• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Çocuklarda Kasık Fıtığına Dikkat Edilmesi Gerekiyor !

Çocuklarda Kasık Fıtığına Dikkat Edilmesi Gerekiyor !

Çocuklarda Kasık Fıtığına Dikkat Edilmesi Gerekiyor !

ÇOCUKLARDA KASIK FITIĞI

Çocuk cerrahi kliniklerinde yapılan müdahalelerin başında kasık bölgesi anomalileri geliyor. Çocukluk çağında kasık bölgesinde görülen anomaliler, ilerleyen yaşlarda hidroselden, yaşamı korkutma eden boğulmuş kasık fıtığı ya da testis tümörüne kadar uzanan sonuçlar doğurabiliyor. Tek çare yönteminin cerrahi olduğu bu nesil anomalilerde, vakit kaybetmeden hekime kullanmak gerekiyor.

Kasık fıtığı anomalilerinde anne babalara bu konuda büyük görevler düştüğünü belirten Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Nadir Tosyalı, “Kasık bölgesi anomalileri öyle dile getirilemeyen bir bölgede. Ama burada meydana gelen ve saklanmış bir anormallik, çocuk için büyük tehlikeleri de beraberinde getirebilir. Genelde çok hareketli, yerinde duramayan çocuklarda görüldüğü düşünülen kasık fıtığının en temel nedeni %5-20 oranında ailesel yatkınlık… Çocuklar çok koştuğu, oynadığı veya öksürdüğü için fıtık olmaz. Var olan fıtık, bu durumlarda ortaya çıkar” diyor.

Kasık Fıtığı Doğuştan Olan Geliyor

Kasık fıtığının doğuştan geldiğini bildiren Op. Dr. Tosyalı, sürece ilişkin şu bilgileri veriyor: “Kız çocuklarında over, karın içi organ olarak kalıyor. Erkeklerde ise bir takım hormonların salgılanmaya başlamasıyla, testisler böbreklerin derhal altındaki yerlerinden ayrılıp, yavaş yavaş doğal yerine içten hareket etmeye başlıyor. Altıncı ve yedinci aylarda kasık kanalı denilen bölgeye geliyor ve doğumdan önce de skrotum (2) denilen torbaya iniyor. Bu süreci karşılayan iki belli başlı faktör var: İlki, karın zarı denilen periton kıvrımının testise öncülük etmesi ve onu torbada olması gereken yere indirmesi; ikincisi de hormonal değişikliklerin oluşması. Testisler torbaya indikten daha sonra görevini tamamlayan karın zarı kıvrımı kapanmazsa, karşımıza kasık fıtığı görüntüsü çıkıyor.” Şişlik, ara sıra de ağrı ile bulgu veren kasık fıtığının tanısında, anne ve babanın anlattıkları önemli oluyor. Op. Dr. Nadir Tosyalı, tanı basamaklarını şöyle sıralıyor: “Anne ve babadan ayrıntılı bir biçimde öykü alınıyor. Ardından maddesel muayenesi yapılan çocuk ayağa kaldırılarak, ıkındırılarak veya öksürmesi istenerek o bölgede hafif bir şişliğin meydana gelip gelmediği denetim ediliyor. Bunun yanına, kasık bölgesi elle yoklandığında “ipek eldiven işareti” denilen, elin altından kayan, katlanmış bez duygusal veren bir semptom da kasık fıtığının kayda değer bir işareti oluyor. Sonraki aşamada ise bölge, ultrason ile inceleniyor.”

Öbür türlerde karşılıklı çare cerrahi

Kasık fıtığı, kese açıklığının boyutuna kadar ayrı gruplara ayrılsa da ortak çare yöntemi cerrahi oluyor. Bu rahatsızlıklarla ilgili yanlış bir inanışa dikkat çeken Op. Dr. Tosyalı, “Kasık fıtıkları ve kasık bölgesi anomalilerinde fazla evvelden önerilen, kasık fıtığı bağı veya bölgeye baskı uygulanmasının birçok komplikasyona niçin olduğu biliniyor. Karın içi organlar veya testis baskıya maruz kaldığı için hasar görüyor” diyor. Kasık bölgesi anomalileri, çocuk cerrahisi kliniklerinde azami gerçekleştirilen işlemlerin başında geliyor. Günübirlik olarak değerlendirilen bu ameliyatların mutlaka genel uyuşma aşağıda ve ameliyathane koşullarında yapılması gerektiğini vurgulayan Op. Dr. Nadir Tosyalı, “Ameliyatta kasık bölgesinden fazla minik bir kesiyle fıtık bölgesine ulaşılıyor. Fıtık kesesi veya hidrosel kesesi, onu saran damar ve sperm kanalından ayrılıyor ve dikilerek kapatılıyor. Bu yöntemin adı “üksek ligasyon”. Yerinde ellerde 15-20 dakika süren bu işlemde, uyuşma çok önemli” diye data veriyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın