• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bonzai Daimi Risk Saçmaya Devam ediyor

Bonzai Daimi Risk Saçmaya Devam ediyor

Bonzai Daimi Risk Saçmaya Devam ediyor

Her uyuşturucu madde gibi bonzai olarak adlandırılan madde de kalıcı psikolojik hastalıklara sebep oluyor.

Son günlerde adını sıklıkla duyduğumuz ve gençler arasında tez yayılan Bonzai ve yarı sentetik uyuşturucular; Türkiye’de Jamaican, Bombay mavisi isimleriyle, yurtdışında ise K2 ve Spice isimleriyle de adlandırılıyor. Bu uyuşturucu, Bonzai bitkisinin değişik zehirli kimyasallarla karıştırılmasıyla elde ediliyor. Bu kimyasal maddelerden bazılarının neler oldukları ve uzun vadede ne gibi zararlara niçin oldukları demin tamamen bilinmiyor. Fakat, eroin düzeyinde bağımlılık yapabilen bu uyuşturucular, kullanıcıları daimi psikolojik rahatsızlık ve ölüm riskleriyle tehdit ediyor. REEM Nöropsikiyatri Merkezi’nden Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, konuyla ilgili görüşlerini paylaşıyor.

Bağımlılığa devam etmek felakete sürüklüyor

En güvenli olmayan uyuşturucular aralarında bulunan Bonzai, gençler arasında vefat saçıyor. Uyuşturucu tedavilerinde kullanılan önerme, psikoterapi gibi yöntemlerle bağımlılığın bırakılması bir takım hastalarda ‘’Nasıl olsa istediğim zaman bırakabiliyorum, bir defa içmemde ne var ki.’’ düşüncesiyle uyuşturucuyu bırakmayı ertelemeye veya baştan başlanmasına niçin olabiliyor. Ancak bırakmayı tecil etmek ya da her yerde kullanmaya başlanmak kişiyi felakete sürüklüyor. Çünkü kullanıcı her zaman uyuşturucuya dönmekte, bu ise daimi maddi ve psikolojik hastalıkların oluşarak ağırlaşmasına, artan bir şekilde beynin ve bedenin tükenmesine niçin olmaktadır.

Yüksek tiryakilik oluşturuyor

Bonzai kullanan çoğu kişi, hemen şimdi bu sentetik uyuşturucunun nasıl bir zehir olduğu konusunda yeterli bilgiye sahip değildir. Bu uyuşturucu bağımlılığında, kokain ve eroin gibi giderek artan dozlara ihtiyaç duyulmaktadır. 7-8 ay sonradan başlangıçta alınan miktarın 20-30 misline çıkılmakta, bu ise beynin iflası anlamına gelmektedir. Bonzai süratle bağımlılık geliştirmekte, kullanıcıları bir gün bile kullanmadan duramamakta, hayatları yalnızca uyuşturucu üzerine odaklanmaktadır. 

Unutulmamalıdır ama, her uyuşturucu madde daha kaslı bir uyuşturucuya mutasyon yapar, kullanılan maddenin dozu artan bir şekilde artar ve en sonunda da ölümle sonuçlanabilir. Ulaşılan sahte keyif hali ne dek yüksekse, tiryakilik derecesi de öyle şiddetli olur. Birey doğal zevklerden keyif alamaz olur, nihayetinde beyin ve karoser iflasa gider.

Bonzai, kalıcı psikolojik hastalıklara neden oluyor

Bonzai maddesini yüksek dozda kullanan kişiler, vefat hissini yoğun bir şekilde yaşar. Bonzai, bir nevi panik hücum etkilerini ortaya çıkararak nefes alamama, bayılma hissi, kalp çarpıntısı gibi etkilerin devamlılığını kronik bir psikolojik rahatsızlığa çevirir. Diğer uyuşturucular gibi mutluluk, coşkunluk vermesinden fazla ajitasyon, sinirlilik, algılarda bozukluk yaratması sebebiyle suç işleme eğilimini de beraberinde getirir. Keza duygu durum bozukluğu, depresyon, odaklanamama, anksiyete, içe dönüklük, yalnız kalma ricası, rahatsızlık, fazla nefret edilen şey, vesvese, acele, amnezi, öğrenme güçlüğü, asabiyet, agresiflik, ani tepkiler de Bonzai kullanımıyla ortaya çıkabilen sorunlardandır.

Kalbin durmasına neden olabilir

Bonzai, esasında birkaçı bilinmekle beraber hangi kimyasallardan oluştuğu bütünüyle bilinmemektedir. Uyuşturucunun alınmasından 3-5 dakika daha sonra, yoğun bir vefat korkusu ile beraber neredeyse bir panik tablosu yaşanmaktadır. Kalbin atışları olağandışı yükselmekte, ara sıra de yüksek ritme ayak uyduramamakta ve durmaktadır. Kişinin ölümünün ise, kalp krizinden oluştuğu sanılmaktadır. bu nedenle, değişken kalp krizi ölümlerinde Bonzai kullanımı araştırılmalıdır.

Bonzai beyne önemli zararlar veriyor

Bonzai’nin beyne olan yok edici etkileri, bazen bir defa kullanımda bile kendini gösterebilir. Beynin öğrenme ve algılama merkezlerinde daimi bozulmalar yapabilen Bonzai; sezgi, algılama, öğrenme ve hafızada daimi bozulmalar yapabilmekte, insanı neredeyse robotlaştırmaktadır. İlerleyen süreçte uyarı ve hafıza yapısı da bozulmakta, demans güya sendromlar ortaya çıkabilmektedir.

Bonzai maddesinin vücuda verdiği diğer zararlar

Bonzai kullanımı hemen ve ardından kişide ortaya meydana çıkan semptomlar; bitkinlik, hitabe bozukluğu, yürüme bozukluğu, favori kanlanma ve morarma, göz bebeğinin ışığa tepkisinde farklılıklar, mide ve bağırsak problemleri, duyma problemleri (yankı, ses kaybı) şeklinde sıralanabilir. Bonzai herhangi bir coşkunluk, sevinç duygusal yaratmadığı halde birey histerik şekilde gülebilir ve bir anda dertli veya sinirli pozisyona geçebilir. Bu kişide duygularını yönlendirememe hali oluşturur ve uzun vadede birey bunalıma sürüklenir. Çocuğunun kullandığından şüphe eden ebeveynlerin titiz olması, maddesel ve psikolojik etkilerini takip edip bu problemin önüne geçmesi gerekmektedir. Gerektiğinde profosyonel takviye alınmalı, katiyen geç kalınmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın