• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Çörek Otunun Faydaları Bilinmeyenler

Çörek Otunun Faydaları Bilinmeyenler

Çörek Otunun Faydaları Bilinmeyenler

Aksuvital Ar-Ge merkezinden Gülay Fidaner, yapılan hücre ve hayvan deneyleriyle çörek otunun antioksidan etkisi olduğunu bildirirken bu özelliği dolayısıyla organlar üzerinde oksidatif strese karşı koruyucu etkinliği olduğu açıkladı.

 Aksuvital Ar-Ge merkezinden Gülay Fidaner, Türkiye’de de yetişen çörek otu ile ilgili yapılan araştırmaları ve bilinmeyen özelliklerini açıkladı. Nigella sativa olarak da bilinen çörek otunun 15-30 cm yükseklikte, dallanmış, tüylü, tek yıllık otsu bir bitki olduğunu gösteren Fidaner, “Tohumlarından faydalanılan bitki Güney Avrupa, Kuzey Afrika, Anadolu ve Batı Asya’da doğal olarak yetişir. Ülkemizde özellikle Afyon, Burdur ve Isparta’da yetiştirilir. İçerisinde 100’den pozitif kimyasal bileşik içerir. Sabit yağ, esansiyel yağ asitleri, fitosteroller, glikolipitler ve fosfolipitler yüksek oranda bulunur. bununla beraber protein, tanen, müsilaj, reçine, saponinler, alkaloidler, ham lif, mineraller ve B1, B3, B6 ve C vitaminleri içermektedir” dedi.

  Çörek otunun antioksidan etkisinin hücreli ve hayvan deneyleriyle gösterildiğini ve bu özelliği dolayısıyla organlar üzerinde oksidatif strese karşı koruyucu etkinliği olduğunun altını çizen Fidaner, “Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici ve düzenleyicidir. Kansere karşısında koruyucu etkisi olduğunu ve tümör oluşumunu azalttığını belirten incelemeler vardır. Keza alerjik rinit, bronşiyal astım ve atopik dermatit rahatsızlığı olan 152 hastaya 40-80mg/kg/gün dozda çörek otu yağı kapsülü verilmiş ve egzersiz sonucunda çörek otu tohumu yağının alerjik hastalıkların tedavisinde muavin casus olarak kullanılabileceği açıklanmıştır. Sindirim sistemi bozukluklarında yaygın bir şekilde kullanılan çörek otu tohumlarının sulu ekstresiyle yapılan bir çalışmada ise mide suyundaki asit oranını azaltarak ülsere karşı koruyucu tesir gösterdiği bildirilmişitir.” ifadelerini kullandı. 

  Ar-Ge uzmanı Fidaner, çörek otunun hipoglisemik etkisini araştıran hayvan deneyleri ve klinik incelemeler yapıldığını söyleyerek, “Gönüllülerin kullanıldığı bir çalışmada, 1gr çörekotu günde iki kez ağız aracılığıyla küskün, 2 hafta sonradan kan glikoz seviyelerinde azalma gözlenmiştir. Geleneksel olarak romatizmada kullanılan çörek otunun antienflamatuar etkisi bilimsel çalışmalarda kanıtlandı. Antibakteriyel ve analjezik etkilerinin gösterildiği deneysel çalışmalar da bulunuyor. İnsan sağlığı üstüne çoğu faydası ve koruyucu özelliği yer alan çörek otu tohumu yağını kapsül formunda veya yağ olarak salatalarınızda jurnal beslenmenize ekleyebilirsiniz” şeklinde konuştu.

  Çörek otunun tohum ekstreleri ve bileşenlerinin toksik özelliğinin düşük olduğunu gösteren Fidaner, “Hamilelik sırasında kullanılmamalıdır. Yan etkileri ve başvuru formu süresiyle ilgili herhangi bir tescil bulunmamakla birlikte 2 aydan artı süreyle kullanılmaması gerekir.” şeklinde sözlerini tamamladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın