• DOLAR
  5,4740
  % 0,07
 • EURO
  6,1400
  % -0,16
 • ALTIN
  211,2665
  % -0,08
 • BIST
  92.050,05
  % -0,85
Düşük Yapma Nedenleri

Düşük Yapma Nedenleri

Tıptaki adı ‘spontan abortus’ olan düşük diye adlandırdığımız olay, çoğunluklu olarak gebeliğin il 20 ci haftasında gebeliğin sonlanmasıdır. Düşüklerin çoğu gebeliğin 13 cü haftaları içerisinde gerçekleşmektedir.
Hamilelik heyecanlı bir bekleyiş olmasına rağmen 5 hamilelikten 1 inde görülmektedir, konuyla ilgili olarak bilgi sahibi olmak her annenin veya anne adayının ihtiyacı olan bi durumdur. Düşük Pek çok çeşidi ve her çeşit içinde farklı tedavi yöntemleri mevcuttur.

Kromozomlar da Bozukluklar
Düşüğün birçok sebebi olabilir ancak nedenleri tespit edilmeyen birçok vakka bulunmaktadır. İlk 12 haftada görülen veya bir sefere mahsus yaşanan düşükler, embriyonun(Rahim kesesinde), kromozom bozukluklarıdır. Bu bozukluklar henüz döllenme aşamasındayken meydan gelmektedir. Eksik kromozonlar ve döllenme esnasındaki zayıflık düşüğe sebep olabilecek faktörlerdendir. 35 yaşından sonra düşük riski biraz daha artış göstermektedir
Plasenta Yaşanan Problemler

 

 

Plasenta, annenin vücudundaki kanı, böylelikle birçok besin ve oksijeni bebeğe ileten bir yapıdır. Plasentanın gelişimi sırasında herhangi bir problem olmuşsa bu bebeğe sağlık kan, oksijen ve besinin gitmesini engellediği gibi en büyük düşük sebeplerinden dir.

Bağışıklık Sisteminde Meydan Gelen Sorunlar
Hamile kalındıktan sonra anne vücudu embriyoyu yabancı bir madde olarak algılamaktadır. Çünki embriyonun yarısı babadan anne rahmi yerleşen yabancı dokulardır. Ancak embriyo gelişmeye başladığı esnada anne vücudun da embriyoya karşı koruma mekanizmaları devreye girecektir ve bağışıklık sistemi embriyoya tepki vermeyecektir

Annelik Yaşının Etkileri
35 yaşından sonra, anne olmak isteyen kadınlar daha genç yaştaki kadınlara göre düşük riski daha yüksektir. 36 yaşının altındaki sağlıklı ve herhangi bir sorunu olmayan anne adayının düşük yapma riski %15 iken ,aynı şartlarda 35 yaş üstü anne adaylarının düşük riski ise %25 – 35 arasında değişkenlik göstermektedir. 45 yaş ve üstü anne olmak isteyen kadınlarda ise düşük riski %50 lere kadar yükselmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın