• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Dudak Estetiği Nasıl Yapılır

Dudak Estetiği Nasıl Yapılır

Dudak estetiği, her şeyin modası olduğu gibi estetik ameliyatların da bir modası var. Nasıl modada 80’lere veya 70’lere dönüş var diye duyuyorsak, şimdilerde de çok eskiden en sık yaptırılan ameliyatlar arasında yer alan dudak estetiği modasına dönüş laf konusu. Bu operasyonlarla ilgili bütün ayrıntıları Plastik Cerrah Op. Dr. Nuri Battal’a sorduk.

Estetik operasyonların modası var mı fiilen ?

Kimilerine ilginç geliyor olabilir fakat sorunuzun cevabı ‘evet’, var.

Son dönemlerin modası nedir peki ?

En fazla yaptırılan operasyonlara bakınca ilk sıralarda dudak, vajina ve göbek estetiği geliyor.

Dudak estetiğine gelirsek, millet bu ameliyatı niçin yaptırmak istiyorlar .Dolgun dudaklara sahip elde etmek bu değin kayda değer mi ?

Yaptıranlar için kayda değer, çünkü dolgun ve diri dudaklar güzellik simgesi olduğu dek bununla beraber gençliğin, çekiciliğin, doğurganlığın, seksiliğin, dişiliğin ve en önemlisi güzelliğin olmazsa olmazlarından biri. Yüz güzelliğinde en manâlı bütünleyici unsurlardan biri olan dudakların da hoş olması yüzün bütünlüğünü tamamlaması açısından da fazla kayda değer.

Dudakların büyüklüğü, dolgunluğu, ince ya da kalın olması yüzün diğer elemanları olan burun, yanaklar, gözler, kaşlar, çene ve dişlerle düzenli ve orantılı olmalı. Kalın ve buruşuk dudaklar gençliğin ifadesi olduğu dek incelmiş ve çözülmüş dudaklar ihtiyarlık ifadesidir.

Dudaklar yüzün estetik görünümünde çok manâlı bir yer tutuyor. böylece dudakların diri ve kaplı görünmesi yüzümüzdeki gençlik ve sağlık ifadesini güçlendiriyor.

Daha çok kimler bu ameliyatı yaptırıyor ?

Dudakları yapısal olarak ince olan veya zamanla incelen, kalın ve çizgili dudaklarla yüzündeki gençlik ve alımlılık ifadesini takviye etmek isteyenler ya da daha diri ve dolgun dudaklara sahip edinmek isteyenler tarafından seçim ediliyor. Dudakları ince ve kırışık olanlar dek, normalden kalın olanlarda da inceltme ameliyatları yapılıyor. üstelik dudak kanserine tabi olarak dudaklarının bir kısmı gücenmek zorunda kalınan hastalarda her tarafta dudak yapmaya yönelik ameliyatlar yapılıyor. Bu müşteri dudak yenileme ameliyatları estetik dek fonksiyon açısından da büyük siklet taşıyor.

Nasıl bir yöntem izleniyor ?

Dudakları kalınlaşmak ve kırışıkları düzelterek dolgunlaştırmak için böylece fazla usul var. Bunları üç ana grupta inceleyebiliriz: Yabancı dolgu malzemeleri, hastanın kendi dokuları ile yüklemek, dudakları ameliyat ile bitmiş biçimlendirmek.

Tanıdık Olmayan dolgu malzemeleri yönteminde neler kullanılıyor ?

Değişken silikon ve silikon yağı, geçici dolgu maddeleri ve diğer katı formdaki dolgular.

Bunlarla ilgili özet olarak öğretmek icabında de, sıvı silikon ve silikon yağı:

Dudak kalınlaştırmada yıllardır kullanılmakta olan değişken silikon ve silikon yağı içerdiği olumsuzluklar ve uygulanan hastalarda farklı alanlara yönlendirilmiş komplikasyonlara niçin olmasından dolayı bundan böyle günümüzde kullanımı Amerikan yiyecek ve ilaç kurumu FDA kadar estetik dolgu maddesi olarak satılması ve yelken direği doku içine enjeksiyonu yasaklandı. Buradaki başvuru formu meme ameliyatlarında yapılandan ayrı, onu belirtmekte fayda var. Meme ameliyatlarında jel silikon kalın bir kılıf içinde meme altına yerleştiriliyor ve istendiğinde çıkarılıyor. Hiçbir sakınca içermiyor. Oysa dudağa enjekte edildiğinde bu silikon akıcı olduğu için doku aralarına yayılıyor ve çıkarmak imkansız ışık halkası geliyor. Dudak dokusunda enflamasyona niçin olmakta, keza aralıksız yer değiştirdiği için hastalarda şekil bozukluğuna yol açıyor. Ülkemizde hiçbir plastik cerrah yüze sıvı silikon ya da silikon yağı enjeksiyonu uygulamıyor.

Geçici dolgu maddeleri yönteminin bir zararı var mı ?

Bu yöntemde kollajen, Hyalurinik asit gibi maddelerden oluşan zararsız malzemeler kullanılıyor. Kollajen, sığır derisinden elde ediliyor. Çılgın dana hastalığının ortaya çıkışı ile kullanımı neredeyse durdu. Ayrıca hayvan proteini olduğu için alerji riski var, deneme yapılmadan kullanılmamalı. Yüzdeki kırışıklıkları düzeltmek için de uygulanan Hyalurinik asit en yaygın olarak kullanılan malzeme. Restylane® denilen ve iğne ile enjekte edilen Hyalurinik asit kullanıldığında dilekçe fazla basit ve hasta hemen sıradan hayatına dönebiliyor. Başvuru Formu sonrası 4-6 ay dek kalıcı oluyor ve bu sürenin sonunda yeniden suç işlemek gerekiyor. Kimyasal olarak elde edildiği için alerji yapmıyor ve risksiz. Bu maddeler dudak kenarlarını dikleştirmek ve belirginleştirmek için kullanılıyorlar. Daha artı kalınlaşma gereken durumlarda yetersiz kalıyor.

Öteki katı formdaki dolgular nasıl yapılıyor ?

Bunlar enjekte edilenler gibi enjektörle yok, küçük bir ameliyatla yerleştirilen malzemeler. Alloderm insan derisinden elde ediliyor. Konulduktan daha sonra bir sene içinde eriyerek kayboluyor. Gortex denilen malzeme ise kalıcıdır. Dudak kenarlarından yapılan küçük kesilerden dudak içine yerleştiriliyor. Konulduğu şekilde kalıyor ve şeklini muhafaza ediyor. Sakıncası ise zamanla dudağı delerek dışarı çıkabiliyor olması.

Dudak kalınlaştırma ve dolgunlaştırma hastanın kendi vücudundan alınan dokularla da yapılabilir. Bunlar neler ?

Yağ Hücreleri:

Hastanın kendi vücudundan çekilerek alınan yağ hücreleri titiz bir işlemden geçirildikten sonra dudaklara ve eğer gerekiyorsa başka kırışıklıklara enjekte ediliyor. 3-6 ay içinde konulan hücrelerin %20-30’u geriye doğru kalıyor. Operasyon birkaç kez tekrarlandığında etkili bir dudak kalınlaştırma sağlanabiliyor. Hiçbir zararı değil; alerji gibi riskler içermiyor. Işlem lokal uyuşturma altında yapılıyor. Şişlikler birkaç günde geçiyor. Son derece kolay bir başvuru formu. Pozitif dolgunluk gerektiren durumlarda epeyce etkin. 

Deri Hücreleri:

Hastanın kendi vücudundan örneğin, karın veya meme amortisman ameliyatı esnasında meydana çıkan derilerden veya daha önceden vücutta kalmış yara izlerinden çıkan skar dokusundan alınan deri altı dokusu ve yağ hücreleri karıştırılarak doku kokteyli şeklinde dudaklara enjekte ediliyor. Bu yöntemde konulan hücrelerin bir kısmen eridiği için 2-3 kez nüksetmek gerekiyor. Zararsız ve en iyi yöntemlerden biri. Alerji riski de yok.

Dolgu maddesi kullanmadan ameliyatla da kalınlaşmak olası mü ?

Evet. Pek çok teknik mevcut. Bu yöntemlerden yerinde olanı, plastik cerrah hastanın dudak yapısına ve durumlarına kadar seçiyor. En iyi ve daimi sonuçlar bu tekniklerle alınıyor. Diğerleri gibi geçici değil. İyileşme 2-5 günde tamamlanıyor. Bunlar, lokal uyuşturma aşağıda yapılan basit ameliyatlar. 

Martı kanadı tekniği:

Burada maksat dudak kenarını yukarı taşıyarak dudağı genişletmek. Kesi üstteki dudak kenarından ve yükseltilmek istenilen üst kısımdan yapılıyor ve sonradan arada kalan cilt çıkarılıyor, dudak derisi üst cilde dikiliyor ve dudağın pembe kısmı yukarı içten kalkmış oluyor. Bu teknik fazla ince dudaklar ve dudak kenarları çok kırışık olan hastalar için iyi bir usul. Netice daimi oluyor. 

Boğa boynuzu ya da burun altı dudak kaldırma:

Burnun hemencecik daha aşağı kenarından kıvrımlara uygun bir şekilde boğa boynuzu şeklinde kesilerek bir tedarik cilt çıkarılıyor ve deri yeniden dikilerek dudak yukarı doğru asılmış oluyor. Burun altında ince bir kesi izi kalıyor. Bu teknik, üstteki dudak derisi geniş olan hastalarda bu mesafeyi kısaltmak için de kullanılıyor. Bu Nedenle üstteki dişlerin görünmesi sağlanmış oluyor. Netice yeniden kalıcı oluyor.

Paris dudak:

Dudak kenarları ve filtrum denilen üst dudakta burun aşağı kalan çukurluğun kenarlarının dolgu maddeleri veya yağ hücreleri ile belirginleştirilerek yapılan dudağa verilen isim. 

V-Y tekniği:

Üstteki ve alt dudaklara ağız içinden V şeklinde kesiler yapılarak sonrada Y şeklinde dikilerek dudaklar dolgunlaştırılıyor. 

Dudak Asma:

Burun içinden yapılan minik bir kesiden geçirilen dikişler dudaktan da geçirildikten sonra bağlanıyor ve dudak yukarı dürüst kaldırılıyor. Görünen bir iz kalmıyor. Epeyce etkin bir yöntem.

Etiket dudak Dudak estetiği Dudak Estetiği Ameliyatı Dudak estetiği nasıl yapılır Dudak Kalınlaştırma Geçici Dolgu Dudak dolgunlaştırma Estetik estetik ameliyatlar estetik ameliyat

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın