• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Dokunmatik Ekranlar Çocuklar İçin İyi Değil

Dokunmatik Ekranlar Çocuklar İçin İyi Değil

Dokunmatik Ekranlar Çocuklar İçin İyi Değil

Uzun süreli ekran ışığına maruz kalan çocukların ergonomik hastalıklarının yanı sıra göz hastalıklarının olması da yüksek ihtimal taşıyor.

Göz Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Op. Dr. Şehvar Nefesoğlu, “Çocukların uzun saatler baştan başa bilgisayar başında oyunlar oynaması, zararlı mavi ışığa maruz kalmanın ve ergonomik problemlerin yanı sıra çeşitli göz problemlerini de beraberinde getiriyor” diyor

Tüm dünya çapında yapılan çeşitli incelemeler bilgisayar kullanımının, mektep öncesi çocukların ileriki yaşlarındaki başarısını arttırdığını söylüyor. Ancak bu koşul çoğu süre yanlış anlaşılabiliyor ve bilgisayar kullanımı konusunda aşırıya kaçılabiliyor. Çocukların uzun saatler baştan başa bilgisayar başında oyunlar oynaması ise zararlı mavi ışığa maruz kalmanın ve ergonomik problemlerin yanı sıra değişik göz problemlerini de beraberinde getiriyor. Bu ışık ekranları, bütün dijital cihazlarda bulunurken gözler için de ciddi bir risk sebebidir.

AŞIRI BİLGİSAYAR KULLANIMI MYOPİYİNİN ARTIŞINI HIZLANDIRIYOR

Halk arasında bir kısım, bilgisayar kullanımının ya da oyunların myopinin ortaya çıkmasında etkisi olduğunu düşünürken, bir kısım da tam tersi görüşünde. Lakin yapılan çalışmalar, kimsesiz bilgisayar kullanımının miyopinin ortaya çıkmasında manalı bir etkisi olmadığını fakat artışını hızlandırdığını gösteriyor. bu nedenle çocukların bilgisayar başında geçirdiği zaman, emin bir program kapsamında gözlem aşağıda tutulmalıdır.

ÇOCUKLARIN MAVİ IŞIĞA MARUZ KALMA ORANI AZALMALIDIR 

Bilgisayar, iPad ve cep telefonları gibi dijital cihazlar insan hayatındaki yerini her geçen gün daha da arttırıyor. Bir De bu cihazların uygulama yaşı çok minik oranlara değin düşmüş durumda. Dijital cihazları çocukların hayatından en ince ayrıntısına kadar dahil etmemek mümkün olmuyor. Ama gözlük kullanan çocukların gözlük camlarını mavi filtreli bir camla başkalaştırmak sorunun çözümüne asistan olacaktır. Gözlük takma gerekliliği olmayan çocuklara ise dijital ekranlar karşı kullanılmak üzere UV ve mavi ışık filtresi olan dinlendirici bir gözlük alımı yardımcı olabilir. Bu camlar fazla hafif renklere sahip olmakla birlikte her türlü aktivite sırasında da kullanılabilir. Ayrıca özel olarak tasarı edilen antirefle kaplamalı camlar da mavi ışıktan koruma özelliği taşır.

BİLGİSAYAR KULLANIMINA BAĞLI MYOPİ RİSKİ DÜŞÜRÜLEBİLİR

Çocukluk döneminde miyopinin oluşmasında en kayda değer etken genetik özelliklerdir. Bir Takım araştırmalar çocuklukta gözü zorlamanın, bilhassa de fazla bilgisayar kullanımının miyopiyi hızlandırdığını gösteriyor. Uzmanlar da bilgisayar kullanımının kitap veya gazete okumakla kıyaslandığında ekranlı cihazların gözü daha fazla yorduğu konusunda hemfikir. Birtakım çalışmalar ise tek başına bilgisayar kullanmanın veya çok okumanın myopiyi ortaya çıkarmadığını söylüyor. Lakin eğer çocuğun yerinde genetik daha alçak yapısı varsa, normalde baskın olmayan bu genler bilgisayar veya aşırı yoğun yakın alıştırma ile etkin ülkü gelerek myopi artışını hızlandırabilmektedir.

ÇOCUKLAR SIK SIK BİLGİSAYAR BAŞINDAN UZAKLAŞMALIDIR 

Bazı basit önlemler çocukları bilgisayarların zararlı etkilerinden koruyabilir. Gözde fazla yorgunluğu azaltmak için çocukların sıkça bilgisayar başından ayrılması bu önlemlerden biridir. Hem çocuklar her 20 dakikada bir 5 metre ve ilerisine asgari 10 saniye bakmalı, sonra bilgisayar kullanımına devam etmelidir. Bu basit alıştırma göz kaslarını dinlendirir ve gözü rahatlatır. Bunların yanı sıra ebeveynler, bilgisayarın, kitaplar, sanat, müzik, tiyatro ve dış ortam aktivitelerin yerini almaması için çaba göstermeli ve bu alanlar konusunda çocukları desteklemelidir. Keza çocukların zorlama içermeyen bilgisayar oyunları seçmesine, kullanacağı programların da söylev ve öğrenme yeteneğini geliştirici özellikte olmasına uyarı edilmelidir.

DÜZENLİ TETKIK ÇOK ÖNEMLİ

Çocukların her yıl uyumlu göz muayenesi yapılmalı, eğer göz veya görme ile ilgili bir problem varsa bilirkişi desteği alınmalıdır. Somurtkan durumda favori kayma, sık göz kırpma, kaşınma, kırmızı göz, ast bakma, okurken çabuk yorulma, satır atlama, flu görme gibi problemler yaşanabilir. Bilgisayar göstermek çocukların yaşamının ve eğitiminin ayrılmaz bir parçası. bu nedenle dürüst başvuru formu ve uyumlu göz muayenesine çok artı özen gösterilmelidir.

ÇOCUKLARIN BİLGİSAYARA BAĞLI SAĞLIK SORUNLARINI AZALTABİLMEK İÇİN BU ÖNERİLERE UYARI!

Çocuklar bilgisayar kullanırken nötral pozisyonda ve kuytu oturuyor olması önemlidir. bu nedenle;

Baş boyun üstünde dengelenmiş durmalı,

Öne veya arkaya eğilmemeli,

Bilgisayar ekranı göz seviyesinden 15 derece aşağı olmalı,  

Sırt düz omuzlar arkaya dürüst fakat gevşek olmalı,

Klavye üzerine içten eğilmemeli,Kolların üst kısmı gövdeye yakın ve gevşek olmalı,

Kolların ön kısmı ise masa üzerinde düz durmalı,

Bilek fazla kıvrılmamalı,

El ve ön kol adeta benzer hizada olmalı,

Ayaklar yere ya da etap uzatacak bir yer varsa oraya düz olarak basmalı,

Dizler ise 90 derece açı yapmalıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın