• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Böbrek Yetmezliğine Yol Açan 7 Neden Nedir

Böbrek Yetmezliğine Yol Açan 7 Neden Nedir

Böbrek Yetmezliğine Yol Açan 7 Neden Nedir

Kronik böbrek hastalığı dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir sağlık sorunu. Çünkü çare edilmezse böbrek yetmezliği gibi yaşamı korkutma eden çok ciddi bir tabloya dönüşebiliyor! Böbrek yetmezliğine ise en sık ilk önce yüksek tansiyon, diyabet ve obezite almak üzere 7 etmen neden oluyor!

Türk Nefroloji Derneği verilerine göre; ülkemizde diyaliz uygulanan veya böbrek nakli üretilmiş takriben 70 bin hasta bulunuyor. Bu sayının, gelişmiş birçok ülkenin hemen hemen 2 katı olan yıllık yüzde 10 artma oranı ile 2015 yılında 100 bini aşacağı tahmin ediliyor. Tekrar Türk Nefroloji Derneği kadar 23 ilde 10.750 erişkinin katılımı ile yapılan ve 2009 yılında sonuçlanan CREDIT çalışması, Türkiye de erişkinlerin yüzde 15.7 sinde değişik evrelerde kronik böbrek hastalığı varlığını ortaya koydu. Bu oran, ülkemizde yaklaşık 7.5 milyon kronik böbrek hastası bulunduğuna, yani her 6–7 erişkinden birinin böbrek hastası olduğuna ve sorunun boyutunun varsayım edilenin çok üzerinde olduğuna dikkat çekiyor. İşte bu noktada hemencecik herkesin aklına şu soru takılıyor: Böbrek yetmezliğine hangi faktörler yol açıyor? En önemlisi de bu hastalığın erken tanısı için hangi sıklıkta hangi testi yaptırmalı? Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Ülkem Yakupoğlu, en fazla merak edilen bu soruları yanıtladı…

Böbrek Yetmezliğine Neler Yol Açabiliyor?

Böbrek yetmezliğine niçin olan öyle çok etmen var. Bunlar aralarında en sık görülen etkenleri şöyle sıralayabiliriz:

 Yüksek kan basıncı,

 Şeker Hastalığı hastalığı,

 Pozitif şişman edinmek,

 60 yaşın üzerinde almak,

 Sigara alışkanlığı,

 Tek böbrekli doğmak,

 Ailesel böbrek hastalıkları.

1 – Yüksek Tansiyon: Yüksek kan basıncı böbrek içindeki incecik damarlarda yapısal bozukluğa ve tıkanıklığa neden oluyor. Bunun sonucunda da böbrek yetmezliği gelişebiliyor. Ama koldan ölçülen tansiyon ara sıra alışılagelmiş değerlerde çıkarak kişiyi yanıltabiliyor. Bunun aksine idrardaki protein kaçağı bunu net olarak gösterebiliyor. İdrarda protein oranını belirten test Türkiye nin her yerinde yapılabiliyor.

2 – Diyabet: Herif 2 şeker hastalığı de, tıpatıp tansiyon yüksekliğinde olduğu gibi böbrek içindeki fidan gibi damarlarda yapı bozukluğa ve tıkanıklığı yol açarak böbrek yetmezliğine neden olabiliyor. Bilhassa bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de son dönem böbrek yetmezliğinin en sık nedeni olan şeker hastalığı hastalığı görülme oranının 2002 de yüzde 7.2 iken, günümüzde yüzde 12 nin üzerine çıkmış olması üzüntü verici bir koşul olarak görülüyor.

3 – Artı Şişman Edinmek: Fazla kilolu elde etmek böbreğin içinde bulunan kılcal damarlardaki basıncı artırarak idrarda protein kaçağına yol açıyor.

4 – 60 Yaşın Üzerinde Almak: Yaş ilerledikçe vücuttaki tüm damarlar yaşlanıyor. Doğal olarak kılcal damarlardan çok zengin olan böbrekler de bu süreçten çok etkileniyor. Damar sertliği arttıkça, böbreklerin süzme işlevi de yavaşlıyor.

5- Tek Böbrekli Doğmak: Tek böbrekli kişiler uyarı ettikleri vakit ömürlerinin sonuna kadar sağlıklı yaşayabilirler. Fakat susuz kalmamaya, aşırı tuzlu ve bilinçsiz hap tüketmemeye daha fazla uyarı etmeliler.

6- Sigara Alışkanlığı: Sigara böbrek içindeki kılcal damarlardaki dolaşımı yavaşlatıyor ve oksijen miktarını azaltıyor. Bir başka deyişle yüksek kan basıncına benzer şekilde damarlar üstünde negatif etki yaratarak böbrek yetmezliği riskini artırıyor.

7- Genetik Geçiş: Böbrek hastalıkları genetik geçişli de olabiliyor. Böbreklerde kist oluşumu, idrar kanallarında tıkanıklık, geri firari ya da böbrek boyutlarının minik oluşu gibi yapı şartların değişmesi ailenin çoğu bireyinde gözlenebiliyor. Tekrarlayan böbrek taşları da tekrar kalıtsal nitelik gösterebiliyor.

Öteki Risk Faktörleri Neler?

• Böbrek taşı,

• Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları,

• Sık ağrı kesici kullanımı,

• Bağ dokusu hastalıkları.

Erken Evrede Yakalanırsa Diyaliz Ve Organ Nakline Lüzum Olmayabiliyor

Aslında böbrek yetmezliğine yol açan etken düzeltilebilir bir aşamadaysa vücutta bir sorun yaratmadan geri dönebiliyor. Bunun nedeni ise böbreklerin çok ekonomik organlar olmaları. Böbreklerin süzme kapasiteleri yüzde 60 ın altına düştüğünden itibaren kronik böbrek hastalığı olarak kabul ediliyor. Bu organların iyice iflas etmeleri için süzme kapasitelerinin yüzde 15 ve altına düşmüş olması gerekiyor. Yüzde 15-60 aralarında ise geniş bir dönem var. Hasta bu dönemde uyumlu bir nefroloji takibi içinde olursa diyaliz ve organ nakline nakle gerek kalmama şansı yüksek oluyor.

Testler Ne Süre Yapılmalı?

• Böbrek yetmezliğinin ileri aşamalara gelmeden yakalanması büyük yük taşıyor. bu nedenle 60 yaşın üzerindeki kişilerin bilinen bir hastalıkları olmasa bile böbreklerini kontrol ettirmeleri çok büyük bir tartma taşıyor.

• Tansiyonu 40 yaş altında başlaması halinde nefroloji uzmanına mutlaka tetkik almak gerekiyor, çünkü genç yaşlarda ortaya çıkan tansiyon genellikle böbrek kökenli oluyor.

• Yüksek tehlike grubundaki kişilere yapılacak olan tarama testleriyle hastalık erken evrede saptanıyor ve bu sayede ilerlemesi önlenebiliyor. Özellikle 40 yaşından itibaren yılda bir defa idrar ve kan tahlili yaptırmak faydalı oluyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın