• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar Nelerdir ?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar Nelerdir ?

Üreme sağlığını etkileyen tehlikelerden biriside cinsel yolla bulaşan hastalıklardır.Dünya afiyet örgütünün tahminlerine tarafından ,her yıl takriben 350 milyon birey çare edilebilen cinsel yolla bulaşan enfenksiyonlara yakalanmakta,bu sayı ise çare edilemiyen viruslerin niçin olduğu hastalıklarla birlikte milyarı aşmaktadır cinsel sağlıklarını korumaya karşın bilgilerden ve becerilerden mahrum olan gençlerin cinsel yolla bulaşan enfenksiyonlara yakalanma oranı daha yüksektir. Cinsel Sağlık Durumu Bilgiler Eğitiminin uygulandığı ülkelerde yapılan incelemeler bu eğitimi almış gençlerin daha geç cinsel ilişkiye başladıklarını ve güvenli cinsel ilişki davranışı gösterdiğini saptamıştır.Cinsel Sağlık Durumu Bilgiler Eğitimi sevgi ve insan cinselliğini bütünleştirerek sorumluluk anlayışını geliştirir.CYBE’lerden korunma,saygıya dayalı ve karşısındakine itina belirten bir davranış gerektirir.Cİnsel Bilgiler Eğitimininde amacı budur.

CYBE’lerin etkileri CYBE’lerin bazıları vücüda girdikleri cinsel organlarda akış,bere,yumru,ağrılı şişkinlik,kızarılık ve cilt değişmeleri oluştururlar.Vücüda girdikten daha sonra kan dolaşımına karışan etkenler yaşamını burada çoğalarak sürdürürler ve karaciğer,bağışıklık sistemi ve bütün bedeni etkileyen hastalıklara niçin olurlar. CYBE’nin sonuçları her zaman semptom vermeyebilirler özellikte kadınlarda erkeklere nazaran daha az bariz semptomlar gösterirler.Beliti olmasa bile rahatsızlık içeren kişilerce başkalarına bulaşabilirler. Virusların neden olduğu Karaciğer Iltihabı B,AİDS hariç çogunun tedavisi ucuz ve başarılıdır.Kısırlığın en kayda değer nedenlerinden birisi çare edilmemiş CYBE’lerdir. Bir Takım CYBE’ler kadınlarda rahim agzı kanserlerine neden olurlar.Bagışıklı sistemlerde yetersizliğe neden olan AİDS hastalığı ise milyonlarca insanın ölümüne niçin olmaktadır.Aşagıda asıl CYBE’ler yazılmıştır.

AİDS-Kazanılmış Bağışılık Yetmezliği Sendromu-
Bel Soğukluğu-Gonorrhea-
Cinsel Organ Siğilleri
Frengi-Sifiliz-
Karaciğer Iltihabı-B
Klamidya
Mantar-Candidiasis-
Tricomonas
Herpes-Uçuklar

CYBE ve HIV/AİDS’den Korunma Yolları
CYBE’den korunmanın tek yolu cinsel ilişkiden kaçınmaktır.İnsanlarda hayat boyunca cinsel ilişkiden kaçınmalarını arzu etmek böylece realist değildir.Bunun yerine dinç ve bir tek eşle,birbirlerine vefalı kalarak yaşamlarını sürdürmelerini arzu etmek daha zekice bir yöntem olmasına rağmen dünyada CYBE’lerin artmakta olması sadakat kuralının öyle işlemediğini ve bu yüzden insanlara uygulabilirliği olmayan öneriler yerine cinsel ilişkide bulunan insanlara cinsel ilişkinin hangi koşullarda daha güvenilir olduğunu bilgi vermek esas yol gibi gözükmektedir.

Tehlikesiz cinsel tutum
Cinsel yolla bulaşan enfenksiyonların ve istenmiyen gebeliklerin oluşturacağı ruhsal ,fiziki ve toplumsal zararlardan kaçınmanın en etkin yolu güvenli cinsel tutum kazanmaktır.Tehlikesiz cinsel ilişkinin basamakları şunlardır;

Cinsel ilişkiyi erteleyin, eğer erteleyemiyorsanız
Eşinize sadık kalın, eğer vefalı kalamıyorsanız
Korunmalı cinsel ilişkiye girin ve Kondom kullanınız

Mastürbasyon,masaj,sürtünme cinsel organlara dokunma gibi davranışlar eşler aralarında kan,semen yada vaginal salgı teması olmayacağı için mikrop geçmesine niçin olmaz

Az tehlikeli cinsel davranışlar
Cinsel ilişki esnasında doğru ve zamanında uygulanmış bir kondom kullanılırsa rahatsızlık riski azalır.Penisin agıza alınması,ağızın vaginaya dayanması,ağızın anüse dayanması,derin ve ıslak öpüşmede çok eksik sayıda birey bu yolla mikrobu alsa da riskli olabilir.

Tehlikeli cinsel davranışlar
Kondom kullanılmadan yapılan vaginal seks,kondom kullanılmadan yapılan anal seks,kanamaya neden olan her türlü cinsel birleşme,oral seks esnasında salgı yada kanın agıza alınması gibi cinsel ilişki biçimlerinin tümü tehlikelidir. Cinsel ilişki dışı bulaşmaların önlenmesi

Rahatsızlık etkenlerini içeren kişilerden kan organ sperm bağışlamalarının önlenmesi
Tek kullanımlık enjektörlerin kullanılması
kulak deldirme,manikür,pedikür,sünnet olma,epilasyon gibi işlemlerde tek
kulanımlık aletlerin kullanılması yasa iyi koşullarda steril edilmiş aletlerin kullanılması
Berberlerde her müşteriye farklı tıraş bıçağı kullanılması
Diş fırcası,çivi makası gibi bireysel eşyaların paylaşılmaması önemlidir.
Anneden bebege bulaşmanın önlenmesi
Anneden bebeğe bulaşan HIV yada Kara Sarılık B gibi hastalık etkeni içeren kadın gebe kalmak istemiyorsa mutlaka korunmalıdır. Anne adayları HIV testi yaptırmaları konusunda uyarılmalı,HIV olumlu biçimde saptanan anne adayları düşük için zorlanmamalı,bebeklerşni dünyaya getirmek istiyorlarsa gerekli tıbbi tedavi yapılmalı ve anne adayı aydınlatılmalıdır.Bebeğini dünyaya getirmek isteyen anne adaylarına hamilelik süresinde hap tedavisi yapılmalı, doğumu sezaryanla yapılmalı ve yapay sütlerle beslenmeye geçilmelidir.Yapay sütlerin olmadığı durumlarda anne sütü sağılıp kaynatılarak bebeğe verilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın