• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bu bakteriye hiçbir ilaç Fayda etmiyor diyorlar.

Bu bakteriye hiçbir ilaç Fayda etmiyor diyorlar.

Pensilvanya’da bir kadının idrarında son tedavi olarak kullanılan en zinde antibiyotik ilaca karşı direnç bildiren bir bakteri türü tespit edildi.

ABD’de yapılan araştırmada bir kadında antibiyotiğe karşısında dirençli bir bakteri saptandı. Bütün ilaçlara dayanıklı olan bakteri, tedavisinin olmaması nedeniyle ölümcül sonuçları olacağından endişe ediliyor.

 ABD’li araştırmacılar, Pensilvanyalı bir kadında en güçlü bakterilere karşı son tedavi olarak kullanılan antibiyotiğe dayanıklı bir bakteri tespit etti. Dirençli bakteri (superbug) 49 yaşında Pensilvanya’da yaşayan bir kadının idrarında tespit edildi. Perşembe günü Amerikan Mikrobiyoloji Topluluğu tarafından çıkarılan Antimikrobik Ajanlar ve Kemoterapi’de yayınlanan araştırmaya göre tahliller kadının colistin antibiyotiğine dayanıklı bir E. coli türevi taşıdığını ortaya çıkardı. Çalışmanın sahibi araştırmacılara kadar netice “tüm ilaçlara gerçekte dayanıklı bir bakterinin” ortaya çıkışını ilân ediyor.

El Cezire’nin haberine göre Colistin ismi verilen antibiyotik, hâlihazırda, özellikle “carbapeneme resistant Enterobacteriaceae” (CRE) bakteri ailesi gibi, antibiyotiklere dayanıklı bakterilere (superbug) aleyhinde kullanılan ve son çare olarak başvurulan bir ilaç. ABD’li sağlık yetkilileri CRE’yi ‘kâbus bakteri’ olarak nitelendiriyor zira bu bakteriler, enfeksiyona yol açtıkları kişilerin yüzde 50’sinin hayatını kaybetmesine yol açıyor. ABD’deki Rahatsızlık Denetleme ve Önleme Merkezi (CDC), CRE’yi ülkenin karşısında karşıya kaldığı en ivedi halk sağlığı tehdidi olarak görüyor.

Ancak Pensilvanya’daki bu keşif, afiyet yetkililerini böylece endişelendirmiyor çünkü yetkililer bu vakanın bir panik sebebi olduğunu düşünmüyor. Hastada keşfedilen bakteri türevi, bir takım öteki antibiyotiklerle tedavi edilebiliyor. Oysa araştırmacılar bakteride bulunan ve mcr-1 olarak aşina antibiyotiğe dirençli genin, zaten bir takım antibiyotik çeşitlerine dirençli olan öteki bakteri türlerine de yayılabileceğinden korkuyor.

CDC Direktörü Tom Frieden basına yaptığı açıklamada, “Bu koşul bize gösteriyor ancak, antibiyotikler için yolun sonu uzakta yok. Bir gün tedavisi için antibiyotiği olmayan yoğun bakım hastalarımız veya idrar yolu enfeksiyonu geçiren hastalarımız olabilir. Hastalığını çare edecek ilaç olmayan hastaları çare ettim. Hissettiğiniz bütün bir nefret edilen şey ve ümidini yitirme. O nokta bizim gelmememiz gereken bir yer” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın