• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ecstasy nedir ? Ecstasy etkileri, Ecstasy zararları nedir ?

Ecstasy nedir ? Ecstasy etkileri, Ecstasy zararları nedir ?

Ecstasy nedir?
Ecstasy, kimyasal adıyla MDMA (3, 4-metilendioksimetamfetamin), ağızdan alınan bir haptır. Haplar öbür şekil ve markalarda mevcuttur. Bazı durumlarda MDMA toz halinde satılmaktadır. Hap şeklindedir lakin asla hukuki kullanımı yoktur, dolayısıyla teftiş altında değildir. Genel bir kullanıcının bir “doz” içerisinde hangi maddeleri bulunduğunu bilmesi bu sebeple imkansızdır.

BULUNABİLİRLİLİK & KULLANIM
Bilhassa gece kulübü ve elektronik müzik organizasyonlarında popüler olan Ecstasy tabletleri bulunabilirliği mümkündür. Tipik bir doz olarak 100-125 mg dört ila altı saat etkisini gösterir.

ETKİLERİ
Kullananlar kendilerini çözülmüş, rahatlamış, güzel, korkusuz, ve etrafındaki insanlara ast olarak tanımlarlar. Çoğunlukla sosyal ortamlarda kullanılan Ecstasy duygusal (seksüel olması gerekmez) bir madde sayılır. Ecstasy alındıktan takriben 45 dakika sonradan kullanıcılar etkisine girerler. Bu madde asap hücresine girdikten sonradan serotoninin oldukça çok salınımına neden olur ve serotonin üreten enzimleri engeller. Ecstasyinin en manâlı etkisi kişiyi aktive etmesi ve bilinç değişikliklerine neden olmasıdır. Bu etkiler alınan doza ve kişinin içinde bulunduğu ruhsal duruma ilk elden bağlıdır. Alındıktan 20 ile 60 dakika içinde tesir göstermeye başlar. Ilk bir saat içinde en zinde etkiyi yapar. Dört ile altı saat içinde bu tesir sonlanır. Ertesi gün içinde de kimi vakit hafif derecede etkileri gözlenebilir.
Ecstasy, cisim ısısını ve kan basıncını artırır. Sıcak, havasız ortamlarda ve çok hareket sonrası vücut ısısı ciddi boyutlara ulaşır. Ağızda kuruluk, dişlerde antipatik bir his algılanabilir.
Ecstasy, yönelim ve algılama bozukluğu yaratır. Öteki insanlara karşısında yakın olma hissi, kendini gizli sezme, görsel algıda bozulmalara yol açmaktadır. Kişi kendini dinamik ve etkilenmez hisseder.

KULLANIM İŞARETLERİ
Ecstasy kullananların göz bebekleri genişler ve ışığa hassasiyet artar. Çeneyi sıkma ve diş gıcırdatma gözlemlenebilir efektlerdendir. Duyum artar ve kullanıcılar çoğu zaman bunu dans etme ricası, konuşma ve dokunarak ile gösterir. Kullanıcılar çoğu vakit gösterişli şevkat hareketleri gösterebilir.

RISK
Bir Takım kullanıcılar tecrübeden sonradan 48 saate dek kendilerini depresif hissettiklerini belirtmektedir. Uzun süreli kullanımda etkilere ulaşmak daha zorlaşabilir. bedenen bağımlılık yaratmasa da, “yaşanılan sanalı” kovalama veya ulaşma ihtiyacı olabilir, bu da doz artımına ve daha sık kullanıma sebep verebilir. Kullanımdaki artışla beraber kullanıcılar çoğu kez kendilerini bitap hisseder, çeneleri ağrır ve mutlulukları azalır. Depresyondan ve tükenmeden sakınmak isteyenler hem dozda ayrıca de dilekçe sıklığında artırma geliştirirler.

Çok sayıda ters etkileme olduğu bildirilse de karoser ısısındaki güvenli olmayan derecede çoğaltma Ecstasy’nin bilinen yaygın tehlikelerinden biridir. Beden ısısının artması sıcak ve genel olarak havasız ortamlarda uzun zaman dans etmekten, vücuttaki değişken miktarının azalması gerçekleşir. Ölüm; aşırı dozdan görülmekle birlikte, çoğunlukla karoser ısısının artması, su ihtiyacı yada öteki bir uyuşturucu madde ile karıştırma ile bağlantılıdır.

Ecstasyinin uzun zamanlı etkileri halen araştırma altındadır. Bazı araştırmacılar uzun süreli kullanımların daimi beyin hasarlarına yol açabileceği değerlendirilmektedir. Bazı çalışmalar Ecstasyinin vücuttaki seratonin ve dopamin seviyelerini etkilediğini göstermektedir lakin bunun uzun süreli etkilerinin ne olabileceği halen açık değildir. Ecstasy kalbin ritim bozukluğuna sebep olabilir ve hipertansiyon ve yürek hastalıklarının tetikleyicisi olabilmektedir.

ECSTASYİNİN sebep olduğu riskleri ortadan kaldırmanın en iyi yolu hiç kullanmamaktır

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın