• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Eklem Ağrıları Ciddi Sorunlara Yol Açıyor

Eklem Ağrıları Ciddi Sorunlara Yol Açıyor

Eklem Ağrıları Ciddi Sorunlara Yol Açıyor

6 haftadan daha uzun süren ve ansızın fazla yerde görülen eklem sızı ve şişlikleri romatoid artrit şüphesiyle araştırılmalıdır.

Romatoid artritte eklem iltihaplarıyla beraber eklem kapsülü, tendon iltihaplanması da görülür. Hastalığın oluşmasında genetik ve çevresel faktörler rol oynar. Kişinin beslenme alışkanlığı, zararlı madde bağımlılığı, şeker hastalığı, obezite, tekrarlayan enfeksiyonlar ve diş, bademcik, safra kesesi iltihaplanması romatoid artritin oluşmasında etkin faktörlerdir.

İlk belirtiler halsizlik, yorgunluk, güçsüzlük ve adale ağrılarıdır. sonradan eklem ağrıları, şişlik, güç kaybı ve hareket zorluğu ortaya çıkmaya başlar. Bu belirtiler daha fazla el,ayak bilek ve parmaklarında, dirsek, omuz, diz ve kalça eklemlerinde görülür. Bilhassa sabahları eklem ağrıları daha etkin olur ve parmak eklemlerinde daha fazla görülmektedir. Romatoid artritin çare edilmediği durumda el parmaklarında şekil bozuklukları oluşabiliyor.

6 haftadan daha uzun süren ve pat diye fazla yerde görülen eklem sızı ve şişlikleri romatoid artrit şüphesiyle araştırılmalıdır.

Romatoid artrit sistemik bir hastalıktır. Eklem şikayetlerinden başka el parmak eklemleri çevresinde ve diz ekleminde romatizmal nodüller görülebilir ve ağrılı olmazlar. Akciğerlerde de nodüller, fibröz dokusu oluşumu ve akciğer zarında akıcı birikimi görülebilir. Damar sertliği olarak aşina aterosklerozu hızlandırabilir ve tedavi edilmezse yürek krizi ve felce yol açabilir.

Romatoid artrit erken tanı koyulursa etkin bir tedaviyle denetim altına alınabilir. Oysa tedaviyi düzenli olarak sürdürmek fazla önemlidir. Keza hastanın sosyal alışkanlıkları da çare sürecini etkilemektedir. Sigara kullanımı eklem iltihaplarını kötüleştirirken kullanılan ilaçların etkisini azaltmaktadır. Bunun yanına sağlıklı, sebze ve meyve yönünden zengin beslenme ve spor hastalığın seyrini iyileştirmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın