• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
DİZ EKLEMİNDE KİREÇLENME Önlemleri

DİZ EKLEMİNDE KİREÇLENME Önlemleri

Diz ağrısının, birçok zaman ağır ağır artarak ortaya çıktığını söyleyen Dr. Köksal Tilki “Eklemde şişliğin eşlik ettiği ani başlayan ağrılı ataklar biçiminde de başlayabilir. Eklemde hareket açıklığı azalır. Çömelme ve merdiven inip çıkma çok ağrılı ayla kazanç. Düz yol yürüme performansı azalır ve ağrılıdır. İstirahat sonrası birincil adımlar ağrılı olur. Ara Sıra hastalar dizden gelen seslerden ve kilitlenmeden şikayet eder. Ağrılı dönemde hareketlerin azalmasıyla birlikte diz çevresindeki kaslarda kuvvetsizlik ortaya çıkar ve bu durum ağrıyı daha da arttırır.”biçiminde ifade etti.

Op. Dr. Köksal Tilki “Hastalığın tanısında hikaye, fizik tetkik ve basarak çekilen röntgen grafisi yeterlidir. Orta yaşta spor yaralanma öyküsü veya travma geçiren hastaların ayırıcı teşhis için menisküsler ve diz bağları gibi eklem içi yapıların değerlendirilmesi için diz MRI gerekebilir.”diye konuştu.

Hastalığın hangi evrede olduğunun tedavi şeklini ve başarısını etkilediğini söyleyen Dr.Tilki “Erken evrede yaşam tarzı değişiklikleri, baston kullanım, egzersizler yardımsever olur. Ilaç tedavisi olarak parasetamol grubu ağrı kesiciler ve kortizon dışı antieflamatuar ilaçlar kullanılır. Bu grup ilaçların uzun zaman kullanımında böbrek, karaciğer ve mide-bağırsak hastalıklarına yol açtığı kesin olarak bilinmektedir.”

Medical Park Samsun Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinden Op.Dr. Köksal Tilki “Erken ve orta  evredeki ağrılı atağı olmayan hastalarda eklem kıkırdağının bozulmasını yavaşlatan ve ağrıyı azaltan  (glukozamin,kondroitin vb.)beslenme takviyeleri kullanılabilir.Diz içine eklem sıvısı enjeksiyonu olarak tanımlanan hiyaluronik asit uygulamaları ve hastanın kendi kanından hazırlanan trombositten zengin plazmanın (PRP) diz içine uygulanması bu hasta grubunda yararlıdır.Ameliyat düşünmeyen ileri faz hastalarda ve akut ağrılı orta evredeki hastalarda şeker hastalığı ve hipertansiyonu dikkate alarak diz içi kortizon uygulaması bir aydan sık ve yılda üçten fazla olmamak üzere yapılabilir.Dizilim bozukluğu olmayan erken ve orta evredeki hastalarda fizik tedavi ile sancı ve hareket kaybı çare edilebilir.”

Cerrahi tedavi seçenekleri üç başlık altında toplanabilir. Erken ve orta evredeki dizilim bozukluğu olmayan hastalarda artroskopik olarak bozulmuş kıkırdağın temizlenmesi varsa menisküse ait sorunların çözülmesi birincil cerrahi seçenektir. Artroskopiye ilave olarak uyluk ve kaval kemikleri aralarında dizilim bozukluğu(açılanma)  olan hastalara düzeltici osteotomi ameliyatları ikinci seçenektir. İleri evre hastalarımızda yarım ya da bütün diz protezi ameliyatları yüksek galibiyet oranlarına olan ameliyatlardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın