• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Düşük Neden Olur? Sebepleri Nelerdir

Düşük Neden Olur? Sebepleri Nelerdir

Hamilelik heyecan verici bir durumdur ama gebeliğin düşük ile sonlanması da bir o kadar can yakıcıdır. Peki, düşük nedenleri, kadınlarda düşük nedenleri nelerdir sizler için makalemizde düşük hakkında soruların yanıtlarına yer verdik.

Hamilelik döneminde ilk 20 haftası içinde, gebeliğin kendiliğinden sona ermesi durumuna düşük denilmektedir. Düşük nedenleri oldukça çeşitlidir ve birçok düşükler birincil 13 hafta içerisinde husule gelir. Düşüğün ardındaki o kadar çok çift, bazı sorulara yanıtlar aramaya başlar ve bu soruların başında da düşük niçin olur, düşük sebepleri nelerdir gelir.

Hamilelik heyecanlı bir süreç olmasına karşın, yüksek ve düşük oranları göz önüne baz alarak konuyla alakalı bilgilenmek isteyen kadınlar ve erkekler için düşük nedenleri, düşük sebepleri makalemizde açıklandı.Düşüğün pek çok sebebi olduğunu unutmayın ve sizde husule gelen düşük nedeni hakkında en detaylı ve belli bilgili doktorunuzdan tetkik ile alacağınızı da aklınızdan çıkartmayın. İşte, düşüğe neden olan faktörler;

Düşük Nedenleri

Kromozom Bozuklukları

* Döllenme aşamasında ekstra kromozomlar ya da yetersiz genler bebeğin gelişimini durdurduğu için, düşüğe niçin olur.

Plasenta Problemleri

* Plesentanın gebelikte gelişmesi gerektiği gibi olmaması durumu, düşük nedenidir.

Bağışıklık sistemi problemleri

* Gebe kalınan birincil dönemde embriyo vücut kadar tanıdık olmayan bir madde olarak algılanmakta ve vücut alışılagelmiş olarak buna tepki göstermektedir. Ama devreye farklı alanlara yönlendirilmiş mekanizmalar girmesi ise bağışıklık sisteminin embriyoya verdiği tepki ortadan kalkar. Ama bazı gebeliklerde bu sistem olması gerektiği gibi işlemez, bağışıklık sistemi emriyoyu reddeder ve düşük meydana kazanç.

Uzun süreli sağlık problemleri

* Gebeliğin ikinci 3. (ikinci trimester) ayında uzun bir süredir devamlı anne adayının yaşadığı sağlık durumu sorunu düşük riski oluşturur. Bu rahatsızlıkların başında şeker hastalığı, hipertansiyon, lupus (bağışıklık sistemi hastalığı), böbrek hastalığı, tiroid hastalıkları, çölyak hastalığı gelmektedir.

Enfeksiyonlar

* Kızamıkçık, Toksoplazma enfeksiyonu (bakteriyel bir enfeksiyon), HIV, Sitomegalovirüs (CMV denilen, Herpes virüs ailesinden bir virüs), bakteriyel vajinozis (vajinada bakteriyel enfeksiyon), cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ve sıtma, düşüğe niçin olan enfeksiyonlara örnektir.

Yaş

* Yaşı 35’den ufak olan kadınların düşük yapma riski %15 iken, 35 yaşından daha sonra bu risk %20’yi bulur. 45 yaş üzerinde ise %50 oranındadır.

İlaçlar

* Romatizma, egzama, akne ilaçları, ağrı kesici veya cerahat kurutucu ilaçlar düşüğe sebep olabilir.

Antikorlar

* Enfeksiyonlarla savaşması için bağışıklık sistemi kadar üretilen bu protein sırt sırta üç veya daha fazla kere düşük yapmış olan kadınların kanlarında, aPL denilen bir antikor seviyesinin normalden yüksek olduğu görülmüştür. aPL antikorlarının kan pıhtısına yol açtığı bilinir. Bu pıhtılar embriyoya giden kanı engelleyebilir ve bu durum düşüğe neden olur.

Diğer Düşük Nedenleri

  • Hamileyken sigara içmek,
  • Hamileyken alkol elde etmek,
  • Obezite,
  • Hormonal bozukluklar, hormon dengesizlikleri ya da hormon yetersizliği,
  • Rahim ve rahim ağzı gibi üreme organlarındaki yapısal sorunlar, düşüğe neden olan öteki nedenler arasındadır.

Düşük Niçin Olur?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın