• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Çok Zayıf Kalmak erken menapoza mı Sebep Oluyor

Çok Zayıf Kalmak erken menapoza mı Sebep Oluyor

Çok Zayıf Kalmak erken menapoza mı Sebep Oluyor

79.000 kadının menapozla ilgili verilerini 22 yıldır peşine düşüp takip eden bir analiz çalışmasına göre ideal kilonun aşağı olan kadınların 45 yaşından önce menopoza girme olasılığı %30 daha yüksek bulunmuştur.

79.000 kadının menapozla ilgili verilerini 22 yıldır takip eden bir inceleme çalışmasına tarafından ideal kilonun aşağı olan kadınların 45 yaşından önce menopoza girme olasılığı %30 daha yüksek bulunmuştur.

Araştırmadaki kadınlar karoser kitle indekslerine (BMI) göre tanımlanmışlardır. BMI değeri 18,5 ve aşağıda olanlar düşük kilolu olarak belirlenmiştir. Herhangi bir yaşta bu kategoriye giren kadınların normal BMI (18,5-20 aralığında) değerine sahip olan kadınlara kadar erken menopoz riski %30 artmıştır.

BMI değeri 17,5’un altında olan 18 yaşındaki kadınların erken menapoz riski %50 bulunurken, 35 yaşındaki düşük şişman kadınların erken menepoz ihtimali %59 bulunmuştur.

Bu çalışmayı yürüten Massachusetts Üniversitesi’ndeki Kathleen Szegda, erken ya da orta yetişkinlikte düşük kilolu kadınların erken menopoz riski aşağı olabileceğini söyledi.

Kadınların %10’u erken menopoza girer ve artmış kardiyovasküler hastalık, osteoporoz ve bilişsel gerileme riskleriyle karşı karşıya kalırlar.

İngiliz Menopoz Derneği’nden Kathy Abernathy, “Artı şişman olmanın riskleri çoğunlukla biliniyor, oysa kadınlar genç yaşlarda bile olsa düşük şişman olmanın hormon komplikasyon risklerini bilmiyor” diyor. Bu araştırmanın bulguları, kadınların her yaşta sağlıklı bir kiloya sahip olması gerektiğini ortaya koyuyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın