• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bu Hastalık Erkeklerin Peşini Bırakmıyor

Bu Hastalık Erkeklerin Peşini Bırakmıyor

Bu Hastalık Erkeklerin Peşini Bırakmıyor

Parkinson hastalığı kadınlara oranla erkeklerde daha çok görülüyor.

ABD’li efsane boksör Muhammed Ali’nin vefatıyla bitmiş gündeme gelen Parkinson hastalığının, erkeklerde kadınlara kadar daha sık görüldüğü belirtildi.

Türkiye Parkinson Hastalığı Derneği Başkanı Prof. Dr. Raif Çakmur, dünyada 5 milyon, Türkiye’de ise 100-150 bin kişinin çaba ettiği Parkinson’un yapılan incelemeler sonucunda erkeklerde kadınlara tarafından birazcık daha sık görüldüğünü belirtti. 

Çakmur, 74 yaşında hayatını kaybeden ABD’li efsane boksör Muhammed Ali’nin vefatının, hayatının son 30 yılında uğraş ettiği Parkinson’u bitmiş gündeme getirdiğini söyledi. 

Kafaya alınan darbelerin hastalığa yol açtığına dair bilimsel bir verinin laf konusu olmadığına göze çarpan eden Çakmur, “Oysa boksörlerde yıllar her tarafında tekrarlayan kafa travmaları sonucunda büyüyen beyin hasarına emrindeki Parkinson’u hatırlatan bulgular, yani Parkinsonizm ortaya çıkabilmektedir.” dedi. 

Raif Çakmur, bu tablonun bunamanın da katıldığı “pugilistik demans” veya “punch-drunk” sendromu olarak da adlandırıldığını dile getirerek, şöyle devam etti: 

“Muhammed Ali’de artan Parkinsonizm tablosu, bu nedenle bizim bildiğimiz ve sık gördüğümüz Parkinson’dan bambaşka bir tablodur. Bu hastalığın Parkinsonizm kısmından fazla bunama kısmı, Muhammed Ali’nin uzun yıllar toplumdan kopmasına yol açmıştı. Rahatsızlık yavaş ilerler. Yıllar önce beyin hücrelerindeki etkilenme başlar. böylece tek bir olayın hastalığa niçin olmadığı kabul edilmektedir.” 

Çakmur, Parkinson’un sıradan 60’lı yaşlarda başladığını, hastalığın görülme sıklığının yaşla arttığından, nüfusunun çoğunluğu yaşlı olan ülkelerde daha artı görüldüğünü anlattı. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın