• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Diyabet böbreklerinizi nasıl etkiler?

Diyabet böbreklerinizi nasıl etkiler?

Müşteri 1 diyabeti olanların üçte birinde, Müşteri 2 diyabeti olanlannsa % 10-20′sinde 15 yıldan sonra böbrek gizli­sızlığı görülebilir. Bunun nasıl ortaya çıktığını bilmek için, böbreklerin yapı ve işlevini bilmek gerekir. Böbrekler vücudun iç ortamını, akıcı ve elektrolit seviyelerini denetim ederek ve artık maddeleri dışan göndererek dengede miktar­lar. Her bir böbrekte, nefron adı verilen ve kanı bundan böyle mad­delerden arındıran yaklaşık bir milyon mikroskobik birim bulunur. Uzun zaman boyunca vücudu etkileyen yüksek kan şekeri, böbrekteki ince kan damarlannı yıkım edip bunlan daha kalın ve tıkanık hale getirir. Bu durumda nef-ronun fıltreleme yeteneği hasar görür. sonuç olarak kan, bundan böyle ve tanıdık olmayan maddelerden uygun şekilde arındırılamaz.
Kandaki artık maddeler birikerek tehlikeli seviyelere ulaşır. aynı zamanda kanda kalması gereken bir takım protein ve be­sinler de kan damarlarından sızarak idrara geçer. Böbrek-lerdeki kan damarları, yüksek kan basıncı veya böbrek en­feksiyonu gibi durumlarda daha da hasar görür.
Filtreler hasar gördüğünde idrarda ortaya meydana çıkan madde­lerden biri proteindir. Albümin adı verilen özel bir protein, diyabetik böbrek tahribatının çok erken bir evresinde gö­rülür. İdrardaki albümine albüminün adı verilir. Halen kul­lanılan bir testle, fazla az miktarda da olsa (mikroalbüminü-ri) idrarda bu proteinin olup olmadığı saptama edilebilmekte­dir. Kan şekeri testleriniz gayet normal olsa da, böyle bir komplikasyonun olup olmadığını ayrım etmek namına, her kontrole gidişinizde sizden idrar örneği de istenir. Bazen albümin testiniz pozitif çıkabilir; bunun sebebi enfeksiyon da olabilir. Bu ihtimalin içten olup olmadığını öğrenmek için idrar örneğiniz incelenecektir.
Eğer idrarınızda albümin çıkarsa, doktorunuz sizi daha yakından peşine düşüp takip etmek isteyecektir. Çünkü uzun vadede önemli bir böbrek tahribatı, hatta böbrek yetmezliği sorunu­nun ortaya çıkma olasılığı bulunmaktadır. İdrarında albü­minün bulunan kişinin yüksek tansiyonu da varsa, koşul birazcık daha ciddiyet kazanır. Doğrusu bu iki problem sık sık bir arada görülür çünkü böbreklerin kan basıncını denetlemek yönünde de bir işlevi vardır. Son araştırmalar, diya­betli kişilere uygulanan yüksek kan basıncı tedavisinin, diya­betin böbrekler üzerindeki tahribatını da yavaşlattığını göstermiştir.
Böbrek yetmezliğinden şikâyetçi hastalar, günümüz­de diyaliz ya da organ nakli yöntemiyle tedavi edilebil­mektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın