• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Doğum Kontrol Hapları Zararları

Doğum Kontrol Hapları Zararları

Doğum Kontrol Hapları Zararları

Ilaç veya iğne biçiminde kullanılabilen formları vardır.

Günümüzde sıklıkla estrojen ve progesteron kombinasyonu kullanılır (kombine preparatlar). Çoğunlukla 3 hafta süreyle jurnal ve 1 hafta süreyle ara verilerek kullanılırlar. En kayda değer etkileri ovülasyonu (yumurtlamayı) engellemeleridir.

Başarısızlık oranı düşüktür (%1-1,5). Kombine preparatlar en etkin, geri dönüşü muhtemel olan, korunma yöntemidir. Adet kanaması, adet ağrısı azalır. Endometriyum ve meme kanseri daha nadir görülür. HDL kolesterolü arttırır.

Kullanımı : 1. gün ya da 5. gün ilaca başlanır, 21 gün boyunca devam edilir ve kutunun bitiminde 1 hafta ara verilir. sonradan yeniden devam edilir.

Kanser oluşturmaları konusundaki düşünceler farklıdır, bir takım incelemeler çoğalma gösterirken bir takım çalışmalar azalma göstermiştir. Akciğer damarlarında ve derin toplar damarlarda tıkanıklık, ilacı kullanmayanlara tarafından daha sık gözlenir (3-11 kat). Bazı kadınlarda bu ilaçların alımını takiben tansiyonda büyüme meydana gelir. Migren ataklarını ve şiddetini arttırabilir. Sistemik ve kronik hastalığı olanlarda kullanılmamalıdır.

İlaç kesildikten 1-3 ay daha sonra kanamalar başlar, ancak kanama düzensizlikleri olabilir. Doğumdan daha sonra 6-12 hafta kullanılmamalıdır.

Aşağıdaki durumlarda doğum kontrol hapları KULLANILMAMALIDIR

– tromboflebit ve tromboembolik hastalık

– serebral damar hastalıkları

– koroner arter hastalıkları

– karaciğer fonksiyon testlerinde bozukluk

– meme kanseri

– estrojene yan olduğu düşünülen tümörler

– tanı konulamayan anormal vajinal kanama

– gebelikte tıkanıklık sarılığı geçirenler

– doğumsal hiperlipidemi

– şişmanlık

– sigara içen 35 yaş üzerindeki bayanlar şüphesiz kullanmamalıdırlar,

aynı zamanda; şeker hastaları, hipertansiyon, miyom, epilepsi, orak hücresel anemi durumunda hekim kararı ile ve yoklama aşağıda kullanılabilirler.

İğne şeklindeki doğum teftiş hapları (medroksiprogesteron asetik asit tuzu) yılda 2-4 kez kullanılarak koruma sağlarlar. Uzun süreli kanamalar, uzun süreli adet görmeme, kestikten sonradan uzun zaman yumurtasız kanama görülebilir. Kansere neden olduğu iddiaları vardır.

Norplant denilen ve deri altına yerleştirilen doğum teftiş ilaçları üzerinde yoğun olarak çalışılmaktadır.

Doğum denetleme hapı kullanıldığı sürece yumurtlama ve adet olmaz, bu nedenle adeti geciktirmek için ilaç kullanılabilir.

Eğer kişi, bir gün ilaç almayı unutursa ertesi gün iki adet birden almalıdır, fakat bu sık sık yapılırsa ara kanamalar meydana gelebilir.

Cinsel ilişki ardından hamilelik engellenmek isteniyorsa: 30 mg konjuge estrojen ya da 5 mg etinil estradiol 5 gün süreyle kullanılmaktadır. Tekrar aynı amaçla 12 saat ara ile iki defa 4 tablet (toplam 8 tablet) alınır. Bulantı kusma çok sık görülen bir alt etkidir v eönerilen bir yöntem değildir. Yeniden cinsel ilişkiden sonraki 12-24 saat içinde spiral takılarak gebelik önlenebilir.

Kaynak : Kadın Hastalıkları ve Doğum Bilgisi, 4. Zorlama. Türkiye Klinikleri Yayınevi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın