• DOLAR
  5,3172
  % -0,31
 • EURO
  6,0958
  % -0,08
 • ALTIN
  209,3783
  % 0,25
 • BIST
  94.570,90
  % 1,02
Çocuklarda Lösemi Hastalığı

Çocuklarda Lösemi Hastalığı

ÇOCUKLARDA LÖSEMİ HASTALIĞI

İnsanlar tarafından yaygın olarak kan kanseri olarak bilinen lösemi, kemik iliğinde meydana gelen bir hastalıktır. Ancak bazı organlarda da ortaya çıkması oldukça mümkündür. Kan da yer alan myeloid ve lenfoid adında olan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalarak vücuda yayılması hastalığın kendisini göstermesine sebep olmaktadır.

 

Lösemi hastalığı hem çocukluk hem de yetişkinlik dönemlerinde görülmektedir. Genellikle çocukluk çağında görülen bir kanser türüdür. Ayrıca bu kanser türü diğerlerinin yanında çocuklarda görülme oranıyla birinci sırada yer almaktadır.

Tedavi başarısı oldukça yükselmiştir hatta günümüzde bu oran yüzde 80’e ulaşmış bulunmaktadır. Bu oran hastalar açısından Kalitenin oldukça artmış olduğu ve çok gelişmiş laboratuar olanaklarının ve de risk sınıflandırmalarının daha iyi bir şekilde belirlenebilmesi gibi faktörlerinde oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Bu hastalık erkek çocuklarda daha sık görülmektedir. Kız çocuklarının hastalık tedavisi yaklaşık 2. 5 yıl kadar sürerken erkeklerde bu zaman 3,5 yıla kadar uzamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın