• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Doğal Şeker Nedir Ve Kaynakları

Doğal Şeker Nedir Ve Kaynakları

Doğal Şeker Nedir Ve Kaynakları

Hazırlanmış olarak tükettiğimiz çoğu tatlı yiyecek ve içeceğin içindeki tamamlanmış şekerler, fruktoz-glukoz şurupları doğrusu sağlığımızı çok önemli tehdit ediyor.

Şeker kamışından elde edilen ve günlük beslenmemizde oldukça çok kullandığımız tamamlanmış şeker her ne dek doğal kaynaklardan elde edilmiş olsa da gördüğü işlemler sonucunda sağlıksız ışık halkası geliyor. Hazır olarak tükettiğimiz çoğu tatlı gıda ve içeceğin içindeki işlenmiş şekerler, fruktoz-glukoz şurupları fiilen sağlığımızı fazla önemli korkutma ediyor.

Bu sebeple olası olduğu kadar hazır gıdalardan kaçınmalı ve doğal şeker tüketmeye çalışmalıyız. Doğal şeker harcamak günlük şeker alım miktarını aşmamanıza tezgâhtar olur. Bu değerler jurnal kadın için 24gr iken erkekler için 36gr’dır. Bitmiş şekerler kandan çabuk uzaklaşırlar ve bu durumda da beyin kan şekerinin düşük olması nedeniyle arzu sinyali verir. Dolayısıyla doğal şeker uygulamak kilo almanızı önlemeye de yardımcı olur.

5 doğal şeker kaynağı

Hurma

En manâlı doğal şeker kaynaklarından biridir. İçeriğinde lif ve protein vardır. Ayrıca çoğu mineral, A, B1, B2 ve C vitaminleri, yüksek oranda flor içerir. Sağlığa yardımcı içerikçe varlıklı doğal bir tatlandırıcıdır.

Kullanım alanı geniştir. Kurutarak ve öğüterek veya kaynatılarak şurubu biçiminde içeceklerde ve pasta, tatlı, kek, kurabiye yapımında şeker yerine kullanılabilir.

Hurma kan şekerini dengeler. Antioksidan özelliği vardır. A vitamini hafızayı güçlendirir. İçeriğindeki diğer vitamin ve mineraller karoser için besleyici ve bağışıklık sistemini güçlendiricidir.

Akçaağaç şurubu

Akçaağaç bitkisinden elde edilen bu şurup doğal bir tatlıdır. Magnezyum, demir, fosfor, potasyum, çinko ve kalsiyum içerir. Sağlığa çok faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Yaşlanmayı önler. Sindirimi kolaylaştırır.

Şurup hamur işlerinde şeker yerine kullanılabilir.

Stevia bitkisi

Tatlı yaprak ya da bal yaprak olarak bilinir. Suya bırakıldığında şekere göre 300 kat daha tatlı olmasına karşın kalorisi sıfırdır. Doğal bir tatlandırıcıdır. Diyabet hastalarının kullanımında bir sakınca görülmemiş ve zararsız olarak değerlendirilmiştir. bununla birlikte antioksidan özelliği vardır.

Bir yemek kaşığı kuru stevia yaprağı, bir büyük su bardağı dolusu toz şeker tadına denktir. 1 litre suya 3 çay kaşığı stevia bitkisi atıp hafif kaynattıktan sonradan süzerek şekerli sıvıyı elde edebilirsiniz.

Tatlı gıda ve meşrubat tarifleriniz için bir tatlandırıcı alternatifidir.

Hindistan cevizi şekeri

Katkısız şekerler arasında glisemik indeksi 35 ile asgari olandır. Hindistan cevizi şekerinde fruktoz miktarı öteki şeker türlerine göre epeyce azdır. İçeriğinde bol miktarda çinko, demir, kalsiyum ve bir takım B grubu vitaminleri içermektedir. C vitaminince de varlıklı bir gıdadır.

Çinko doğru bağışıklık sisteminin çalışmasını düzenlemeye muavin olur. Asap ve adale sisteminin çalışmasını da içeriğindeki potasyum ve magnezyumla destekler. Doğal bir antioksidandır. Kemik ve diş sağlığı açısından da oldukça faydalıdır.

Aromalı şeker olarak tariflerinizde kullanabilirsiniz.

Keçiboynuzu tozu

Akdeniz ülkelerinde yetişen içeriği fazla zengin enerji verici bir besindir. İçeriğinde yüksek miktarda A ve C vitamini bulunur. Antioksidan özelliği vardır.

Geçmiş tarihlerde şifa kaynağı ve tatlandırıcı olarak kullanılmıştır. Günümüzde de keçiboynuzu pekmezi ve tozu olarak kullanılmaya devam etmektedir.

Besleyici ve tatlandırıcı bir gıda olarak tatlılarınıza ekleyebilirsiniz.

Dikkat etmemiz gereken nokta jurnal besin tercihlerimizi tatlandırırken doğala en yakın tercihi yapmaktır. Doğal şeker kaynakları da fruktoz, sakkaroz ve sükroz içerir dolayısıyla tümü belirtilmiş ölçüde tüketilmelidir.

Şeker ihtiyacımızı karşılamak için doğal tatlandırıcı gıdaları uygulamak aslında kuvvet değil. Bunları gıda alışkanlığı haline getirmeli ve dinç hayat için çaba göstermeliyiz.

Kaynak: Nutritionistanbul

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın