• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Burun Akıntısı Nasıl Geçer Neler Yapılır

Burun Akıntısı Nasıl Geçer Neler Yapılır

Burun akıntısı kış aylarında en sık meydana gelen rahatsızlıkların başında gelmektedir. Küçüklerde ise bu durumu durdurmak ve burun akıntısı arındırmak çok daha zahmetli bir iştir. Eğer bir tedbir alınmazsa burun…

Burun akıntısı kış aylarında en sık meydana gelen rahatsızlıkların başında gelmektedir. Küçüklerde ise bu durumu önlemek ve burun akıntısı temizlemek çok daha zahmetli bir iştir. Eğer bir önlem alınmazsa burun akıntısı tedavisi yapılmazsa devamında öksürük ve gribal enfeksiyonlar görülmektedir. Burun akıntısı için hap kullanımı daima belirlenmiş çözüm getirmektedir. Oysa öncesinde uygulanacak doğal tedaviler ve burun spreyleri de bulunmaktadır. Burnunuzu aralıksız temiz tutmaya amaçlamak ise burun civarda tahrişe yol açmaktadır. Nemlendirici kremler ise bu noktada imdadınıza yetişmektedir. Sagliksiteniz.com sizin için en belirli burun akıntısı çözümlerini sunmakta.

Burunun nefes alma ve koku alma gibi görevlerin yanına vücudun soğutulması ve akıntı yoluyla vücuttaki mikropların uzaklaştırılması gibi görevleri de vardır.
Burun akıntısının niçin olduğunu anlayabilmek için burnumuzun neden nemli kalması gerektiğine özetle bakmamız şarttır.

Burnumuzun içi neden ıslaktır?
Burnumuz dış ortamdan hava çeker bu hava solunum yoluyla akciğerlerimize ulaşır çekilen bu havayla birlikte dış ortamdaki koku molekülleri, toz, toprak, bitki polenleri ve havada asılı kalmış mikroplar da burun yoluna girer. Burunun hava haricindeki öteki katı maddeleri tutarak bunların akciğere girmesini engellemesi gerekmektedir. Iste bu aşamada burun kılları ve burunun ıslak yapısı devreye girer ve katı moleküller bu yapılar tarafından tutulur. Keza kokunun alınabilmesi için koku moleküllerinin burun içinde çözünmesi gerekmektedir. Burun sıvısı bu çözme işini üstlenir ve kokunun alınmasında asistan rol alır. Iste bu ve buna aynı öteki nedenlerden dolayı burunun ıslak kalması önemlidir.

Pekiyi burun akıntısı neden olur?
Burun akıntısının sebepleri.
Burun genetik özelliklere emrindeki olarak fazlaca salgı yapıyor olabilir.
Kisi hastadır burun sıvısı aracılığıyla vücuttan mikroplar atılıyordur.
Kişide ağır yada hafif yollu alerjik rahatsızlıklar vardır.
Yukarıda farzedilen sebepler burun akıntısını meydana getiren ana olaylardan bazilaridir. Fakat burun akıntısı yalnızca bu sebeplere emrindeki da değildir.

Burun akıntısı neden çoğalır?
Burun yapması gereken işleri gerektiği gibi yerine getirmelidir. Eğer görevini yapamıyorsa çeşitli mekanizmalar devreye girer ve burun görevini yapabilir seviyeye getirilir. mesela dış ortadaki alerjenler burun duvarına ulaşmamalıdır. Bindirildi burun akıntısı artar ve burun duvarına alerjenlerin ulaşması zorlaşır. ayrıca burun içerisinde biriken yabancı maddelerin de uzaklaştırılması gerekmektedir. Bu durumda burun akıntısı tekrar artar ve bu akıntıyla beraber yabancı maddeler dışarıya atılır.
Yukarıda ki yazılanlardan da anlaşılacağı üzere burun akıntısı sağlığımız acısından gereklidir.
Burun akıntısı türleri nelerdir?
genelde akış renksiz ve su gibi değişken yada yeşilimsi renkte koyu kıvamlıdır. Gerçekten burun akıntısı sizde ne nesil bir rahatsızlığın var olduğunu haber veren iyi bir uyarıcıdır. Çünkü hastalık etkeni burun akıntısının şeklini de etkilemektedir.
Mesela nezle grip gibi virütik hastalıklarda burun akıntısı su kıvamında akışkan ve renksizdir. Oysa boğaz enfeksiyonlarının eşilik ettiği bakteriyel hastalıklarda burun akıntısı koyu yeşil ve kıvamlıdır.

Burun Akıntısı Nasıl Durur

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın