Nedir? İnsanlarda Nasıl Oluşur?

Bel Fıtığı Nedir?

İnsan omurgası gövdenin tepede olan durmasını sağlar. “Omurga kolonu” omurlar, diskler ve bağlardan oluşur. Omurların ortasında yer alan bir kemik kanalda ise omurilik bulunur. Keza iki omurun yanlarındaki deliklerden, kalın elektrik kabloları gibi sinir kökleri çıkar. Bu sinirler, ayrı olarak gövde bölgelerine gitgide artarak buraların duyusunu ve hareketini sağlar.

Bacak ağrısı ile birlikte oluşan bel ağrılarının en sık rastlanılan nedeni bel fıtığıdır.

“Disk”, sert ve değişmez bir lif demeti ile çevrilidir. Diskin ortasında ise yumuşak ve pelte kıvamında bir çekirdek kısım vardır. Diskin görevi frenleyici bir yastıkçık gibidir.

Omurga, otomobillerin amortisörlerine benzetilebilir. Omurilik ve siniri ezici sarsıntılardan korur. Fakat yaşlanma ile yumuşaklığını yitiren disk, frenleyici yastıkçık görevini zamanla kaybeder. Bunun sonucunda diski çevreleyen sert lif demeti yırtılabilir. Ortasındaki peltemsi lakin artık sertleşmiş çekirdek dışarı kaçabilir ve asap köklerinden birine bası yapar. Buna Bel Fıtığı (disk hernisi) denir. Sinire olan bası, bacağa değin vuran şiddetli ağrılara (Siyatalji) ve bel ağrısına niçin olur.

Bel Fıtığı Nasıl Oluşur?

Omurgayı incelediğimizde, omurganın içine olabilecek en mükemmel koruma sisteminin yerleştirildiğini görürüz. Omurgayı yaratıcı kemiklerin arasına kıkırdak yapılı birer disk yerleştirilmiştir. Bu diskler otomobil tekerleklerindeki yükü emen amortisörler gibi çalışırlar.

İşte bel fıtığı omurgalar aralarında yer alan disk denilen elastiki kıkırdak dokunun omurgaların basısı sebebiyle öne içten kayarak omurilik kılıfından meydana çıkan ve bacağın farklı alanlara yönlendirilmiş bölgelerine dışarı giden sinirleri sıkıştırmasıyla oluşur. Ara Sıra ani bir zorlama, ağır bir şey kaldırma, ters bir hareket ya da belin üşütülmesi bile bel fıtığına niçin olabilir. Oysa bel fıtığının en manâlı nedeni uzun süren stress ve gerginlikler sonrası kaslardaki aşırı gerilmedir.

Uzm.Dr. Kenan Kıbıcı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın