• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Çocuk yetiştirmenin temel kuralları

Çocuk yetiştirmenin temel kuralları

Ebeveyn olarak üzerimize büyük bir yük düşüyor, unutmayın ki çocuk doğurmakla bitmiyor. Çocuğunuzu iyi yetiştirmenin altın kurallarını size anlatacağım.
Siz nasıl olursanız olun çocuğunuz sizin mükemmel olduğunu düşünüyor, bu nedenden dolayı ona en iyi model sizsiniz. Yaptığınız veyahut yapacağınız hatalar için, kendinizi cezalandırmayın, hepsinden bir ders çıkarıp, bir daha yapmamak ve en iyisini yapmayı öğrenin. Gününüze ” Seni Seviyorum ” cümlesiyle başlayın ve ayni şekilde bitirmeye gayret gösterin, sevginizi bol bol gösterin örneğin, sarılın, öpün ve saçını okşayın. Çocuklarınıza öğretebileceğiniz en güzel cümlelerden biri, özür diletmektir, sizler yapın ki örnek alsınlar, unutmayın çocukların hafızası, papağan gibidir ne görürse onu uygular.

Çocuklarınız biraz büyüdüğünde, onlara yapabilecekleri küçük görevler verin, böylece ona sorumluluk almayı öğretirsiniz. Tüm çocuklar bir birinden farklıdır, 5 parmağın 5’ i bir olmadığı gibi. Çocuklarım için en iyisi hangisidir, hangi seçim doğru olur gibi soruların yanıtı sizde, vereceğiniz cevap kendinize ve aile bireyinize özgün olmalıdır, kendinize güvenin.
Hiç bir zaman acele etmeyin, çocuklarınıza sabırlı olmayı ve beklemeyi öğretin.

Bir şeyler ters gittiğinde veyahut olması gerektiği gibi olmadığında, ona iyi olanına odaklanmasını öğretin, mizah yeteneği gelişsin.
Çocuklarınıza disiplin için yapabilecekleriniz yine sizde bitiyor.

Yalan söyleme, başkalarına vereceği zararlardan vurma, ısırma gibi davranışlar sergilediğinde ne tür ceza alacağını bilmeli ve ona göre nasıl hareketler sergilemesi gerektiğini öğrenmesi gerekiyor .
Çocukların çoğu sınırları ölçer ve siz o sınırları belirleyin. Bu sınırları aşınca neler olduğunu ona öğretin ve sizde kararlı olun bu konuda. Çocuğunuzun eline vurmak dahi olsa, asla çocuğunuza zarar vermeyin.

Disiplinin en önemli kısımlarından biri ise, davranışlarını doğrulamak ve pekiştirilmesi dir, doğru ve güzel bir şey yaptığında ona aferin demek, onu bir dahaki sefere doğru yolda bu davranışını tekrarlaması için adım atması demektir.
Çocuklarınıza ödül olarak abur cubur yerine meyve, zebze, sağlıklı besinler verin. Aksi takdir de kötü beslenmelerine neden olur ve bu alışkanlık yapar. Çocuklarınızla beraber küçük ve eğlenceli kurabiyeler yemekler yapabilirsiniz, çocuklarınız bu sebep den dolayı yemek yemeleri de kolaylaşır. Gelelim Sağlık ve güvenliğimize, çocuklarınıza ilk yardımın önemini anlatın ve öğretin, böylelikle hem sizin hem de ailenizin yaşamı daha güvende olur.

Acil durumlarda nereleri arayabileceklerini ezberletin polis, ambulans, itfaiye vs.
Eğer yüksek bir binada yaşıyor iseniz, camlarınıza koruma taktırma yönünden önlemlerinizi alınız. Hiç bir zaman benim başıma gelmez demeyin. Arabanızda, çocuklara özel koltuk bulundurun kemerlerini takmayı ihmal etmeyin. Çocuklarınıza el yıkamanın önemini vurgulayın, en az 30 saniye ellerini sabunla ovmalarına özen gösterin. Mikroplardan korunmanın en iyi yolu el yıkama alışkanlığıdır.
Banyoda asla yalnız bırakmayın, çocuklarınızın boğulmasına gereken zaman dilimi sadece bir kaç saniyedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın