• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir

Saç dökülmeleri önemli hastalıkların habercisi olabiliyor. Estetik, Plastik ve Rekorıstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr.İlhan Serdaroglu konu ile ilgili uyanlarda bulundu.

Op.Dr.İlhan Serdaroglu, ‘Kadınlarda saç dökülmesinde genetik tipten sonra en sık görülen 2. sebep ‘Telogen Effluvium’ dur. Bu klinik durumda saçlar büyüme döngüsünden çıkar ve hızla dökülmeye başlar. Günlük saç kayıp miktarı 150-700 tel olabilir ve bu koşul kalıtımsal alıcı saç dökülmesi ile karışabilir’ diye ifade etti. Serdaroğlu, ‘Hamilelikte saçların yaklaşık %95 kadarı anajen faza geçer ve saçlar gürleşir, sayısı artar. Doğumdan 3 ay sonrasında kadınların takriben 1/3 veya yarısı kadarında telojen effluviuma emrindeki saçlarda akma görülebilir. Bu durum geçicidir ve saçlar bitmiş normale döner dedi.

 

Doğumdan 3 ay sonrasında kadınların yaklaşık 1/3 ya da yansı kadarında telojen effluviuma alt saçlarda dökülme görülebilir. Bu durum geçicidir ve saçlar tekrar normale döner dedi. Op.Dr.İlhan Serdaroğlu son olarak sözlerine şunları ekledi: Kronik telojen effluvium, teşhisi baskı koyulan bir klinik durumdur ve saç dökülmesi en az 6 ay devam eder. Bu klinik durumda saçlar çoğalma döngüsünden çıkar ve çabuk dökülmeye başlar. Günlük saç kayıp miktarı 150-700 tel olabilir ve bu şart kalıtımsal müşteri saç dökülmesi ile karıştırılabilir’ diye ifade etti.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın