• DOLAR
  5,4693
  % -0,01
 • EURO
  6,1432
  % -0,11
 • ALTIN
  211,2215
  % -0,03
 • BIST
  92.050,05
  % -0,85
Düzenli Sporun Faydaları

Düzenli Sporun Faydaları

Düzenli spor yapma, alışkanlığı küçük yaşta kazandırılıp yaşamı boyunca devam edilmesi sağlanmalıdır. Spor, her yaşta insanların yapabileceği sağlıklı bir aktivitedir. Sağlık sorunları olan veya uzun süre spor gibi aktivitelerde bulunmayan kişiler, önce bir doktora göründükten sonra spor yapabilirler. Genç de olsanız yaşlıda olsanız, uzun zamandır yapmadıysanız nefes daralmasına sebep olmaktadır.

Tam anlamıyla düzenli olarak yapılan spor, kemiklerinizi güçlendirir, nefes rahatlığını yaşamanızı sağlar, aşırı kilolardan kurtulmanız gibi daha sayamadığımız birçok olumlu etkileri bulunmaktadır. Düzenli olarak spor yapan kadınlar, varis çoraplarına para dökmezler, bel ve boyun fıtık riskleri azalır o bölgelerdeki kaslar sporla yeterince güçlenmektedir.

Düzenli olarak spor aktivitesinde bulunan kişiler, stresten sinirden uzak dururlar çünkü spor yapan kişilerde kan dolaşımı hızlı olduğundan dolayı, mutluluk hormono diye bildiğimiz endorfin ve serotonin hormonların çok fazla üretildiğini görebiliriz. Merdiven çıkarken zorlanma durumları olmaz, bunun nedeni ise kasları zaten yeterince esnektir insanları zorlamaz. Kadınlar üzerinde birçok olumlu etkisinin yanı sıra adet düzensizliğine de son verir.

Düzenli spor yapan kişiler asıl yaşlarını göstermezler 60 yaşında olduğunu söyleyince herkes hayretler içinde kalır, en az 15 yaş daha genç gösterirler. Tansiyon rahatsızlığı, diyabet hastalığı, yüksek ve kötü kolesterol gibi rahatsızlıklar spor yapan insanlarda çok nadir görülmektedir. Düzenli spor yapan insanlarda özgüvenleri tam olduklarından dolayı başkalarıyla kendilerini kıyaslama gereksinimi duymazlar. Bir kadın hiçbir zaman eşinden veya sevgilisinden ilgisiz kalmaz, spor yaptığından dolayı daha güzel ve çekici olmaktadır.

Spor yapan insanlarda, sebepsiz ve nedensiz ağrılar çok nadiren rastlanan durumlar arasındadır, çünki spor insan vücudunda bulunan tüm yapıların sağlıklı çalışmasına neden olur. Stresli ve agresif olmazlar sürekli kendilerinden memnun ve kendilerine öz güvenleri her zaman tamdır. Özellikle kadınlar vücutlarında ki sarkmalardan şikayet etmezler, çünkü spor vücut daki tüm kasları ve dokuları sıkılaştırır.
Erkekler tarafından beğenilmek veya dikkat çekici olmak için çaba harcamazlar, çünki erkeklerin dikkati kendiliğinden bu bayanların üzerine yönelir. İşte çalışırken, kurstayken veya okuldayken verimsiz olmazlar, spor tüm vücut yapıları gibi akıl ve zihin üzerinde de çok büyük etkiler göstermektedir. Yorgunluk hissini kolay kolay bilmezler, spordan dolayı kas ve vücut yapıları güçlüdür, uykularını tam ve sağlıklı alırlar buda insanların yorulmasını önler. İyi aile anneleri ve babaları olurlar, çocuklarına iyi örnek olurlar bunun sebebi ise yorgun , bitkin ve mutsuz insanlar olmadıklarından dolayıdır. Kendilerinden şikayetçi olacak kimse olmaz, bu fırsatı kimseye vermezler, huzurlu olduklarından dolayı çevrelerine de huzur saçarlar.

Her duruma sinirlenmezler, kendi kontrolleri ellerindedir, çünkü düzenli spor beyindeki sinir hücrelerinin düzenli bir şekilde işlemesini sağlar. Spor yapan insanların hepsi düzenli ve mutlu bir hayat yaşamakla beraber aileleri ve çocukları da bu durumdan gayet mutludurlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın