• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Çocuklar kaç yaşında televizyon izlemeli erken yaşta TV izlemek…

Çocuklar kaç yaşında televizyon izlemeli erken yaşta TV izlemek…

Çocukların eline kaç yaşında telefon verilmeli? Çocuklar kaç yaşında televizyon izlemeye başlamalı? Bilhassa reklam bebeklerin ilgisini fazla artı çekiyor. Görsellik ve renklerin fazla olduğu reklamlar bebeklerin dikkatini çektiği için gözlarini ekrandan alamıyorlar. Çocukların cep telefonu kullanım sorunları, anne ve babanın davranışlarından kaynaklanıyor. Ebeveynlerin rol model olduğuna dikkat çeken uzmanlar, “Eve ilk geldiğinizde diğer hiçbir şey ile ilgilenmeden 10-15 dakika yalnızca çocuklarınıza odaklanın ve yakın bağlantı içerisinde iletişimde bulunun” tavsiyesinde bulunuyor. Uzmanlara göre evde zeki telefonlar ya da tabletler yalnızca hitabe amaçlı kullanılmalı ve teknolojik aletler kapatılmalı.

FRANSA’DAKİ OKULLAR CEP TELEFONU YASAK

Fransa’da okullarda öğrencilere cep telefonunu yasağı getirildi. Yeni düzenlemeye göre anaokulu, ilkokul ve ortaokullarda cep telefonu kullanımı ayrıntılarıyla yasaklandı. Liselerde ise lise yönetiminin isteğine tarafından kısıtlamaya gidilebilecek. Fransa’daki yasak, çocukların dürüst cep telefonu kullanımını gündeme getirdi.

EKRAN İLE NE DEĞIN GEÇ TANIŞIRLARSA ÖYLE İYİ

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Onur Noyan, çocukların mümkün olan en geç yaşta ekran ile tanışmalarının en doğru olduğuna uyarı çekti. Ilk 3 yılda ekranla tanıştırılmamalı. Beyin gelişiminin yoğun olarak devam ettiği ve öğrenmenin en üstteki seviyede olduğu birincil 3 yaş içerisinde elbette ekran ile bağlantı etmemelerinin kayda değer olduğunu gösteren Doç. Dr. Iftihar Noyan, bilgisayar, telefon ve tablet kullanımına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Cep telefon kullanımı ile ilgili net bir yaş sınırı söylemek mümkün değil. Bazı incelemeler mektep yaşına gelene dek cep telefonu, tablet veya internet kullanmamanın gerekli olduğunu belirtse de pratik olarak çok fazla mümkün yok. Çocukların mümkün olan en geç yaşta ekran ile tanışmaları en sağlıklısı olacaktır. Beyin gelişiminin yoğun olarak devam ettiği ve öğrenmenin en üstteki seviyede olduğu birincil 3 yaş içerisinde şüphesiz ekran ile temas etmemeleri önemli. 3 yaşından daha sonra ise belirtilmiş sınırlar içerisinde kısıtlamalarla kullanımları sağlanmalı.”

MUTLAKA ASAP KONULMALI

Telefon ya da bilgisayar kullanımı sınırlamasında aile tutumlarının önemli olduğunu belirten Doç. Dr. Onur Noyan, “Aileler de bu sınırlara katı bir şekilde uymalı ve çocuklarının da kendi kontrollerini edinmeleri için örnek olmalılar. Ilk başlarda günlük 5-10 dakikalık periyotlarla kullanıma müsade verilmeli. Tablet ya da telefonlar, çocukların ellerinden ani bir şekilde alınmamalı. Kendilerine zamanın bittiği belirtilerek kendi kendilerine bırakmalarının sağlanması dinç olanıdır” tavsiyesinde bulundu.

AİLELER ÖRNEK OLMALI

Çocuklar ve gençlerin ilk olarak sınırlara ihtiyaçları olduğunu ifade eden Doç. Dr. Iftihar Noyan, “Bu konuda aileler ve okullar benzer görüş açısına sahip olmalılar. Teknoloji aralıksız elinin aşağıda iken bir çocuğunun kendisini uzaktan tutması az kalsın imkânsız bir durumdur. Bu konuda aileler müdahalede bulunmalı, sınırlamalar getirmelidir. Ebeveynlerin çocuklar için rol model olduğunu düşündüğümüzde sürekli elinde telefon ile ilgilenen ebeveynini görebilen çocuk telefon/tablet kullanımının uygun olmayan bir tutum olduğunu düşünemez. Bu bağlamda ilk olarak ebeveynlerin çocuklarına rol model olmaları gerekmektedir” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın