• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Cilt bakım ürünleri sağlık sorunlarına yol açabiliyor

Cilt bakım ürünleri sağlık sorunlarına yol açabiliyor

Çeşitli etmen maddelerin birleşiminden oluşturulan deri bakım ürünleri bazen yanıklara varan ciddi sıhhat sorunlarına yol açabiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Dr. Füsun Alim Karahallı, bilinçsiz cilt bakım ürünlerinin kullanımı ve yol açtığı zararlar hakkında veri verdi.

Peeling için mutlaka uzmana danışın

Cilt yanığına varan ileri derece sorunlar çoğunlukla peeling amaçlı kullanılan ürünlerde meydana gelebilmektedir. Peeling, cildin kimyasal ajanlarla kontrollü bir şekilde soyulması işlemidir. Peelinglerin topikal formları olabileceği gibi kış aylarında cildiyeci kontrolünde uygulanan su bazlı çeşitleri de vardır. aynı zamanda kozmetik marketlerde satılan krem formları da bulunmaktadır. Bu ürünlerdeki konsantrasyon miktarı yani faktör maddelerin ölçüleri fazla önemlidir. İçeriğinde yüksek konsantrasyonda kimyasal soyucu olan kremler yanma reaksiyonu yapabilmektedir. Ara Sıra bu durumlar sadece yanıkla kalmayarak, ciltte pigmentasyona yani daimi renk değişimine ya da daimi yara izi oluşmasına sebep olabilmektedir. Cilt yanıkları da çare sonrası iz bırakabilmektedir. Uzman kontrolünde gerçekleştirilen peeling uygulamaları çoğunlukla kış aylarında yapılmaktadır. Bu uygulamaların güneşle etkileşimi yüksek olduğundan bilinçsiz kullanımı zararlı sonuçlar doğurabilmektedir. bu nedenle peeling gibi hassasiyet gerektiren uygulamaların deri hastalıkları uzmanı kontrolünde ya da cildiyeci tavsiyesiyle kullanılması tartı taşımaktadır.

cilt bakım

Parfüm içerikli ürünlere dikkat edin

Kremlerin içerisindeki etken maddeler reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Etmen maddelerin yanı sıra koku vermesi ve kıvamlı olması için kullanılan farklı alanlara yönlendirilmiş muavin faktör maddeler de çoğu zararlı netice doğurabilmektedir. Bazense etken maddeler ve asistan etken maddelerin girdikleri kimyasal tepkime cilde kalıcı zararlar verebilmektedir. Bu zararlar kolay alerjiler olabileceği gibi cilt yanığına deha varabilmektedir.

kişisel cilt bakım ürünü kullanın

Hangi etken maddelerin hangi amaçla karışım haline getirildiği çok manâlı bir faktördür. Her deri tipine ve cilt kalitesine göre özel nemlendiriciler uygulanmalıdır. Kirli ciltlerde hafif soyuculu kremler kullanılabilirken, yağlı ciltlere su bazlı, kuru ciltlere hafif yağlı kremler gibi çeşitli ayrımlar gözetilmelidir. bununla beraber bu kremlerin uygulanacağı gece, gündüz, yaş kış gibi süre dilimleri de tartı taşımaktadır.

Taklit ürün tahrip eder

Güvenilir markaların taklidi ürünler de yaygın olarak kullanılmaktadır. Kozmetik ürünler tercih edilirken güvenilir mağazalardan satın elde etmek tartı taşımaktadır. Güneş kremlerinde de bu yaşanmaktadır. Üstünde yazan vasilik oranını barındırmayan taklit ürünleri kullanan hastaların güneşten korunduğunu zannederken uzun süreler güneşe maruz kalma sonucu farklı alanlara yönlendirilmiş reaksiyonlar yaşaması sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Güneş kremlerinin de bütün kozmetik ürünler gibi güvenilir mağazalardan alınması tartma taşımaktadır. Bu cins kremlerin içine eklenen faktör maddelerin kimyasal etkileşime uygun olması ve toksik tesir yapmaması fazla önemlidir. bununla birlikte bu tür ürünler kanserojen maddeler de içerebilir.

Doğru deri bakımı için öneriler

– Kozmetik marketlerden satın alınarak evde uygulanan deri bakım ürünlerinde sadece dermatolojik testlerden geçmiş ürünler kullanılmalıdır.

– Yağlı ciltlere su bazlı, kuru ciltler için de hafif yağlı ürünler tercih edilmelidir. Ürünlerin etken maddelerinin konsantrasyonları fazla kayda değer olduğundan problemli cilt tiplerinde mutlaka bir dermatoloğun öğüt ettiği ürünler kullanılmalıdır.

– Hassas ciltlerde inflamasyonu baskılayıcı ve konsantrasyonu düşük peelingler kullanılmalıdır.

– Bilinenin tersine esmerler de alıngan cilde sahip olabilirler. Tez kızarma, leke gibi cildin verdiği tepkiler iyi gözlenmelidir.

– Evde uygulanan bir bakım sonrası ciltte kızarıklık, yanma, kaşınma gibi belirtiler görüldüğünde zaman kaybetmeden uzmana başvurulmalıdır.

– Fiyatı Yüksek marka ürünlerde deha bilinçsiz uygulama sonrası reaksiyon meydana gelebilmektedir. bu nedenle bu tür ürünlerin uzman kontrolünde uygulanması en sağlıklı sonuçları verecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın